Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Mišel Barnije evropski pregovarač za Bregzit
|
|
|
|
|
Objavljeno : 27.07.2016. |
|
|
|
|
|
|
Francuz Mišel Barnije, bivši evropski komesar zadužen za finansijske usluge, vodiće pregovore o izlasku iz EU sa Britanijom, objavila je 27. jula Evropska komisija. Dužnost će preuzeti u oktobru ali će "pravi" posao početi kasnije, kada se Britanija pozove na član 50 Ugovora EU kojim je regulisano napuštanje bloka. Barnije je iskusan političar, kako u domenu nacionalne, tako i u evropskoj politici. Neki posmatrači smatraju da se njegovim izborom, s obzirom da je imao čvrst stav prema londonskom Sitiju i bankarima dok je bio nadležan za finansijske usluge u EU, šalje i te kako jasna poruka Britaniji kakvi će biti pregovori o Bregzitu.
Barnije je naime odgovoran za niz propisa o finansijskim uslugama koje je po izbijanju krize predložila Evropska komisija na čijem je čelu bio Žoze Manuel Barozo (Jose, Barosso).
Zbog želje da reguliše svaki finansijski sektor i zalaganja da se ograniče bonusi bankarima Barnijea su optuživali da želi da oslabi značaj Londona kao finansijske luke Evropske unije. Te optužbe je Barnije, političar desničarske Unije za narodni pokret (UMP) i bivši ministar spoljnih poslova, uvek odbacivao.
Međutim, postavljanje federaliste sa tenzijama u odnosima sa Britanijom za šefa tima za Bregzit, biće razlog za brigu u Velikoj Britaniji.
Inače, nakon odluke Britanije na referendumu 23. juna da ta zemlja izađe iz EU, Pariz i Frankfurt požurili su da Londonu uzmu status vodećeg finansijskog centra u bloku.
Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker rekao je da će Barnije imati pristup svim resursima Komisije koji su mu potrebni da obavi povereni zadatak.
"On će izveštavati direktno mene a ja ću ga pozivati da redovno obaveštava komesare kako bi moj tim bio u toku pregovora", kazao je Junker, preneo je EurActiv.com.
"Siguran sam da je dorastao tom novom izazovu i da će nam pomoći da razvijemo novo partnerstvo sa Britanijom nakon što je odlučila da napusti EU", dodao je Junker.
Predsednik Komisije je za Barnijea rekao da je "vešt pregovarač sa bogatim iskustvom u oblastima politike relevantnim za pregovore".
Kako javlja agencija AP, Barnije će preuzeti dužnost u oktobru, mada će njegov "pravi" posao krenuti kada britanski zvaničnici budu zatražili da počnu pregovori o napuštanju EU. Kada će to biti, za sada je neizvesno.
Analitičar savetodavne grupe Avisa Žak Lafit (Jacques Lafitte) prokomentarisao je izbor Barnijea za glavnog pregovarača o Bregzitu kao "veoma jasnu poruku namere" Britaniji.
"Nakon svih tih godina tokom kojih je Barnije demonizovao Siti, često neopravdano, Komisija nije mogla da pošalje jaču poruku Englezima", rekao je za agenciju AFP Lafit.
Barnije će se na prvom mestu suočavati sa zagriženim evroskeptikom Dejvidom Dejvisom, britanskim konzervativcem koji je u novoj vladi Tereze Mej dobio novo ministarstvo - za izlazak iz EU.
Dejvis je radio za britansko ministarstvo spoljnih poslova od 1994. do 1997. i bio zadužen za pregovore sa Evropom. Zbog beskompromisnog stila od kolega u Briselu je dobio nadimak "šarmantni gad".
Član 50
Zvanično će Barnije biti "vodeći pregovarač zadužen da vodi Komisijinu operativnu grupu za pripremu i vođenje pregovora sa Velikom Britanijom u skladu sa članom 50 Ugovora Evropske unije".
Članom 50 predviđen je proces izvođenja neke članice iz EU. Posle refrenduma o Bregzitu, lideri EU tražili su od Britanije da pokrene taj proces "što je pre moguće".
Junker je istakao da neće biti pregovora o uslovima "razvoda" dok se Britanija ne pozove na član 50 Lisabonskog ugovora.
Bivši britanski premijer Dejvid Kameron, koji se povukao posle glasanja o Bregzitu, ostavio je svojoj naslednici Terezi Mej da odluči o tom kada će se pozvati na član 50.
Mej je rekla da "Bregizt znači Bregzit" dodajući da će ta klauzula biti aktivirana u nekom trenutku sledeće godine. Proces pregovora može da traje do dve godine posle pozivanja na član 50.
Neuspela kandidatura
Mišel Barnije bio je inače protivkandidat Junkeru u grupi Evropska narodna partija za mesto predsednika Komisije.
Nakon što je preuzeo poziciju, Junker je postavio Barnijea za Komisijinog savetnika za bezbednost.
Kada je došao na to mesto, Barnije je zagovarao trajnu vojnu integraciju članica EU. To je u nekim krugovima interpretirano kao poziv za stvaranje evropske armije, što je za Britance bilo ravno prokletstvu.
Barnije (65) je takođe bivši poslanik Evropskog parlamenta.
Bio je i evropski komesar za regionalnu politiku u periodu 1994-2000, kada je Komisiju vodio Romano Prodi.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|