Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nezadovoljan Zapadom Erdogan se okreće Moskvi
|
|
|
|
|
Objavljeno : 08.08.2016. |
|
|
|
|
|
|
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan sastaće se 9. avgusta sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom kako bi pokušao da "okrene novu stranu" u odnosima sa Rusijom i umanji štetu koju su turskoj privredi nanele ruske sankcije. Poseta dolazi u pravi čas za turskog vođu koji je ogorčen na saveznike na Zapadu jer ga nisu podržali posle neuspelog puča u Turskoj. Analitičari ocenjuju da je udaljavanje Ankare od EU i SAD dobra prilika za Moskvu da Tursku privuče sebi.
U odnosima Rusije i Turske došlo je do ozbiljnih tenzija u novembru 2015, kada je turska vojska oborila ruski vojni aviona u blizini granice sa Sirijom. Moskva nije čekala dugo da na to odgovori uvođenjem sankcija Turskoj, a Putin i Erdogan razmenili su oštre reči posle kojih se činilo da nema povratka na staro.
Međutim, pre pola godine Rusija je odlučila da prihvati Erdoganove izraze "žaljenja" zbog obaranja aviona i protumači ih kao izvinjenje. Moskva je, kako ocenjuje AFP, prihvatila pruženu ruku Ankare brzinom koja iznenađuje.
Erdogan je bio zadovoljan reakcijom Rusije na neuspeli puč u Turskoj koji je deo vojske pokušao 15. jula. Putin mu je među prvima telefonirao kako bi osudio puč. Ruski predsednik za razliku od evropskih lidera nije iznosio moralne primedbe zbog represivnih mera koje su usledile.
"Ruska reakcija je u velikoj suprotnosti sa reagovanjem zapadnih saveznika Turske", rekao je DŽefri Mankof iz Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS) u Vašingtonu.
Odnosi Turske i Rusije koje su se tokom istorije često sporile oko uticaja u strateški bitnim regionima Crnog mora i Bliskog istoka, nikada nisu bili laki.
Međutim, pre krize zbog obaranja aviona, dve zemlje su uspele da ostave po strani neslaganja u vezi sa spornim pitanjima, poput Sirije i Ukrajine, kako bi se usredsredile na stratešku saradnju.
Ta saradnja se odnosila na projekte poput izgradnje gasovoda Turski tok preko turske teritorije prema Evropu, izgradnju nuklearne centrale u Turskoj uz pomoć ruske tehnologije i dostizanja trgovinske razmene u vrednosti od 100 milijardi dolara.
Savezništvo Putin-Erdogan baziralo se uglavnom na prijateljstvu u "mačo" stilu dva lidera sklona nadmetanju, u svojim 60-tim godinama, kojima priprisuju obnavljanje dostojanstva i oporavak njihovih zemalja posle ekonomskih problema ali ih obojicu kritikuju zbog gušenja ljudska prava.
Erdogan je otvoreno rekao da se oseća izneverenim od SAD i EU posle puča, što bi moglo da otvori prostor za razvoj odnosa Turske i Rusije.
"Iako i ove odnose (Rusije i Turske) karakterišu neizvesnosti, pogoršanje odnosa sa zapandim silama moglo bi da ubrza tursko-rusko približavanje", tvrde analitičari u Evropskom savetu za spoljne odnose.
Probijanje leda
Erdogan i Putin će se 9. avgusta u Sankt Peterburgu prvi put sastati od početka krize u odnosima dve zemlje.
Erdogan je u intervju za agneciju Tas od 7. avgusta rekao da očekuje da ove nedelje bude otvorena nova stranica u bilateralnim odnosima sa Rusijom.
"Ovo će biti istorijska poseta, novi početak. U razgovorima sa mojim prijateljem Vladimirom, verujem da će biti otvorena nova stranica. Naše zemlje imaju mnogo toga da urade zajedno", rekao je Erdogan.
On je dodao da se bez Rusije ne može naći rešenje za sirijski sukob.
Turska želi i da popravi štetu koje su ruske sankcije nanele njenom sektoru poljoprivrede, građevinarstva i turizma.
Prema podacima Kremlja, trgovinska razmena dve zemlje je opala za 43% na 6,1 milijardu dolara ili 5,5 milijardi evra u periodu od januara do maja 2016.
Ruske sankcije su posebno pogodile sektor turizma, pa je broj turista u junu bio 93% manji nego u junu 2015.
Turizam je počeo da se oporavlja, a projekti gasovoda Turski tok kojim bi preko Crnog mora stizalo 31,5 milijardi kubnih metara gasa godišnje, i izgradnje nukelarne centrale u Akuju trebalo bi ponovo postanu aktuelni.
Postepeno unapređenje odnosa
Savetnik ruskog predsednika za spoljnu politiku Juri Uškalov rekao je da to što Erdogan dolazi u Rusiju tako brzo posle neuspelog puča pokazuje koliki značaj Ankara pridaje svojim odnosima Moskvi.
Međutim, biće potrebno vreme i dosta napora da se odnosi Erdogana i Putina izglade posle duboke krize tokom koje je Putin rekao da se osnivač moderne Turske Mustafa Kemal Ataturk okreće u grobu zbog Erdogana.
Analitičari ocenjuju da je Moskva u boljem položaju u odnosu na Tursku koja uvozi više od polovine potrebnih količina gasa iz Rusije.
Rusija koja je najjači saveznik sirijskog predsednika Bašara al Asada, Erdoganovog neprijatelja, promenila je odnos snaga u Siriji pošto je, na nezadovoljstvo Turske, vojno intervenisala na strani sirijskih vlasti u septembru prošle godine.Na vrhunci krize Moskva je podržala snage sirijskih Kurda koje Ankara smatra terorističkom grupom.
"Jedina osoba od koje se Erdogan plaši je Vladimir Putin", smatra Stiven Kuk iz Saveta za spoljne odnose.
Mankof je ocenio da su tenzije između Turske i Zapada stvorile "idealnu priliku za pribižavanje Ankare Rusiji".
Odnosi dve zemlje će se verovatno postepeno poboljšavati ali bez mnogo pompe kao ranije.
"Ono što ćemo videti jesu trajniji ali i pragmatičniji odnosi, koji neće biti izgrađeni na ličnim odnosu ili ideologiji, već na konkretnim zajedničkim interesima", smatra Aleksandar Baunov, viši saradnik Centra Kargneri u Moskvi.
Izvor: AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|