Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EP tiho odustao od reforme lobiranja
|
|
|
|
|
Objavljeno : 16.09.2016. |
|
|
|
|
|
|
Evropski parlament odložio je na neodređeno vreme glasanje o inicijativi koja je trebalo da unese transparentnost u uzgredne aktivnosti evroposlanika i zauzda lobiste. U cilju reforme lobiranja predloženi su uvođenje "zakonodavnog otiska" i zabrana prelaska u lobi grupe za evroposlanike tri godine pošto im se završi mandat. Autor inicijative za odlaganje reforme optužuje grupu EPP u Evropskom parlamentu. Ta grupa je nekoliko dana pred planirano glasanje u nadležnom odboru dostavila amandmane koji su potpuno izmenili predloženi tekst.
Pokušaji da se lobisti "dovedu u red" naglo su zaustavljeni u Evropskom parlamentu nakon što su se grupe Evropska narodna partija (EPP), Progresivni savez socijalista i demokrata (SD) i Savez liberala i demokrata za Evropu (ALDE) složile da na neodređeno suspenduju glasanje u Odboru za ustavna pitanja (AFCO) o izveštaju poslanika grupe Zeleni/Evropski slobodni savez Svena Gigolda (Giegold).
Ipak, kako piše Euraktiv Nemačka, niko ne želi da preuzme krivicu što se o izveštaju nije glasalo na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta (12-15. septembar).
U Gigoldovom izveštaju predložene su ozbiljne izmene načina na koji uzajamno deluju lobisti i briselski poslanici. Predloženo je i ograničavanje dometa u kome evropski zvaničnici mogu da budu angažovani u aktivnostima "sa strane".
Iako se znalo da izveštaj nije naišao na veliki entuzijazam među evroposlanicima, samo nekoliko dana pre nego što se od inicijative odustalo još se činilo da će se o njemu svejedno glasati.
Prema Gigoldu, grupa SD je u mejlu članici Odbora Mersedes Breso (Mercedes Brešo) od 8. septembra nagovestila da će podržati inicijativu.
Međutim, kako je dodao taj evroposlanik, interni izvori obavestili su ga da su lideri grupa EPP Manfred Veber (Weber), SD Djani Pitela (Gianni Pittella) i ALDE Gi Verhofstat (Guy Verhofstadt) konsensusom odlučili da se glasanje odloži na neodređeno.
U Gigoldovom izveštaju se poziva na uspostavljanje mnogo strožih standarda transparentnosti na nivou EU i znatno ograničavanje uticaja lobista na politiku Brisela.
Među najznačajnijim predlozima iz izveštaja su onaj o uvođenju tzv. zakonodavnog otiska i o zabrani za evroposlanike da tri godine pošto im istekne mandat pređu u grupe za lobiranje.
"Zakonodavni otisak" bi sadržao detalje o kontaktima sa grupama za lobiranje i o tome u kojoj meri su zainteresovane strane uticale na legislativu.
Pregovaračke pozicije i mandati pregovarača takođe bi trebalo da budu objavljeni "onlajn" pre svake runde pregovora tako da javnost može da prati napredak na putu ka nekom sporazumu, poput onog o mnogo osporavanom sporazumu sa SAD o Transatlantskom trgovinskom i investicionom partnerstvu (TTIP).
Sve to sada je "palo u vodu" a Gigold smatra da je glavni krivac grupa EPP koju optužuje da je htela da spreči "realni napredak" u kontroli lobiranja. Kako je dodao, "reputacija Parlamenta je ugrožena".
Zapravo, nekoliko dana pred planirano glasanje grupa EPP dostavila je neke amandmane koji su u potpunosti razorili ključne delove izveštaja.
Tako je u Gigoldovom izveštaju evroposlanicima "izričito zabranjeno" lobiranje a u amandmanima je to izmenjeno tako da se o tome može "ponovo pregovarati". Takođe je u potpunosti razblažen deo o "zakonodavnom otisku" i umesto toga je uvedeno nejasno zalaganje za "veću transparentnost".
Grupa EPP negirala je da je blokirala pokušaje da se zauzdaju lobisti.
Na pitanje iz Euraktiva Nemačka, predstavnik grupe EPP u Odboru AFCO Đerđ Šepflin (György Schöpflin) negirao je da je EPP uklonila "ključne elemente izveštaja" i rekao da je ta grupa zapravo tražila "najbolji mogući tekst".
Mađarski političar dodao je da je njegova grupa tražila podršku u Parlamentu da bi mera mogla da prođe. Međutim, nije jasno kako će se to postići suspendovanjem glasanja na nedoređeni rok.
Evroposlanik SD Jo Lajnen (Lajnen) rekao je da je ta grupa podržala poziv da se glasanje odloži jer jedino "održiva većina" može da učini Evropsku uniju transparentnijom. Na njihovu odluku uticala je mogućnost da Gigoldov izveštaj bude potpuno odbačen. Kako se ističe, pitanje transparentnosti je suviše važno da bi bilo "politički eksploatisano".
Da li će Gigoldov izveštaj ikada dobiti drugu šansu, ostaje da se vidi - glasanje bi moglo da bude ponovo zakazano a mogao bi i da bude izgubljen u političkim prepucavanjima glavnih grupa u Evropskom parlamentu.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Freeimages.com
Povezani sadržaj
|
|
|