Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Šulc se iz EP vraća u nemačku politiku
|
|
|
|
|
Objavljeno : 24.11.2016. |
|
|
|
|
|
|
Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc saopštio je 24. novembra da će se povući sa te funkcije i vratiti u nemačku politiku, gde bi mogao da bude glavni protivnik kancelarke Angele Merkel na izborima 2017. Najava Šulcovog odlaska nametnula je pitanje ko će ga zameniti i najverovatnije će to biti neko iz grupe narodnjaka, najveće u EP. Šulc je bio predsednik EP od 2012.
Martin Šulc je političar iz Socijaldemokratske partije Nemačke (SPD), trenutno partnera u "velikoj koaliciji" prevođenoj Angelom Merkel koja je najavila da će se kandidovati za četvrti mandat na mestu kancelara.
Nemački dnevnik Zidojče cajtung (Süddeutsche Zeitung) prvi je noćas objavio da Šulc planira da 2017. uđe u trku za mesto u Bundestagu u svojoj pokrajini Severna Rajna-Vestaflija, industrijski razvijenom i gusto naseljenom regionu. Šulc (60) je to potvrdio jutros novinarima, pred konferenciju za štampu u Evropskom parlamentu, preneo je EurActiv.com.
"Sledeće godine ću se kandidovati za Bundestag kao nosilac liste SPD u Severnoj Rajni-Vestfaliji", potvrdio je na konferenciji za štampu u EP 24. novembra Šulc, preneo je EUobzerver.
Kruže glasine da je nemački socijalista, koji je u EP od 1994. a od 2012. je predsednik te institucije, favorit za kandidata socijaldemokrata za kancelara.
Angela Merkel 20. novembra je objavila da će ući u trku za četvrti mandat.
Nova istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je Šulc mnogo popularniji među nemačkim socijaldemokratama od Zigmara Gabrijela, sadašnjeg vicekancelara i ministra ekonomije.
Predsednik EP do sada nije govorio mnogo o svojim ambicijama. Proletos je pak u jednom intervjuu na pitanje da li želi da zameni Angelu Merkel odgovorio: "Postigao sam u političkom životu više nego što sam ikada sanjao".
Međutim, poslednjih meseci Šulc je u Briselu navodno pokušavao da dobije podršku za još jedan, odnosno treći mandat predsednika EP. On se 2014. složio o podeli mandata sa Evropskom narodnom partijom (EPP), najvećom političkom grupom u EP. Prema tom sporazumu, Šulc će se povući i pustiti kandidata EPP da postane predsednik početkom 2017, osim ako se grupa EPP ne složi da Šulc ostane.
Sada će, pošto je Šulc najavio odlazak, mesto predsednika EP dobiti neki evroposlanik iz grupe EPP.
Inače, u Nemačkoj je Šulc mnogo manje poznat od nekih nacionalnih političara. Ipak, u SPD ga smatraju kandidatom koji više obećava od nepopularnog Gabrijela.
SPD takođe razmatra mogućnost da Šulc zameni Franka Valtera Štajnmajera na funkciji ministra spoljnih poslova početkom 2017. Štajnmajer će u februaru postati predsednik Nemačke.
Šulc je na pres konferenciji rekao i da je tokom vremena provedenog u EP nastojao da ojača evropski projekat i da će nastaviti to da radi iz Berlina.
"Svetu je više nego ikada potrebna snažna, samouverena EU da ustane i brani ono što su prethodne generacije izgradile", kazao je Šulc u kratkom obraćanju i odbio da odgovara na novinarska pitanja.
"Moramo da smanjimo nejednakosti u i između društava. Nemačka ima posebnu dužnost u tome ... Ja ću raditi na tome iz Berlina", kazao je Šulc, preneo je BBC.
Martin Šulc je pre ulaska u EP vodio knjižaru u rodnom Ahenu na zapadu Nemačke.
Šulcov odlazak šansa za resetovanje EU
Briselski portal EurActiv.com piše da je veoma mala mogućnost da socijalisti ponovo dobiju mesto predsednika EP od januara dok više kandidata iz EPP čeka sa strane.
Istovremeno je Šulcov odlazak nametnuo i pitanje političke budućnosti njegovog pandana u Evropskoj komisiji - predsednika EK Žan-Kloda Junkera.
"Izbacivanje Junkera treba da bude prva stvar koja treba da se uradi ako neko želi da od EU napravi bolje mesto", rekao je za EurActiv.com dobro obavešteni izvor iz evropskih institucija koji je tražio da ostane anoniman.
Prema tom izvoru, Angela Merkel, čije mišljenje o Junkerovim postignućima više nije dobro, želi da on bude zamenjen i da se da šansa sa "resetovanje" EU.
"EU je potreban novi početak i Šulcov odlazak je veoma dobra vest", rekao je taj neimenovani izvor.
Junker je posle odluke Britanije da izađe iz EU pod pritiskom da se povuče a zemlje Višegradske četvorke kritikuju način na koji se bavio izbegličkom krizom.
Očigledna zamena za Junkera bio bi prvi potpredsednik EK Frans Timermans. Taj Holanđanin je socijalista, što mu ide na ruku, međutim, da ga vide na čelu Komisije ne žele čak ni njegovi iz grupe socijalista i demokrata (SD) u EP.
Francuz Lamasur kandidat za novog predsednika EP
Francuski evroposlanik desnice i bivši ministar Alen Lamasur (72) potvrdio je da je kandidat za novog predsednika Evropskog parlamenta, naslednika Nemca Martina Šulca koji je najavio da se neće kandidovati za treći mandat, javila je agencija AFP.
Lamasur je u saopštenju rekao da podnosi kandidaturu za predstavnika konzervativne grupe EPP za novog šefa EP. On je ovo saopštio sat posle Šulcove objave da napusta EP da bi se posvetio nemačkoj politici.
"Više nego ikad EU su potrebne jake evropske institucije, i bliskije građanima da bi branili zajednički interes i zajedničke vrednosti evropske porodice", rekao je Lamasur, i naveo svoje dugo političko iskustvo, prvo kao lokalni predstavnik, zatim u francuskoj vladi i od 1999. u EP.
Grupa EPP treba u decembru da odluči ko će joj biti kandidat za predsedništvo Evropskog parlamenta.
Predsednik grupe Manfred Veber rekao je da je predloženo više imena, i da ono što može da kaže jeste da će grupa imati ubedljivog kandidata.
Veber nije rekao da li bi on sam mogao da bude kandidat za tu funkciju. Tu mogućnost je implicitno odbacio Lamasur koji je u svom saopštenju napisao da ne bi trebalo Nemac da nasledi Nemca na mestu predsednika u skladu sa principom rotacije nacionalnosti.
Među ostalim potencijalnim kandidatima EPP-a za prvog čoveka Evropskog parlamenta pominju se Irkinja Majred Makginis, Slovenac Alojz Peterle, Austrijanac Otomar Karas i Italijan Antonio Tajani koji je bio evropski komesar za industriju u timu Žozea Manuela Baroza.
Izvor: EurActiv.rs, Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|