Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nove tenzije u odnosima Grčke i poverilaca
|
|
|
|
|
Objavljeno : 19.12.2016. |
|
|
|
|
|
|
Odluka Grčke da isplati jednokratnu pomoć penzionerima u decembru i smanji stopu poreza na dodatu vrednost (PDV) na delu svoje teritorije izazvala je negodovanje kod evropskih poverilaca. Zbog toga je na zahtev Nemačke suspendovan plan o olakšicama Grčkoj za otplatu duga, postignut početkom meseca. Nove tenzije u odnosima Grčke i njenih poverilaca pokazale su da postoje podele unutar zone evra i to između Nemačke i Francuske.
Potpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis rekao je da odluka Grčke da preduzme socijalne mere odložila odluku o drugoj reviziji programa reformi koje sprovodi Atina, ali da bi dogovor mogao biti postignut u narednim mesecima.
Grčki premijer Aleksis Cipras izazvao je negodovanje evropskih poverilaca prošle nedelje kada je najavio da će isplatiti jednokratnu pomoć, ukupne vrednosti 617 miliona evra, penzionerima sa malim penzijama kojih je oko 1,6 miliona.
Grčki parlament je 15. decembra usvojio tu meru, a pomoć će biti isplaćena u decembru penzioneirma čije su penzije manje od 850 evra.
Cipras je najavio i da će smanjiti PDV za ostrva u Egejskom moru koja su opterećena dolaskom više hiljada migranata, o čemu bi grčki parlament uskoro trebalo da se izjasni.
Suspenzija olakšica, podele u zoni evra
Ministri finansija EU su 14. septembra suspendovali kratkoročni plan olakšica za otplatu duga Grčkoj, postignutog 5. decembra, jer ih Grčka nije konsultovala u vezi sa planiranim merama. Suspendovani dogovor predviđa produženje roka za dospevanje duga i fiksinu kamatnu stopu za deo duga kako bi se olakšala otplata.
ESM, fond za pomoć koji može da kreditira zemlje u problemima, saopštio je da je Atina prvo trebalo da konsultuje poverioce i zamrzne kratkoročne oplakšice za otplatu duga koji je postignut početkom decembra.
U prvi plan su zbog Grčke izbile podele u srcu zone evra. Dok je Nemačka insistirala na suspenziji plana olakšica, francuski predsednik Fransoa Oland je branio Grčku na samitu EU 15. decembra. Oland je ocenio da se Grčku treba tretirati s dostajanstvom i da je ne treba primoravati na dodatna odricanja.
Davanja koje je najavio Cipras ne bi trebalo da se bitnije odraze na budžetske projekcije za 2017. i 2018, ocenili su 15. decembra Evropska centralna banka (ECB), Evropski mehanizam za stabilnost (ESM) i Evropska komisija.
Te institucije su, međutim, ukazale da bi se ove mere, ako bi se nastave u budućnosti, mogle dovesti u pitanje ostvarivanje dugoročnih ciljeva.
"Ne bih svakako rekao da smo dospeli u ćorsokak, već da je situacija turbulentnija nego pre nekoliko nedelja", rekao je Dombrovski u intervjuu za grčki list Katimerini od 17. decembra.
On je rekao da bi dogovor o reviziji reformi mogao da se postigne "u narednim mesecima" ako sve strane budu postupale konstrurktivno. "Stvar komplikuje jednostrana objava grčkih vlasti o davanjima za 2016-17, iako razumemo zabrinutost i svrhu ovog poteza grčkih vlasti", rekao je Dombrovskis.
Grčka je saopštila da se nada da će druga revizija biti zaključena najkasnije početkom januara, ali se i dalje ne slaže sa poveriocima iz EU i MMF-om oko fiskalnih ciljeva i u vezi sa reformom tržišta rada i energetike.
Dombrovskis je ocenio da razlike nisu nepremostive.
Grčka želi da je u prvom kvartalu 2017. uključe u program kvantitativnih olakšica ECB koji predviđa kupovinu državnih i korporativnih obveznica, i da ponovo izađe na tržište do kraja 2017.
Cipras je na kongresu evropskih partija levice 17. decembra u Berlinu rekao da je vreme da kreditori Grčke shvate da se grčki narod dovoljno žrtvovao. On je rekao da Grčka neće popustiti pred onima koji žele da Grčka stalno sprovodi politiku štednje.
"Mi smo ispunili svoje obaveze i na našim poveriocima je red da urade svoj deo", rekao je on. "Ja sam optimista da će Grčka ostvariti svoje ciljeve. Ali nikada nećemo prihvatiti logiku večne štednje koja uništava grčko društvo", rekao je on.
Izvor: AFP, Rojters, BBC
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|