Nakon razgovora koji su tradicionalno potrajali do duboko u noć, ministri finansija zone evra složili su se u ranim jutarnjim satima 25. maja da se Grčkoj isplati tranša od 10 milijardi evra iz paketa pomoći, kao i da se toj zemlji, u skladu za zahtevima MMF, olakša teret dugova. Olakšavanju grčkog dužničkog bremena najoštrije se protivi Nemačka koja međutim ne želi ni da MMF napusti spasilački program za Grčku. MMF je upozoravajući da je grčki javni dug neodrživ zapretio napuštanjem programa.
Međunarodni monetarni fond (MMF) naveo je olakšavanje velikog dužničkog bremena Grčke kao uslov da i dalje učestvuje u programu spasilačkih zajmova za tu zemlju uprkos protivljenju Nemačke da se Atini daju veće pogodnosti.
Evrogrupa, odnosno ministri finansija zone evra, sastala se 24. maja, dva dana nakon što je grčki parlament usvojio još jednu seriju smanjenja troškova i povećanja poreza koje su tražili kreditori.
Nakon što je jutros postignut dogovor, predsedik Evrogrupe i holandski ministar finansija Jeron Dijselblom (Jeroen Dijsselbloem) rekao je da su ministri ostvarili "veliki napredak".
"To je značajan trenutak u grčkom programu, značajan trenutak za sve nas od letos, kada je među nama postojala velika kriza poverenja", istakao je na pres konferenciji Dijselblom, preneo je EurActiv.com.
Grčkoj je nova tranša bila preko potrebna da u julu otplati velike zajmove Evropskoj centralnoj banci (ECB) i MMF. Ta zemlja već kasni sa plaćanjem nekih obaveza i isplatom zarada.
Dijselblom je rekao da su se ministri složili da se Grčkoj pusti tranša od 10,3 milijarde evra iz programa od 86 milijardi dogovorenog u julu 2015. Tu tranšu Grčka će dobiti u delovima, najpre 7,5 milijardi evra u junu a ostalo u seriji isplata kasnije.
Ustupak
Najteži deo u pregovorima bilo je prevazilaženje razlika između grčkih kreditota - vlada zone evra i MMF, oko stanja grčke ekonomije i olakšanja tereta duga.
"Evrogrupa se danas dogovorila o paketu mera za olakšanje duga koji će se sprovoditi u fazama", kazao je predsednik Evrogrupe dodajući da je "srećan što može da potvrdi" da MMF ostaje "u igri".
MMF je u novom izveštaju upozorio da je grčki javni dug od oko 180% bruto domaćeg proizvoda (BDP) neodrživ i da mora da bude smanjen. Dug bi, ako ne bude restrukturisan, mogao da dostigne 250% BDP do 2060, istakli su analitičari Fonda.
Direktor MMF za Evropu Pol Tomsen (Poul Thomsen) kazao je da je kreditor dao neke ustupke ali da učestvuje u programu "za koji se podrazumeva da će mere za održivost duga učiniti dug održivim".
"Pozdravljamo to što su svi shvatili da je grčki dug neodrživ", istakao je Tomsen u Briselu.
Olakšavanju dužničkog bremena Grčke najviše se protivi Nemačka koja smatra da to za sada nije potrebno.
Međutim, što je za Atinu srećna okolnost, Nemačka takođe želi da proreformski MMF ostane u programu za Grčku.
Nemački ministar finansija Volfgang Šojble (Wolfgang Sćäuble) ranije je rekao da "bez MMF nema ni programa" dodajući da Nemačka "nema ništa protiv Fonda".
Prvi čovek Evrogrupe kazao je da je to bio težak politički sporazum. "To je nešto što nisam mogao ni da sanjam pre mesec dana", dodao je Dijselblom.
Francuski ministar finansija Mišel Sapen (Michel Sapin) pohvalio je grčkog premijera Aleksisa Ciprasa što je "izgurao" bolne reforme u parlamentu kako bi otvorio put za sredstva iz paketa pomoći.
Mere koje je grčki parlament usvojio pre par dana uključuju osnivanje novog privatizacionog fonda koji će upravljati grčkom javnom imovinom bez mešanja države.
"Iako su razgovori bili dugi, atmsofera je uvek bila opuštena", kazao je Sapen i dodao: "Dogovor je pre svega izraz poverenja u današnju Grčku".