Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evroposlanici optužuju Merkel da podstiče podele sever-jug
|
|
|
|
|
Objavljeno : 10.02.2017. |
|
|
|
|
|
|
Evropi je potrebna radikalna promena politike štednje a ne Unija u više brzina, kako predlaže nemačka kancelarka Angela Merkel, kažu evroposlanici iz grupa socijalista i demokrata, zelenih i levice. Merkel je na prošlonedeljnom sastanku na Malti rekla da bi evropski lideri mogli da se odluče za uniju u više brzina u deklaraciji o budućnosti EU koju će spremiti za samit u Rimu sledećeg meseca. Njena izjava izazvala je oštre reakcije političara sa centra i levice koji su optužili nemačku kancelarku da pokušava da podeli Evropu na siromašni jug i bogati sever. Socijalisti su otišli još dalje i smatraju da bi taj predlog mogao da bude opasan isto kao budućnost sa nacionalistima i antievropskim snagama.
Na pitanje briselskog portala EurActiv.com da li bi predlog Angele Merkel mogao da bude "prelomna tačka" za Evropu, prvi čovek grupe S&D u Evropskom parlamentu Đani Pitela (Gianni Pittella) odgovara da se čini kao da je nemačka kancelarka "ponovo izmislila točak".
Italijanski političar naime priznaje da već postoji Evropa u dve ili više brzina, za šta su savršeni primeri zona evra i Šengen.
"Činjenica da sada, tokom nemačke izborne kampanje, Merkel izlazi sa tom idejom koja nije nova može da zvuči kao 'zvono za uzbunu'. Posebno zbog toga, kao što je pravilno istakao Romano Prodi (bivši predsednik Evropske komisije), to ponovno lansiranje ideje Evrope u dve brzine ne dolazi na kraju široke i duboke evropske debate", rekao je Pitela.
Socijalisti u EU, kaže Pitela, odbaciće ideju osnivanja neke vrste "kluba luksuza" sa članicama EU sa najboljim performansama sa severa Evrope u kojem štednja i "jastrebovi poput (bivšeg ministra Volfganga) Šojblea igraju ulogu apsolutnog vladara i protiv su zemalja juga Evrope kojima ne ide tako dobro".
Grupa socijalista i demokrata nije protiv dublje integracije kroz obnovu saradnje između članica. Međutim, dublja integracija treba da bude postavljena oko zajedničke, prema rastu orijentisane fiskalne politike i "pravog evropskog ministra finansija, zajedničke socijalne agende ili zajedničke politike u odbrani, bezbednosti i migracijama. Onda ćemo biti spremni da radimo na tome i osiguramo naš doprinos".
"Ne možemo da prihvatimo podelu u Evropi između, kako ona (Angela Merkel) gleda na to, čistunaca sa severa i grešnika sa juga", istakao je Pitela.
Procedura protiv Nemačke
Za socijaliste ključno nije da li će "grupa sa dobrim performansama" biti otvorena za druge zemlje koje žele da joj se priključe, već koje politike treba da budu usvojene.
"Poenta je kakve politike želite za dalju integraciju. Jednom pošto se sadržaj i procedure razjasne, biće moguće konačno oceniti našu poziciju", kazao je šef grupe Savez socijalista i demokrata (S&D) u EP.
On je ponovio da se protivi "glupim" pravilima pakta za stabilnost i rast i istakao potrebu da se ta pravila primenjuju na politički način.
"To znači da nam je potrebna politička uprava sposobna da proceni ekonomsku, fiskalnu i političku situaciju. Velika greška napravljena sa Grčkom ne može se ponoviti zbog 'neosetljivosti' jedne osobe ... Ako pravila primenjujemo na glup način, EU može da pokrene proceduru protiv Nemačke zbog trgovinskog suficita. To je ono što pravila kažu. Mi to ne želimo, mi želimo da promenimo pravila", istakao je Pitela.
Cimer: Ucene "Merkel&Co"
Predsednica grupe Ujedinjena evropska levica - Nordijska zelena levica (EUL/NGL) u Parlamentu Gabrijela Cimer (Gabriele Zimmer) optužuje nemačku kancelarku, kao i Šojblea, i traži od nje da prestane da ucenjuje članice sa juga EU, poput Grčke, i zlostavlja evropske partnere radi svoje koristi u izbornoj kampanji u Nemačkoj.
"Licemerno je zalagati se za različite brzine u EU nakon što je politika 'Merkel&Co' prouzrokovala povećanje socijalne i ekonomske nejednakosti između centra i periferije EU", rekla je ta nemačka političarka, preneo je briselski portal.
Kako je dodala, taj agresivni izvoz politike zemalja poput Nemačke značajno doprinosi povećanju jaza između članica Evropske unije.
"Umesto različitih brzina, moramo da izokrenemo tekuće politike i insistiramo na novim politikama jednakosti, poput ograničavanja suficita, i borimo se za socijalnu Uniju da obezbedimo veću konvergenciju na višem nivou", zaključila je ta političarka nemačke partije Levica.
Zeleni: Ne Evropi "a la kart"
U zajedničkom odgovoru kopredsedavajući Zelenih Monika Frasoni (Monica Frassoni) i Rajnhard Bitikofer (Reinhard Bütikofer) navode da se njihova partija protivi ideji Evrope "a la kart" (à la carte) u kojoj "svako bira šta da radi i u kojoj se Evropski parlament i Evropska komisija drže po strani".
"Kažemo ne Evropi snažnog evra i mera štednje", navodi se u odgovoru Zelenih na politiku podela u EU.
Zeleni se zalažu za organizaciju otvorenih debata u kojima se predstavljaju političke namere. "Te debate će razjasniti ko želi političku uniju baziranu na vladavini prava, volji da se inovira i transformiše evropska ekonomija na održiv način i nužnosti da se demokratizuje i da se zajedničke institucije učine transparentnijim i efikasnijim", istakli su političari Zelenih.
"Sigurno je da treba da počnemo jačom saradnjom o pitanjima poput premeštanja izbeglica, porezima i sličnim, međutim, na kraju dana moraćemo da upravljamo našim razlikama ili će eksplodirati", naveli su poslanici Zelenih u Evropskom parlamentu.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|