Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Poljskoj prete EU sankcije zbog pravosuđa
|
|
|
|
|
Objavljeno : 24.07.2017. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija razmišlja o aktiviranju člana 7 Lisabonskog sporazuma 26. jula kojim se zemlja članica - u ovom slučaju Poljska - kažnjava za nepoštovanje osnovnih vrednosti EU: demokratije, slobode, ljudskih prava i vladavine zakona ukoliko EU utvrdi da su one ozbiljno i trajno narušene. Član, koji nikada do sada nije korišćen, znači suspenziju nekih prava koja članstvo garantuje, kao što je glasanje u Savetu EU ili pristup zajedničkom tržištu. Predsednik Poljske Andžej Duda saopštio da će staviti veto na dva od tri zakona kontroverzne pravosudne reforme.
Da li će do toga zaista i doći, nije sasvim izvesno, s obzirom da je 24. jula predsednik Andžej Duda saopštio da će staviti veto na dva od tri zakona kontroverzne pravosudne reforme, za koju kaže da je neophodna, ali se ne slaže da državni tužilac, istovremeno i ministar pravde, dobije pojačana prava u izboru sudija i rada sudova.
"Poljskoj je veoma potrebna reforma pravosuđa ali mudra reforma koja će pojačati osećanje da postoji pravda", rekao je Duda.
On je upozorio da je oko te reforme koju su po hitnom postupku bez javne rasprave, uprkos otporu opozicije i demonstracijama desetina hiljada Poljaka širom zemlje, progurali vladajući konzervativci obavio vrlo široke konsultacije sa nizom stručnjaka i pravnika.
Član 7 je poznat kao "nuklearna bomba" - pretnja koju nikada ne bi trebalo iskoristiti - pa je zato EU uvela mehanizam "vladavine prava" koji bi sad mogao da bude primenjen na Poljsku predstavljajući presedan u istoriji EU. Mehanizam "vladavine zakona" kaže da, ukoliko se ne nađe druga mogućnost, član 7 će biti poslednje sredstvo za rešavanje krize i obezbeđivanje da svaka članica poštuje EU vrednosti.
Prvi potpredsednik EK Frans Timermans je novinare obavestio o planiranom potezu, rekavši da je poslednji razvoj događaja u Poljskoj "ozbiljno ugrozio vladavinu prava" i da u parlamentu usvojene zakonske mere stavljaju pravosuđe pod punu kontrolu vlade.
"Nove mere još nisu na snazi, tako da ne možemo doneti konačnu odluku, ali možemo poslati jasnu poruku... Veoma smo blizu aktiviranju člana," rekao je holandski diplomata.
Upitan mogu li amandmani predsednika Dude promeniti stav Komisije, Timermans je rekao će se svakako detaljno razmatrati usvojeni zakoni, ali da je već moguće videti kakav će kraj biti. On je dodao da za aktiviranje člana 7 niu potrebne konsultacije sa Savetom ili bilo kojim drugim telom.
Hiljade Poljaka su učestvovali u masovnim protesti protiv takve reforme pravosuđa širom zemlje ponovo 24. juna, ovog puta sa svećama ispred zgrade Vrhovnog suda u Varšavi. Prvi put su građanj na ulice izašli 16. i 19. jula, u pokušaju da spreče izglasavanje spornih zakona u Sejmu i Gornjem domu poljskog parlamenta.
Zakoni su, međutim, usvojeni i kako bi bili primenjeni, predsednik Andžej Duda mora da ih potpiše, što on očigledno neće učini bez nekih poboljašanja. Hoće li ona biti prihvaćena u parlamentu gde većinu ima konzervativna partija PiS, i hoće li zadovoljiti EK, nije jo izvesno.
Neki posmatrači ovaj sukob na relaciji Varšava - Brisel vide kao predigru za izlazak Poljske iz EU, ali na pitanje EurActiv.com o toj mogućnosti, Timermans je u kratkom odgovoru rekao ne.
"Nisam Nostradamus i ne govorim o velikim predviđanjima... (ali) nema šanse da poljski narod podrži vladu koja bi zemlju izvela iz EU. Po prvi put u višer stotina godina istorije, Poljska je puno jača kao članica EU. Zemlja je kreator svoje sudbine, a to je delimično i zahvaljujući EU. To je nešto od čerga Poljaci nikada neće odustati," smatra Timermans.
Osim toga, analitičari veruju da početno pregovaranje Britanije o razvodu od EU sigurno nije ohrabrujuće za druge članice koje bi mogle da razmišljaju o sličnom potezu.
Timermans je takođe koristio krupne reči u odbrani slobode medija u Poljskoj, posebno nakon problema koje je imala novinarka nezavisne televizije Polsat nakon pitanja u Briselu zbog čega se ne reaguje na najavljene reforme pravosuđa u Poljskoj. Državna televizija je optužila da nanosi "štetu Poljskoj" jer postavlja politički motivisana pitanje.
"Prestanite sa tim zastrašivanjem," poručio je," poručio je Timermans.
Izvor: Beta / EurActiv.com
Foto: Beta / AP
Povezani sadržaj
|
|
|