Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Šulc traži od kancelarke da reaguje da se ne ponovi izbeglička kriza
|
|
|
|
|
Objavljeno : 24.07.2017. |
|
|
|
|
|
|
Nemačka mora da reaguje i spreči da se ponovi 2015, kada je u zemlju stiglo 890.000 migranata, upozorio je bivši predsednik Evropskog parlamenta i izaizivač kancelarke Angele Merkel na predstojećim parlamentarnim izborima. Iako je ove, kao i 2016, u Nemačku stiglo znatno manje migranata, Martin Šulc želi da to pitanje bude tema u predizbornoj kampanji s obzirom da nije rešeno jednom za svagda. Za to vreme Italija poručuje da neće trpeti lekcije i pretnja suseda i traži od svih članica EU da kao ona urade svoj deo posla u migrantskoj krizi.
Kancelarka Nemačke je u septembru 2015. otvorila granice hiljadama migranata kako bi se izbegla humanitarna katastrofa. Zbog toga joj je opala popularnost a podstrek je dobila anti-imigrantska Alternativa za Nemačku (AfD). Kasnije su se međutim konzervativci oporavili a podrška AfD je oslabila.
Šulc, čija Socijaldemokratska partija (SPD), sudeći prema istraživanjima javnog mnjenja, zaostaje za strankom kancelarke pred izbore 24. septembra, upozorava na mogućnost da se scenario migrantske krize ponovi nakon što je do sada u 2017. više od 93.000 migranata, uglavnom iz podsharaske Afrike i Bangladeša, čamcima stiglo do juga Italije. To je za 17% veći broj nego u istom periodu 2016.
"Broj (migranata) u Italiji je zabrinjavajuć - hiljade svakog dana", rekao je Šulc u intervjuu koji je dao u Ahenu, na zapadu Nemačke.
"Ako ne želimo da nam se ponovi ono što smo iskusili 2015, moramo da preduzmemo akciju sada jer su Italijani dostigli granicu u smislu onoga što mogu da urade", istakao je lider nemačkih socijaldemokrata.
Kako je dodao, ostale članice EU moraju nekako da pomognu Italiji, npr. da preuzimaju izbeglice.
Šulc je rekao da je razgovarao sa predsednikom Evropske komisije Žan-Klodom Junkerom o tome kakvu finansijsku ili logističku pomoć Brisel može da ponudi zemljama spremnim da preuzmu izbeglice.
O tome će Šulc ove nedelje razgovarati i sa italijanskom vladom i sa Evropskom komisijom.
U intervjuu za list Bild am zontag (Bild am Sonntag) Šulc je situaciju opisao kao "visoko eksplozivnu" i rekao je da želi da je postavi za temu u izbornoj kampanji. "Oni koji se igraju time i pokušavaju da ignorišu tu temu do izbora, ponašaju se veoma cinično", kazao je Šulc.
Ove godine u Nemačku je stiglo daleko manje migrnata nego u prethodbe dve godine. Podaci ministarstva unutrašnjih poslova pokazuju da je u prvoj polovini 2017. broj novoprispelih tražilaca azila pao na 90.389 , što je upola manje nego pre godinu dana.
U 2016. u Nemačku je došlo 280.000 migranata, znatno manje nego godinu dana ranije, i pitanje izbeglica za sada ne igra veliku ulogu u preizbornoj kampanji.
Poslednje istraživanje agencije Emnid pokazalo je da konzervativci Anegele Merkel uživaju podršku 38% birača a SPD 25%, prenela je agencija Rojters.
Horst Zehofer (Horst Seehofer), lider Hrišćansko-socijalne unije (CSU), sestrinske stranke kancelarkine Hrišćansko-demokratske unije (CDU) u Bavarskoj, rekao je za Velt am zontag (Welt am Sonntag) da je situacija sada "mirna" ali je dodao: "Svi znamo da će se talas migracija nastaviti".
CSU, koja ima "tvrđi" stav o migrantima od CDU, već dugo se zalaže da se postavi gornja granica za prijem migranata. Zehofer je ponovio da se on zalaže da to bude 200.000 godišnje. Angela Merkel je odbacila postavljanje granice.
Bild am zontag takođe piše da će Šulc 25. jula postetiti Italiju i razgovarati sa premijerom Paolom Đentilonijem.
Italija ne želi lekcije
U međuvremenu je italijanski premijer upozorio da Rim neće prihvatiti "lekcije" ili "pretnje" suseda o bezbednosti granice.
"Nećemo pristati na lekcije a još manje na pretnje, poput onih koje smo čuli od naših suseda poslednjih dana", kazao je Đentiloni. "Mi izvršavamo našu dužnost i očekujemo isto od cele Evrope", rekao je premijer odgovarajući tako na zahteve nekih suseda da Italija zatvori granice, prenela je agencija AFP.
Austrija je zapretila da će poslati vojnike na granicu, inače otvorenu zbog Šengen zone, da zaustavi migrante nakon što se broj onih koji su ove godine prešli Mediteran približio 100.000.
Prema podacima Organizacije UN za migracije, u 2017. godini se 2.360 ljudi udavilo pokušavajući da pređe Mediteran.
Od svih migranata koji su u 2017. stigli u Evropu, oko 85% je ušlo u Italiju.
Austrijski ministar spoljnih poslova Sebastijan Kurc (Sebastian Kurz) zatražio je 18. jula od Italije da spreči migrante da idu u unutrašnjost zemlje tako što će zaustaviti prevoz trajektima sa ostrva do kojih migranti stižu preko Mediterana. Kurc je rekao i da "spasilačke misije na Mediteranu ne treba da budu 'karta' za centralnu Evropu".
EK je 4. jula objavila novi plan za pomoć Italiji suočenoj sa novim velikim prilivom migranata. Tim planom predstavljenim u Evropskom parlamentu u Strazburu predviđeni su pomoć Italiji od 35 miliona evra i saradnja sa Libijom i drugim zemljama kako bi se zaustavio priliv.
Izvor: EurActiv.com
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|