Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Grupa zemalja obećala da će primiti dvostruko više izbeglica
|
|
|
Objavljeno : 21.09.2016. |
|
|
|
|
|
|
Zemlje koje su učestvovale na sastanku o izbeglicama, organizovanom 20. septembra u UN na inicijativu SAD, obećale su da će iduće godine primiti 360.000 izbeglica. Američki predsednik Barak Obama je istakao da je to dvostruko više nego do sada, kao i da su te zemlje obećale da će povećati za više milijardi dolara finansijsku pomoć izbeglicama. To je, međutim, daleko od pomoći koja je, prema oceni humanitarnih organizacija, potrebna da bi se uspešno odgovorilo na krizu.
Obama, domaćin sastanka, rekao je da će 52 zemlje koje su učestvovale na skupu o izbeglicama, pojačati napore u cilju preseljenja izbeglica, kao i finansijsku podršku.
"Naše zemlje će ukupno udvostručiti broj izbeglica koje ćemo prihvatiti i povećati taj broj na 360.000", rekao je Obama na skupu koji je organizovan na margini zasedanja Generalne skupštine UN u Njujork.
Bela kuća je saopštila da će zemlje okupljene na skupu povećati finansijsku pomoć za 4,5 milijardi dolara u odnosu na 2015. godinu.
Ta sredstva će biti usmerena na školovalje oko milion izbeglica i legalno zapošljavanje još oko milion izbeglica.
Bela kuća nije objavila listu zemalja učesnica na sastanku niti obaveza koje su preuzela, tako da, kako navodi AP, nije bilo moguće utvrditi koliku će pomoć zemlje pružiti.
Američki zvaničnici su rekli da je sedam zemalja - Rumunija, Portugalija, Španija, Češka, Italija, Francuska i Luksemburg, obećalo da će preuzeti ili primiti najmanje 10 puta više izbelica nego 2015.
Argentina je obećala da će primiti sirijske izbeglice ali je navela da će tačan broj zavisiti od pomoći koju bude dobila iz sveta.
Na otvaranju sastanka šefova država organizovanog na inicijativu SAD, Obama je posebno pozdravio ulogu Nemačke i Kanade u migrantskoj krizi, izazvanoj ratom u Siriji koji traje već pet godina.
Kanadski premijer DŽastin Trudo, čija je zemlja primila od decembra prošle godine 30.000 Sirijaca, ocenio je da je reč to pre prilika nego izazovu i rekao da će "i drugi stizati u Kanadu".
Nemački ministar spoljnih poslova Frank-Valter Štajnmajer obećao je da Nemačka, koja je prošle godine primila oko milion izbeglica, neće zatvoriti vrata izbeglicama. "Mislim da ne možemo da se zaustavimo na tome", rekao je on i dodao da se mora naći rešenje za ovu krizu.
Obama je na sastanku koji je trebalo da probudi saosećanje sa izbeglicama, govorio o krizi epskih razmera koja je stavila na probu svetski poredak i humanost u svetu.
On se osvrnuo i na holokaust tokom Drugog svetskog rata i rekao da je odbijanje SAD da prime Jevreje koji su bežali iz nacističke Nemačke mrlja na savesti Amerike.
Američki predsednik je rekao da izbeglice, među kojima je dosta žena i dece, beže od terorizma i rata i da je reč o žrtvama.
Obama je, aludirajući na stavove republikanskog kandidata za predsednika SAD Donalda Trampa, ocenio da bi odbacivanje izbeglica zato što su muslimani išlo u prilog propagandi terorista.
Tramp je predložio da se privremeno zabrani ulazak muslimanskim imigrantima u SAD.
Obama je prethodno na tribini u UN pozvao bogate zemlje da učine više i pored toga što to može biti teško u političkom smislu.
SAD su primile 10.000 sirijskih izbelica tokom protekle fiskalne godine. Aktivisti za ljudska prava smatraju to nedovoljnim i kritikuju SAD, kao vodeću zemlju u svetu što se nije više angažovala u migrantskoj krizi.
U narednoj fiskalnoj godini (2016/2017) Vašinton se obavezao da će primiti ukupno 110.000 izbeglica, ali nije objavio koliko tačno izbeglica iz Sirije. Ovogodišnja kvota SAD za prihvat izbeglica je bila 85.000 izbeglica.
Više od polovine izbeglica u svetu živi u osam zemalja - Libanu, Jordanu, Turskoj, Iranu, Keniji, Etiopiji, Pakistanu i Ugandi, a u najbogatijim zemljama samo 14%.
U svetu je 65 miliona osoba moralo da napusti svoje domove bežeći od progona, siromaštva i ratova. Od toga, prema podacima Visokog komesarijata UN za izbeglice, 21 milion su izbeglice.
U periodu od dve godine 7.000 muškaraca, žena i dece je poginulo pri pokušaju da preko Sredozemnog mora stigu do Evrope.
U ratu u Siriji za pet godina poginulo je 300.000 ljudi, a 4 miliona Sirijaca je potražilo utučište u susednim zemljama ili Evropi.
Izvor: AFP, AP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|