Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Članice EU: Ishitrena odluka Francuske o Libiji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.03.2011. | Ažurirano : 14.03.2011. |
|
|
|
|
|
|
Više evropskih zemalja uključujući Nemačku, Luksemburg i Belgiju ogradilo se 11. marta od odluke Francuske da prizna libijski opozicioni Prelazni nacionalni savet i njenog stava da su potrebne vojne akcije usmerene na određene ciljeve. Lideri zemalja Evropske unije su 11. marta u Briselu podržali Prelazni nacionalni savet ali ne i odluku Francuske da ga prizna. Francuska i Britanija su nastojale da izvrše pritisak u pravcu vojne operacije i priznavanja Prelaznog nacionalnog saveta u Libiji.
Francuska je 10. marta kao prva zemlja priznala Prelazni nacionalni savet libijske opozicije.
Lideri EU pozvali su 11. marta libijskog vođu Moamera Gadafija i njegove saradnike da "bez odlaganja" napuste vlast i osudili nasilje nad stanovništvom u toj zemlji.
Evropski lideri odlučili su da razmotre sve mogućnosti za zaštitu civilnog stanovništva u Libiji, pod uslovom da postoji "jasna" zakonska osnova i podrška u regionu, rekao je posle razgovora šefova država ili vlada članica EU predsednik Unije Herman van Rompej. Evropska unija saopštila je da je jedna od mogućnosti i dalje vojna intervencija u Libiji, ali samo ako je podrže Ujedinjene nacije i Arapska liga.
Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je posle samita da je "veoma skeptična" povodom pitanja vojnog angažovanja protiv libijskog režima u sadašnjim okolnostima u Libiji.
Novi nemački ministar odbrane Tomas de Mezijer (Thomas de Meziere) izrazio je na sastanku sa kolegama iz NATO u Briselu 11. marta skeptičnost u pogledu vojne akcije u Libiji kako bi se pomoglo pobunjenicima. "Ne treba da srljamo u nešto što ne bismo mogli da završimo. Ne treba da mašemo pretnjama koje ne bismo mogli da sprovedemo", rekao je nemački ministar i ocenio da je prioritet humanitarna pomoć Libiji i da "još nije došlo vreme za NATO".
Povodom odluke Francuske da prizna opozicioni Prelazni nacionalni savet, luksemburški premijer Žan-Klod Junker (Jean-Claude Juncker) rekao je uoči samita EU da "Gadafi mora da zna da međunarodna zajednica zahteva njegovu ostavku", ali da Evropljani treba da odluke donose na sastanku, a ne dan ranije.
Angela Merkel je uoči samita u Briselu rekla da je neophodno da Evropa zauzme zajednički stav prema Libiji. "Želim da danas pošaljemo znak jedinstva, jer bi podela bila od koristi samo Gadafiju. Treba da bude jasno: onaj ko vodi rat protiv svog naroda ne može da bude partner u razgovorima sa EU. Zato tražimo hitnu ostavku Gadafija", rekla je Merkelova.
Belgijski premijer Iv Leterm (Yves Leterme) je izrazio žaljenje što se Francuska nije konsultovala sa partnerima po pitanju priznavanja Prelaznog nacionalnog saveta ili vojne opcije. "Neophodno je da imamo zajednički stav kako bismo imali veći kredibilitet za spoljno delovanje Evropske unije", rekao je Leterm novinarima uoči samita EU.
Leterm smatra da je bolje imati usklađene stavove i dodao da svaka vojna intervencija treba da bude "sa mandatom UN, na usklađen način" i uz "izvesnu podršku Arapske lige".
Background Evropski parlament usvojio je 10. marta rezoluciju u kojoj je zatražio od visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton (Catherine Ashton) da uspostavi odnose sa Prelaznim nacionalnim savetom u Libiji i počne proces koji vodi ka zvaničnom priznavanju.
Evropska unija uvela je 28. februara sankcije protiv libijskog vođe Moamera Gadafija i njegovih saradnika, koje uključuju embargo na isporuku oružja, zamrzavanje imovine u inostranstvu i zabranu putovanja u zemlje EU.
Evropska unija 8. marta je predstavila plan za podršku promenama u severnoj Africi, koji će uključivati preusmeravanje fondova namenjenih tom regionu u cilju jačanja demokratije i ekonomskog razvoja.
Sarkozi: Britanija i Francuska za ciljane akcije protiv Gadafijevih snaga
Francuska i Velika Britanija su spremne da učestvuju u "ciljanim" akcijama protiv snaga lojalnih libijskom režimu Moamera Gadafija ako one budu upotrebile hemijsko oružje ili bombardovale stanovništvo, izjavio je 11. marta u Briselu francuski predsednik Nikola Sarkozi (Nicolas Sarkozy).
Sarkozi je po dolasku u Brisel na samit EU rekao da su Francuska i Velika Britanija spremne da učestvuju u takvim akcijama pod uslovom da se sa tim slože UN, Arapska liga kao i Prelazni nacionalni savet. "Takve ciljane akcije bile bi isključivo odbrambene i to u slučaju da Gadafi upotrebi hemijsko oružje ili da njegova avijacija gađa stanovništvo koje nenasilno protestuje", rekao je Sarkozi.
Francuski predsednik je zatražio od ostalih zemalja članica EU da slede primer Francuske i priznaju libijsku opoziciju koju predstavlja Prelazni nacionalni savet. Sarkozi je, pored toga, predložio i "stvaranje humanitarnih zona u severnoj Africi" kako bi se rešavalo "zabrinjavajuće pitanje" raseljenih i izbeglica u Libiji.
Evropska unija mora da bude ujedinjena u stavu prema Libiji i treba da se pripremi za svrgavanje Gadafijevog režima, rekao je britanski premijer Dejvid Kameron (David Cameron). "Mislim da je važno da evropske zemlje pokažu političku volju i želju za jedinstvom kako bi jasno rekle da Gadafi treba da ode, da je njegov režim nelegitiman, da je ono što radi svom narodu potpuno neprihvatljivo", rekao je Kameron uoči samita.
Britanski premijer je najavio i da će EU "pojačati mere pritiska na Gadafijev režim". "Treba da predvidimo sve mogućnosti, to je od apsolutne važnosti", upozorio je Kameron.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|