Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nove mere protiv korupcije u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 07.06.2011. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija je objavila 6. juna svoj prvi predlog mera za rešavanje pitanja korupcije na nivou Unije koji predviđa uvođenje mehanizma redovnog izveštavanja o prilikama u EU. Četiri od pet građana EU smatra korupciju velikim problemom u zemlji u kojoj žive, a procenjuje se da ekonomija EU zbog korupcije godišnje gubi 120 milijardi evra, što je nešto manje od godišnjeg budžeta EU.
Predlog Evropske komisije u skladu je sa pravnim instrumentima koji već postoje u EU, ali je sprovođnje tih mera među članicama Unije nedovoljno zbog čega će Komisija ubuduće nadgledati primenu postojećih mehanizama ali i doneti neke nove da bi se problem koji šteti EU na ekonomskom, socijalnom i političkom planu što bolje rešio.
Komesarka EU za pravdu i unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem (Cecilia) predstavila je paket mera kojima će se strožije i ažurnije rešavati problem korupcije.
"Postoji vrlo precizan pravni okvir na evropskom i svetskom nivou za borbu protiv korupcije, ipak vidimo da je njegova implementacija među zemljama članicama EU vrlo neujednačena. Meni je jasno da nema dovoljno rešenosti među političarima i donosiocima odluka da se bore protiv te pojave", rekla je Malstremova.
Komesarka je najavila uspostavljanje mehanizma za izveštavanje o borbi protiv korupcije u EU koji će biti u stanju da "identifikuje propuste i slabosti u 27 zemalja članica".
"Ovaj EU antikorupcijski izveštaj pokazaće trendove i slabosti koji treba da se isprave. Njega će objavljivati Komisija svake dve godine počevši od 2013. a biće zasnovan na podacima iz više izvora uključujući i postojeće mehanizme za nadzor (koje sprovode Savet Evrope, Ujedinjene nacije i Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj)", kazala je ona.
Komisija smatra da nove mere, uključujući i izveštavanje, neće duplirati posao i dodatno opterećivati administracije zemalja članica a njihov cilj je stvaranje uzajamne veze i uklanjanje nedostataka u postojećim mehanizmima.
Background U EU je na snazi više pravnih instrumenata protiv korupcije, ali njihova primena je i dalje nedovoljna. Neke članice, takođe, još nisu ratifikovale međunarodne konvencije za borbu protiv korupcije. EU je 2008. ratifikovala Konvenciju UN protiv korupcije. U EU je 2003. godine doneta odluka o borbi protiv korupcije u privatnom sektoru, ali neke članice još nisu unele ključne odredbe u nacionalne zakone. Komisija će, ako ne bude ostvaren napredak, razmotriti usvajanje direktive umesto odluke.
Prema Akcionom planu za sticanje statusa kandidata, koji je Vlada Srbije usvojila krajem decembra prošle godine, zakon o finansiranju političkih aktivnosti trebalo je da bude usvojen u Skupštini Srbije do kraja prvog kvartala 2011. godine. Do četvrtog kvartala 2011. trebalo bi da budu uvedeni pouzdani mehanizmi za dostavljanje pritužbi i zaštitu građana koji prijavljuju korupciju, kao i da će se raditi na jačanju pravosuđa. U oblasti borbe protiv korupcije problem su bili i mali broj zaposlenih Agencije za borbu protiv korupcije i nedostatak njenih ovlašćenja u proveri imovinskih karti.
Izveštaj će obuhvati tematska pitanja koja se odnose na probleme u iskorenjivanju korupcije, zatim, stanjem u zemljama članicama i razvoju te pojave na nivou EU a priprema izveštaja uključuje i terenska istraživanja i druge relevantne izvore koji mogu pomoći u praćenju korupcije.
Komisija je najavila da će kasnije ove godine predložiti revidirane propise EU o zapleni imovine stečene kriminalom, strategiju za poboljšanje istraga o kriminalnim finansijskim tokovima u članicama 2012. i akcioni plan za bolje evidentiranje krivičnih dela u vezi sa korupcijom. Komisija će raditi na unapređenju propisa o javnoj nabavci i obaveznoj reviziji za evropske kompanije. Ove godine usvojiće i strategiju za borbu protiv prevara koje štete finansijskim interesima EU.
"Komisija će staviti i težište na pitanje borbe protiv korupcije u procesu proširenja i politici susedstva", navodi se u saopštenju Komisije i dodaje da će se više na tome insistirati u politikama saradnje i razvoja.
Komisija je saopštila da će jedan od proriteta biti i zaštita onih koji prijavljuju korupciju. Dosadašnje iskustvo je pokazalo da uzbunjivači ili oni koji ukazuju na korupciju često postaju žrtve pritisaka na svojim radnim mestima.
Koraci Srbije u borbi protiv korupcije
Srbija je, takođe, najavila korake u zaštiti onih koji prijavljuju korupciju. Agencija za borbu protiv korupcije u Srbiji će do kraja meseca doneti pravilnik o zaštiti uzbunjivača. "Cilj je da lice koje prijavi korupciju ne snosi štetne posledice, kao što su otkaz, suspenzija, premeštanje na niže radno mesto, smanjenje plate, mobing i uznemiravanje", rekla je 6. juna direktorka Agencije Zorana Marković.
Ona je rekla da će pravilnik sadržati redosled koraka o postupanju nakon što državni službenik prijavi korupciju. "Pravilnik treba da doprinese, s jedne strane zaštiti uzbunjivača, a sa druge zaštiti državnog interesa", rekla je ona i dodala da Agencija treba da utvrdi da li je državni službenik prijavio ili ukazao na mogućnost korupcije zbog povrede zakona, a ne radi ostvarivanja nekog drugog ličnog cilja ili svrhe.
U borbi protiv korupcije u Srbiji jedan od ključnih koraka je i uvođenje striktnijih i jasnijih pravila u finansiranje političkih aktivnosti. Predlog zakona o finansiranju političkih aktivnosti našao se konačno u proceduri usvajanja, pošto ga je Venecijanska komisija Saveta Evrope dva puta vraćala sa kritikama zbog manjkavosti, poput isuviše velikog iznosa predviđenog za političke stranke i usmerenosti na kazne umesto na prevenciju propusta u finansiranju stranaka. Usvajanje tog zakona je jedan od uslova za sticanje statusa kandidata za članstvo u EU.
U Skupštini Srbije je 6. juna razmatran nacrt zakona, a poslanici vladajuće koalicije i Liberalno demokratske partije najavili su podršku, dok je opozicija ocenila da neće omogućiti transparentnost i kontrolu finansiranja stranaka.
Novi zakon o finansiranju političkih aktivnosti, prema obrazloženju predlagača, uređuje finansiranje redovnog rada političkih stranaka, ali i koalicija i grupa građana koje imaju svoje predstavnike u parlamentu.
Novina je ukidanje ograničenja o visini sredstava iz privatanih izvora namenjenih finansiranju političkih stranaka, ali je ostalo ograničenje davanja novca za finansiranje, i to najviše 20 prosečnih mesečnih zarada za fizičko lice, odnosno 200 prosečnih mesečnih zarada za pravno lice na godišnjem nivou.
Propisano je da se iz budžeta Srbije izdvoji 0,15% za redovni rad političkih stranaka, a za finansiranje troškova izborne kampanje iz javnih izvora u godini u kojoj se održavaju izbori određuju se sredstva u iznosu 0,1% rashoda budžeta.
Novim rešenjima data je mogućnost izricanja posebnih mera koje podrazumevaju gubitak prava na dobijanje sredstava iz javnih izvora za finansiranje političkog subjekta.
Izvor: EurActiv.com, EurActiv.rs i Beta
Povezani sadržaj
|
|
|