Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Pojačava se borba protiv krize u EU      

Objavljeno : 12.07.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Ministri finansija zone evra 11. jula su odlučili da ojačaju fond za pomoć zemljama u krizi i dodatnim novcem i merama koje će olakšati pružanje pomoći i vraćanje duga. Njihov sastanak trajao je osam i po sati i održan je u trenutku kada raste bojazan da se finansijska kriza proširi na Italiju i Španiju, što bi dovelo u opasnost celu monetarnu uniju. Stručnjaci ukazuju da je uzrok problema Italije na finansijskom tržištu i da ne postoji bojazan od "grčkog scenarija" u toj zemlji. Zbog povećane opasnosti od krize razmatra se zakazivanje vanrednog samita lidera evro zone za petak.


Ministri finansija su nakon sastanka, dan pre Saveta ministara finansija i ekonomije, objavili izjavu sa ciljem da akterima na tržistu uliju poverenje u to da će, nakon sedmica pregovaranja i podela, preduzeti odlučne mere za očuvanje stabilnosti zone evra.

 

Među konkretnim merama o kojima su se dogovorili je povećanje fonda za pomoć zemljama u krizi, koji je uspsotavljen prošle godine nakon krize u Grčkoj. Taj Evropski mehanizam za finansijsku stabilnost sada ima na raspolaganju za pozajmice 440 milijardi evra. Mnogi ekonomisti, međutim, smatraju da to ne bi bilo dovoljno ukoliko bi kriza izbila u velikim privredama poput Italije i Španije, koje su se tokom prethodnih dana našle pod lupom tržišta.

 

Plan ministara evro zone je takođe da odobre produženje rokova za vraćanje duga koje je EU odobrila zemljama u krizi. Predviđeno je i snižavanje kamatnih stopa. To će pre svega važiti za drugi paket pomoći Grčkoj, o kojem se vode razgovori nakon što je postalo očigledno da prvi paket od 110 milijardi evra neće biti dovoljan da bi Grčka izbegla bankrot.

 

Među predviđenim merama je i pobojšanje održivosti grčkog javnog duga, navodi se u saopštenju. Pod time bi se mogla podrazumevati pomoć Grčkoj za otkup dela sopstvenog duga, kako bi se on smanjio.

 

Te odluke, koje će Grčkoj pomoći da odahne, najavljene su u trenutku kada je premijer te zemlje Jorgos Papandreu počeo da gubi strpljenje. "Nema mesta neodlučnosti i greškama", naveo je Papandreu u pismu šefu evrogrupe Žan-Klodu Junkeru (Jean-Claude Juncker), Papandreu je u pismu izražio žaljenje zbog "kakofonije" kojoj su se prepustili evropski lideri.

 

Zemlje zone evra založile su se takođe da primoraju privatne poverioce Grčke - banke, osiguravajuće kompanije i penzijske fondove - da učestvuju u planu pomoći, uprkos tome što ta ideja izaziva neuglasice u Evropi. Neke zemlje smatraju da je to preduslov za nove pozajmice Grčkoj, dok druge strahuju da bi to moglo samo produbiti strah na finansijskom tržištu i pogoršati krizu.

 

Lideri zone evra su odlučili i da unesu dodatnu fleksibilnost u mehanizam za pomoć zemljama EU. Oni nameravaju da odobre da se iz tog fonda kupuju obveznice zemalja koje su u krizi i na sekundarnom tržištu, odnosno od investitora nakon primarne emisije.

 

Predviđene mere su, međutim, za sada još neodređene i za sada nisu postiglei željeni rezultat - umirile tržište.

 

Rekordne stope zaduživanja

 

Prvog dana ove sedmice na tržištima u Evropi zabeležen je veliki pad. Na berzi u Milanu zabeležen je pad od 3,96% pošto se ta zemlja našla u centru pažnje zbog duga od skoro 1.900 milijardi evra.

 

Kriza u Italiji, kako ukazuju stručnjaci, nije mnogo verovatna budući da je reč o jakoj privredi, koja ima treću po jačini industruju u zoni evra. Međutim, sama pomisao na krizu u Italiji izaziva uzas budući da je njena privreda više nego dva puta veća od zbira privreda tri zemlje koje su do sada dobile pomoć - Grčke, italije i Portugalije.

 

Ukoliko bi Italija zapala u krizu cela zona evra bi bila ozbiljno ugrožena. Zato kancelarka Angela Merkel nie repzala od toga da zamoli Silvija Berluskonija (Berlusconi) da primeni mere štednje koje je njegova vlada obećala.

 

Stope za zaduživanje Italije i Španije su na najvišem nivou od osnivanja zone evra, što znači da im treba sve više novca za finansiranje budžetskog deficita. Razlika između stope za zaduživanje Francuske i Nemačke, koja se smatra referencom, povećana je na rekordni nivo.

 

Jedan od glavnih uzroka straha na tržištu je oklevanje Evropljana da odobre drugi plan pomoći Grčkoj. Bio je predviđeno da se plan usvoji početkom jula, ali je to po svoj prilici odloženo za kasniji termin.

 

Među Evropljanima postoje i razlike u viđenju da li treba preuzeti rizik i proglasiti delimičnu neposobnost Grčke da otplati dug, uključivši u to i banke. Evropska centralna banka je, kako je istakao Junker, protiv te opcije, ali nisu sve vlade EU saglasne sa tim stavom. Ministri finansija evro zone nisu isključili tu mogućnost, istakao je holadnski minsitar finansija.

 

Zbog sve veće strepnje od proširenja krize u evro zoni, razmatra se mogućnost da se 15. jula održi vanredni samit lidera evro zone u Madridu. To su nezvanično AFP-u preneli diplomatski izvori u Briselu, a mogućnost da se održi samit nije isključio ni predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej (Rompuy)

 

Italija nije u opasnosti od grčkog scenarija

Background

Šefovi vlada i država EU su u martu, pod pritiskom finansijske krize, usvojili niz mera za odbranu od krize - odobreno je osnivanje stalnog fonda za pomoć zemljama u krizi, kao i mere finansijske discipline za sprečavanje kriza u budućnosti.

 

Tada je potvrđeno uspostavljanje stalnog mehanizma za pomoć zemljama u krizi, takozvanog Mehanizma za stabilnost. Odobrena je izmena osnivačkog ugovora EU koja će garantovati pravnu zasnovanost takvog mehanizma. Dogovoreno je i da se kapacitet privremenog mehanizma poveća sa 250 na 440 milijardi evra.

 

Pomoć EU do sada su tražili Grčka, Irska i Portugalija.

 

 

 

Novi problem koji se postavio pred evro zonu je opasnost od krize u Italiji. Ekonomisti, međutim, smataju da ona ima jake strane koje je štite od grčkog scenarija. Kamatne stope u Italiji su 11. jula dostigle novi rekord, povećavši i trošak ogromnog duga te zemlje čija vrednost je za 20% viša od bruto domaćeg proizvoda. Italija je 12. jula izdala 6,75 milijardi evra jednogodišnjih obveznica, a kamatne stope su se zbog strepnje za širenje krize dodatno povećale.

 

Italija je svakako novo žarište u dužničkoj krizi Evrope, ali je to manje posledica ključnih indikatora nego manjka poverenja u sposobnost evropskih lidera da reše problem, ocenio je Jan Randolf iz firme IHS Global insajt (Insight).

 

Stručnjak Unikredita (UniCredit) Marko Vali (Marco Valli) ukazao je da je Italija na meti "talasa snažnih špekulacija" u trenutku kada se pojavljuju sumnje u budžetske ciljeve te zemlje. Italija je, naime, 30. juna usvojila plan štednje 40 milijardi evra.. I dalj epostoji sumnja u to da li će i kako biti sproveden taj plan, koji bi trebalo gotovo da ukine budžetski deficit u 2014. godini.

 

Investitori se brinu i zbog zategnutih odnosa između šefa vlade Silvija Berluskonija i mnisra ekonomijei i finansija Đulija Tremontija (Giulio). Problem je i to što je nekadašnji Tremontijev glavni saradnik umešan u korupcijski skandal.

 

U tako teškoj situaciji opozicija je stavila do znanja da neće ometati usvajanje plana štednje u skupštini pre letnje pauze. Da bi se umirila strepnja, predsednik italijanskog parlamenta najavio je da će zakazati glasanje za četvrtak, a Tremonti je napustio sastanak ministara ekonomije i finansija EU da bi olakšao da se to sprovede u delo.

Fratini: Špekulativni napad na Italiju

 

Uprkos problemima, eknonomisti ne smatraju da postoji rizik da Italija krene stopama Grčke, Španije i Portugalje i zatraži pomoć.

 

"Privatno zaduženje je smanjeno, bankarski sektor je zdrav, Italija je treća industrijska sila zone evra, dok Grčka živi od turizma i malo drugih stvari, a deficit (3,6% BDP u 2010) je niži od većine drugih zemalja, istakao je Vali iz Unikredita.

 

Stručnjak Inteze Sao Paolo Luka Mecomo (Luca Mezzomo) upozorio je međutim, da bi povećanje kamatnih stopa za zaduživanje Italije, ukoliko bi potrajalo, moglo da primora Italiju da usvoji nove mere štednje što bi smanjilo izglede za privredni rast, koji i sada nisu najbolji. On je takođe ocenio da visoke kamatne stope neće ugroziti finansiranje duga Italije.

 

Ministar inostranih poslova Italije Franko Fratini (Franco Frattini) ocenio je da je rec o "čito špekulativnom napadu" tržišta na Italiju. "Reč je o čisto špekulativnom napadu jer su naše banke u boljem stanju od onuih u drugim zemljama, nismo imali naduvano tržište nekretnina kao Španija ili krah finansija kao Irska, a nemamo ni grčke javne finansije", kazao je Fratini.

 

Fratini je kazao da bi plan štednje trebalo do kraja jula da bude usvojen u parlamentu i pozvao je opoziciju da ne podnese "500 amandmana". Fratini je jedan od retkih italijanskih zvaničnika koji su s eizjasnili o glasinama o mogućoj krizi u Italiji. O tome za sada ćute i ministar finansija i šef vlade.

Sa stavom da je uzrok problema Italije na finansijskom tržištu složila se i nova direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristin Lagard (Christine Lagarde). "Jasno je da se Italija trenutno suočava sa problemima koje su uglavnom izazvala tržišta i kojima će italijanska vlada i partneri, sigurna sam, pokloniti veliku pažnju", kazala je Lagard za AFP, Ona je navela da je italijanski deficit, ukoliko se ne ubroje kamatne stope, među najnižima u EU, kao i da je dug poseban budući da je veliki deo u rukama državljana. Za stabilizaciju situacije od ključnog značaja je da se ostvari privredni rast, navela je ona.

 

Na pitanje o ulozi krejting agencija u probleima Italije, ona je kazala da su agencije "odigrale ulogu, u to nema nikakve sumnje".

 

Izvor: AFP

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA