Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU uspostavlja stalni finansijski mehanizam pomoći
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.06.2011. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija je 20. juna preduzela poslednje korake u stvaranju stalnog finansijskog mehanizma koji će omogućiti pomoć zemljama evro zone koje se nađu u finansijskim teškoćama. Dogovorom o izmeni Lisabonskog ugovora stvoren je "mehanizam evropske stabilnosti (MES)", rekao je Žan-Klod Junker (Jean-Claude Juncker), šef Evrogrupe. Novi mehanizam čija će sredstva iznositi 500 milijardi evra biće pokrenut 2013. a do tada će privremeni program za finansijsku pomoć, oformljen prošle godine, biti dodatno ojačan.
"Sporazum koji je danas potpisan naglašava odlučnost zemalja evro zone da učine sve što je neophodno da bi očuvale stabilnost", rekao je Junker na konferenciji za štampu u Luksemburgu posle sastanka ministara finansija evro zone.
On je rekao da će ministri finansija zemalja evro zone uskoro potpisati sporazum o formiranju MES koji treba da bude uspostavljen 2013. godine.
Junker je rekao da će novi mehanizam, iako je prevashodno namenjen članicama evro zone, moći da koriste i zemlje u EU koje nisu uvele zajedničku valutu. Prema njegovim rečima, mehanizam će imati "kapacitet zajmova u ukupnoj vrednosti 500 milijardi evra", a u tome će učestvovati Međunarodni monetarni fonda (MMF). MMF je do sada obezbeđivao trećinu sredstva u okviru planova za pomoć zemljama evro zone.
Dok MES ne postane operativan ministri finansija su se dogovorili da dodatno povećaju sredstva fonda za pomoć kako bi se do stupanja na snagu novog mehanizma obezbedila finansijska stabilnost u Evropi koja je uzdrmana dužničkom krizom u Grčkoj, Portugaliji i Irskoj ali i zabrinjavajućim kreditnim rejtinzima još nekih država.
Background Šefovi vlada i država EU su u martu, pod pritiskom finansijske krize, usvojili niz mera za odbranu od krize - odobreno je osnivanje stalnog fonda za pomoć zemljama u krizi, kao i mere finansijske discipline za sprečavanje kriza u budućnosti.
Tada je potvrđeno uspostavljanje stalnog mehanizma za pomoć zemljama u krizi, takozvanog Mehanizma za stabilnost. Odobrena je izmena osnivačkog ugovora EU koja će garantovati pravnu zasnovanost takvog mehanizma. Dogovoreno je i da se kapacitet privremenog mehanizma poveća sa 250 na 440 milijardi evra.
Evropski ministri finansija povećali su garancije za fond pomoći kako bi omogućili da iz njega ubuduće može da se pozajmi 440 milijardi evra prema oko 250 milijardi sada. Evropski fond za finansijsku stabilnost (FESF) morao je da poveća garancije tako da budu veće od kreditnih kapaciteta da bi dobio dobar kreditni rejting i učinio obveznice koje emituje privlačnijim investitorima.
Ministri finansija, koji su o povećanju u principu odlučili u martu, nadaju se da će taj potez učiniti zonu evra otpornijom na krizu u Grčkoj i pomoći da se "postavi ograda" oko drugih ekonomija.
Ministri su se takođe dogovorili da osim povećanja kreditnih kapaciteta privremenog programa uvedu i mehanizme da bi preko njega mogle da se kupuju obveznice zemlja u krizi na primarnom tržištu gde se one prvobitno i emituju. Međutim, FESF neće moći da interveniše na sekundarnom tržištu na kome kreditori mogu da preprodaju obveznice koje poseduju i na kome je Evropska centralna banka od početka dužničke krize više puta kupovala državne obveznice.
Kada sredstva MES programa budu na raspolaganju imaće za cilj da učine izlazak iz krize zemljama kojima treba pomoć bržim i lakšim a da pri tome ne narušavaju stabilnost jedinstvenog tržišta, kazao je Junker i dodao da je ovo dobra vest za Grčku, Irsku i Portugaliju, tri zemlje koje već koriste finansijsku pomoć.
Junker je rekao da MES neće imati "status privilegovanog kreditora", što znači da u slučaju teškoća neće imati prvenstvo u naplati novca koji je pozajmljen. Takva odredba je prvobitno bila predviđena kako bi se oni koji daju najviše novca zaštitili od rizika, ali se od toga odustalo.
Irski ministar finansija Majkl Nunan (Michael Noonan) rekao je da bi zemlje u krize naišle na teškoće ako bi MES imao status privilegovanog poverioca. Privatni investitori bi oklevalii da zemljama pozajme novac u strahu da će biti na drugom mestu u slučaju da MES ima prvenstvo pri vraćanju sredstava.
Izvor: AFP i Beta
Povezani sadržaj
|
|
|