Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Grčka pod pritiskom generalnog štrajka i Brisela
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.06.2011. |
|
|
|
|
|
|
U Grčkoj je 28. juna započeo još jedan 48-časovni generalni štrajk u znak protesta protiv plana štednje o kojem je počela rasprava u parlamentu te zemlje, a očekuje se da će o ključnom zakonu o budžetu glasanje biti 29. ili 30. juna. I dok su ulice Atine prazne osim na mestima gde se okupljaju demonstranti, a javni i avio saobraćaj ne funkcioniše, iz Brisela upozoravaju da nema alternative štednji i da Parlament Grčke treba da usvoji plan ove nedelje jer je "to jedini način" da zemlja izbegne bankrot.
Evropska komisija upozorila je da "ne postoji plan b". "Jedini način da se izbegne trenutni bankrot je hitno usvajanje u parlamentu revidiranog ekonomskog programa", rekao je evropski komesar za ekonomska pitanja Oli Ren (Olli Rehn).
Vrlo nepopularni program štednje, čije je detalje sa svojim donatorima Atina usaglasila prošle nedelje, trebalo bi da budžetu uštedi 28,4 milijardi evra do 2015. godine, a još 50 milijardi trebalo bi da u istom periodu prihoduje od privatizacije.
Background Prvi program pomoći Grčkoj dogovoren je 2010. i iznosio je 110 milijardi evra. Taj program je trebalo da omogući da zemlja izađe iz dužničke krize i slobodno se zadužuje na tržištu od 2012, ali se pokazalo da nije dovoljan. Zbog toga su pokrenuti razgovori o novom programu za koji bi sredstva opet trebalo da izdvoje EU i MMF ali i privatni sektor.
Prema novom planu štednje Grčka bi trebalo da kroz privatizaciju državnih kompanija prikupi oko 50 milijardi evra do 2015. godine. Osim toga, u tekućoj godini dodatne uštede budžeta trebalo bi da iznose 6,5 milijardi, što je dvostruko više od dosadašnjih mera zbog kojih je nezaposlenost vech rekordno visoka a zemlja je u recesiji već treću godinu za redom.Novi plan predviđa i povećanje poreza i otpuštanja u javnom sektoru za još 20%. Nezaposlenost u Grčkoj je skočila od početka godine i sada iznosi preko 16%.
Prema proceni od 13. juna agencije za kreditni rejting Standard end purs (Standard&Poor's) Grčka je najniže ocenjena zemlja koja pozajmljuje sredstva. Prema upozorenju te agencije. svaki pokušaj za repogramiranje sadašnjeg duga Grčke tumačio bi se kao odraz nesposobnosti Grčke da otplati dug.
Glasanje o kljucnim merama biće ove nedelje dok je u toku generalni štrajk, a ukoliko one budu usvojene Grčka može da računa na isplatu pete tranše pomoći za izlazak iz duzničke krize u iznosu od 12 milijardi evra koje su neophodne da bi zemlja otplatila deo svojih dugova ili će u suprotnom morati da proglasi bankrot. Takođe od usvajanja mera zavisi i novi program pomoći koji su posle dugih pregovora usaglasile Atina i EU i MMF.
Oli Ren je izrazio uverenje da je usvajanje plana jedino rešenje uprkos izjavama nekih evropskih zvaničnika koji su poslednjih dana upozoravali da se treba pripremiti i za najgori scenario. Tako je nemački ministar finansija Volfgang Šojble (Wolfgang Scheuuble) izjavio 26. juna da "sve mora biti organizovano da se suočimo sa najgorim". I jedan visoki evropski zvaničnik koji je zeleo da ostane anoniman izjavio je da treba biti spreman za "plan b".
Ipak EU ostaje posvećena pružanju pomoći Grčkoj podvukao je Ren ali i dodao da "Evropa želi da pomogne Grčkoj ali neće moći to da učini ako Grčka ne pomogne sama sebi".
Međutim zaposleni u Grčkoj su uglavnom napustili svoja radna mesta a štrajkuje se u većini javnih službi. U štrajku koji su organizovala dva velika sindikata u Grčkoj neće raditi carinici, lekari i ostali radnici u zdravstvenim ustanovama, čak i glumci. Potpuno je stao javni prevoz a zbog obustave rada kontrolora leta avioprevoznici Olimpik i Egejan ervejz morali su da otkažu veliki broj letova. Obustave ima i u luci Pirej odakle saobraća nejveći deo pomorskog transporta prema Grčkim ostrvima što sa promenama i odlaganjem reda letenja remeti turističku sezonu. Zbog štrajka je poremećeno i snabdevanje strujom u zemlji.
Radnici smatrju da su mere predviđene vladinim planom neprihvatljive jer podrazumevaju povećanje poreza i smanjenje plata i penzija. Nezaposlenost je u Grčkoj već počela dramatično da raste u junu a očekuje se da ukoliko parlament usvoji mere dođe do novih otpuštnja. Štrajkači su se okupili kao i do sada u centru Atine, a oko 5.000 policajaca zaduženo je da očuva red i mir na ulicama glavnog grada.
Izvor: AFP i Beta
Povezani sadržaj
|
|
|