Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Samo trećina zaposlenih u medijima su žene
|
|
|
|
|
Objavljeno : 29.08.2011. |
|
|
|
|
|
|
Samo trećina (33,3%) stalno zaposlenih u novinarstvu su žene, pokazuje najnovije istraživanje o položaju žena u medijima koje je sprovedeno u oko 60 zemalja. Istraživanje je pokazalo da su muškarci i dalje u većini na rukovodećim položajima ali da se jaz smanjuje u korist žena. U poređenju sa ostalim delovima sveta žene su zastupljenije na visokim položajima u medijima u istočnoj i severnoj Evropi.
Prema istraživanju Međunarodne ženska medijska fondacija (International Women's Media Foundation - IWMF), muškarci su na 73% rukovodećih položaja, a žene na 27% čelnih pozicija u medijima u svetu. Takođe, oko dve trećine izveštača su muškarci, a 36% žene.
Ipak, sve je više žena na odgovornim položajima - 41% angažovano na poslovima prikupljanja vesti, uređivanja i pisanja, pokazuje istraživanje o položaju žena u informativnim medijima koje je sprovedeno u periodu od 2008. do 2010. u 522 medijske kompanije u svetu.
Broj žena na rukovodećim položajima se povećao u odnosu na studiju nezavisnog istraživača i stručnjaka za rodnu ravnopravnost Margaret Galager (Gallagher) iz 1995. godine prema kojoj su u 293 zemlje na samo 12% rukovodećih položaja bile žene. Nova globalna studija je pokazala da su žene na 26% upravljačkih položaja a 27% na izvršnim položajima.
Istraživanje, kojim je obuhvaćeno 170.000 osoba u informativnim medijima, pokazalo je da su žene zastuljenije na upravljačkim i izvršnim položajima u istočnoj Evropi (33% i 43%) i severnoj Evropi (36% i 37%) u odnosu na druge delove sveta. U region Azije i Okeanije samo 13% rukovodilaca su žene.
U pojedinim zemljama broj žena na vodećim funkcijama premašuje broj muškaraca - u Južnoj Africi 79,5% rukovodilaca u medijima su žene. U Litvaniji žene dominiraju u oblasti izveštavanja i na nižim i na višim položajima (78,5% i 70,6%) i gotovo su jednako zastupljene kao i muškarci na srednjim i višim izvršnim položajima.
U 20 od 59 zemalja u kojima je sprovedeno istraživanje konstatovane su nevidljive prepreke za napredovanje žena i to najčešće na srednjem i višim nivou upravljačke strukture.
U nešto više od polovine kompanije obuhvaćenih istraživanjem postoji politika rodne ravnopravnosti, u rasponu od 16% kompanija u istočnoj Evropi do 69% u zapadnoj Evropi i podsaharskoj Africi.
Istaživanjem je obuhvaćeno osam zemalja u istočnoj Evropi, uključujući dve u jugoistočnoj Evropi - Bugarsku i Rumuniju, a sprovedeno je u ukupno 85 kompanija u tom regionu. U tim zemljama postoji snažna tendencija ka rodnoj ravnopravnosti, plate muškaraca i žena su prilibžno iste za sve položaje a zaposlenje sigurno. Po broju žena na rukovodećim položajima u medijima se posebno izdvaja Bugarska.
Istraživanje sprovedeno u 47 redakcija u Francuskoj, Nemačkoj, Španiji i Velikoj Britaniji pokazalo je da je broj žena i muškaraca u njima gotovo izjednačen, ali da žene u zapadnoj Evropi nisu dovoljno zastupljene na upravljačkim i izvršnim položajima, pošto su samo četvrtina rukovodilaca žene.
Iako gotovo sve kompanije u zapadnoj Evropi primenjuju propise EU o obaveznom porodiljskom odsustvu i druge propise koje štite žene, samo dve trećine kompanija ima politiku rodne ravnopravnosti a samo polovina i politiku protiv seksualnog uznemiravanja.
Istraživanje IWMF pruža do sada najkompletniju sliku o položaju žena u vlasničkoj strukturi u medijima, izdavaštvu, upravljačkoj strukturi, izveštavanju, uređivanju, novinskoj fotografiji i drugim oblastima i poslovima u medijima.
Istraživanjem su obuhvaćeni štampa, radio i televizija, ali ne i časopisi i internet kompanije, pošto se po sturkturi i zaposlenima bitno razlikuju od tradicionalih medija. Namera je bila da se u istražvanje uključe i velike novinske agencije, u kojima je zaposlen veliki broj novinara ali odgovori na upitnik nisu bili dovoljni za validne zaključke.
IWMF je saopštio da je tokom dvogodišnjeg istraživanja bilo izazova, pošto neke organizacije nisu želele a učestvuju dok su druge odbile da objave podatke o platama ili su dostavile nepotpune informacije.
Izvor: EurActiv.rs
Povezani sadržaj
|
|
|