Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Fridom haus: Srbija 72. po slobodi medija
|
|
|
Objavljeno : 03.05.2011. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je i dalje zemlja sa delimično slobodnim medijima i nalazi se na 72. mestu u godišnjem izveštaju o slobodi medija američke nevladine organizacije Fridom haus (Freedom House). Prema tom izveštaju, u svim zemljama Zapadnog Balkana mediji su delimično slobodni, dok su u svim članicama Evropske unije slobodni, osim u Bugarskoj, Rumuniji i Italiji u kojima je sloboda medija delimična.
U izveštaju "Sloboda medija 2011: Globalno istraživanje nezavisnosti medija", kojim je obuhvaćeno 196 zemalja i odnosi se na 2010. godinu, utvrđeno je da samo 15% stanovništva sveta živi u zemljama koje imaju slobodne medije, 42% u zemljama koje imaju delimično slobodne medije, a 43% u zemljama sa neslobodnim medijima.
Opšta ocena izveštaja Fridom hausa je da je sve više zemalja u kojima se beleži pad slobode medija. Ta organizacija je ukazala da je na Bliskom istoku i u severnoj Africi došlo do dramatičnog pada slobode medija, a da je iznenađujući pad zabeležen u Meksiku zbog straha i nasilja povezanog s trgovinom drogom.
Prema godišnjem izveštaju, mediji su slobodni u 68 od 196 analiziranih zemalja, delimično slobodni u 65, a neslobodni u 63 zemlje.
U delu izveštaja posvećenom centralnoj i istočnoj Evropi i području bivšeg Sovjetskog Saveza navodi se da je stanje medijskih sloboda u celini ostalo nepromenjeno. U tom regionu kojim je obuhvaćeno 29 zemalja mediji su slobodni u osam istočnoevropskih članica EU, delimično su slobodni u Bugarskoj i Rumuniji, 6 zemlja Zapadnog Balkana, Kosovu, Gruziji, Moldaviji i Ukrajini a nisu slobodni u 9 zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza, uključujući Rusiju.
Na području bivše Jugoslavije najbolje je rangirana Slovenija koja je jedina u grupi zemalja sa slobodnim medijima i nalazi se na 48. mestu sa rejtingom 25.
Background Fridom haus daje zemljama ukupnu ocenu od nula za najbolje do 100 za najgore, na osnovu 23 metodološka pitanja i 109 pokazatelja. Mediji su slobodni u zemljama ocenjenim od nula do 30, delimično su slobodni u onim koje su u izveštaju Fridom hausa dobile ocene od 31 do 60, dok su zemlje ocenjene od 61 do 100 svrstane među neslobodne.
Prema prethodnom izveštaju američke organizacije Fridom haus (Freedom House) za 2010. godinu, Srbija je bila delimično slobodna zemlja i nalazila se na 78. mestu na listi od 192 zemalje i teritorije.
U svetu se 3. maja obeležava Međunarodni dan slobode štampe. Odluku o obeležavanju tog dana donela je Generalna skupština UN 1993. godine. Ovogodišnja proslava Međunarodnog dana slobode štampe biće održana u više od 100 zemalja pod sloganom "Nove granice, nove prepreke".
Srbija se nalazi među delimično slobodnim zemljama, na 72. mestu sa rejtingom 33, Crna Gora se nalazi na 80. mestu sa rejtingom 37, dok je Hrvatska 85. sa rejtingom 41.
Makedonija i BiH dele 96. mesto sa ukupnom ocenom 48, Albanija je 102. sa rejtingom 50, dok je Kosovo na 104. mestu s rejtingom 51.
Vrh svetske liste u pogledu slobode medija i ove godine zauzimaju skandinavske zemlje na čelu s Finskom i ocenom 10, kao i Norveškom i Švedskom s ocenom 11.
Među 10 najgore rangiranih zemalja su Belorusija, Burma, Kuba, Ekvatorijalna Gvineja, Iran, Libija, Turkmenistan i Uzbekistan, a na poslednjem mestu je Severna Koreja sa ocenom 97.
SAD su na 17. mestu s rejtingom 17, Rusija je na 173. sa ocenom 81, a Kina je na 184. mestu sa ukupnom ocenom 85.
Mediji delimično slobodni u tri članice EU
Među "delimično slobodnim" zemljama su i tri članice EU - Italija, Bugarska i Rumunija.
Fridom haus je saopštio da za razliku od proteklih godina u regionu Zapadne Evrope, kojim je u izveštaju obuhvaćena i Turska, postoji trend pada, drugi po snazi u svetu, i da su tome doprinela "negativna dešavanja" u Danskoj, Islandu i Turskoj.
U slučaju Velike Britanije i dalje postoji zabrinutost zbog zakona protiv klevete, a u Italiji je sloboda medija delimična zbog uticaja medija u vlasništvu države i mešanja vlasti u njihov rad.
Mađarska je klasifikovana kao zemlja sa slobodnim medijima, ali je sa rejtingom 30 na samoj granici da bude svrstana u kategoriju zemalja sa delimično slobodnim medijima. Fridom haus je ukazao na "značajne negativne trendove" u toj zemlji.
Mađarska je pod pritiskom Evropske komisije izmenila početkom godine medijski zakon koji je izazvao oštre kritike u EU i Mađarskoj. Protivnici zakona, koji je stupio na snagu 1. januara 2011, smatrali su da on guši slobode medija, pošto je predviđao visoke kazne za za "pristrasno" izveštavanje i "narušavanje javnog interesa, reda i morala", pri čemu ti termini nisu precizno definisani.
Među članicama EU najbolji rejting imaju Finska (10) i Švedska (11) koje su ujedno i prve zemlje u svetu po slobodi medija, zajedno sa Norveškom koja nije članica Unije, dok su najlošije rangirane dve zemlje koje su pristupile Uniji 2007. - Bugarska sa rejtingom 35 i Rumunija sa rejtingom 42. Bugarska je na 77. mestu liste, a Rumunija na 87.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|