Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Španija menja ustav zbog budžetske stabilnosti
|
|
|
|
|
Objavljeno : 30.08.2011. |
|
|
|
|
|
|
Španija je prva zemlja evro zone koja se odazvala pozivu Pariza i Berlina da članice te zone pre leta sledeće godine u ustav unesu ograničenje budžetskog deficita. Španski parlament će izmene ustava koje treba da doprinesu budžetskoj stabilnosti razmatrati po hitnoj proceduri, što bi trebalo da omogući da reforma bude usvojena u naredne dve nedelje. Očekuje se da predlog reforme bude izglasan, pošto su vladajući socijalisti i opoziciona desnica postigli dogovor o tome. Evropska komisija je pozdravila napore Španije, dok se u Španiji se čuju kritike i pozivi na održavanje referenduma o ustavnoj reformi.
Poslanici donjeg doma španskog parlament su na vanrednoj sednici izglasali 30. avgusta da se po hitnoj proceduri razmotri reforma ustava, što bi trebalo da omogući da reforma bude usvojena u narednih 15 dana, pre raspuštanja parlamenta 27. septembra, pošto će se vanredni parlamentarni izbori održati 20. novembra.
Parlamentarne stranke imaju rok do 1. septembra da predlože amandmane, a poslanici će se sastati još 2. septembra kako bi raspravljali i glasali o tekstu i prosledili ga gornjem domu parlamenta koji bi trebalo da o tome glasa sledeće nedelje. Podrša izmenama je gotivo sigurna, pošto su vladajuća Socijalistička partija (PSOE) i vodeća opoziciona stranka iz redova desnice Narodna partija (PP) postigli dogovor o tome.
Predlog da se reforma razmatra po hitnoj proceduri ziglasan je sa 319 glasova za i 17 protiv. Osim PSOE i PP samo je Narodna stranka Navare (UPN) podržala taj predlog dok su sve manje partije odbacile taj predlog ili su bile uzdržane. Više njih je pozvalo na održavanje referenduma.
Evropska komisija je 30. avgusta pozdravila napore Španije da već ove nedelje izglasa unošenje "zlatnog budžetskog pravila" u budžet i pozvala druge zemlje da slede njen primer. Portparol Evropske komisije za ekonomska pitanja Amadeu Altafaž (Altafaj) podsetio je i da je princip budžetske ravnoteže kamen temeljac Pakta za stabilnost i razvoj EU.
Background Lideri Francuske i Nemačke predstavili su 16. avgusta predloge za veću ekonomsku integraciju u zoni evra i sprečavanje krize, koji predviđaju, između ostalog, stvaranje "ekonomske vlade" zone evra i uvođenje obaveze ograničavanja deficita. Pariz i Berlin predložili su da 17 članica zone evra usvoji pre leta 2012. pravilo o uravnoteženim javnim finansijama, odnosno unošenja ograničenja deficita u nacionalne zakone.
U Nemačkoj, osnovni zakon ograničava savezni strukturni deficit na najviše 0,35% bruto domaćeg proizvoda i predviđa obavezu usklađivanja budžeta saveznih pokrajina. U Francuskoj bi trebalo da se u Ustav unese princip uravnoteženosti javnih finansija.
Dozvoljeni budžetski deficit u evro zoni je do 3% bruto domaćeg proizvoda, što su mnoge zemlje premašile.
Španija će tako biti prva zemlja koja se odazvala pozivu koji su 16. avgusta uputili lideri predsednik Francuske Nikola Sarkozi (Nicolas Sarkozy) i nemačka kancelarka Angela Merkel da 17 članica zone evra usvoje pre leta sledeće godine "zlatno budžetsko pravilo" u cilju budžetske ravnoteže.
Berlin je još 2009. uneo ovo pravilo u nemački ustav dok su u Italiji i Francuskoj pripreme za to u toku.
Za Madrida ova reforma, u okviru koje će biti usvojen prateći zakon do juna 2012. sa ograničenjem od 0,4% bruto domaćeg proizvoda (BDP), treba da posluži razveje sumnje finanijskih tržišta u finansijsku pouzdanost zemlje.
"Nema boljeg načina da se ukloni neizvesnost od uvođenja principa budžetske stabilnosti na institucionalnom nivou kako bi se pokazalo celom svetu stvarnost: mi smo zemlja koja vraća svoje dugove i u to ne treba sumnjati", rekao je portparol poslaničke grupe socijalista Hoze Antonio Alonzo (Jose Alonso).
"Budžetska ravnoteža nije više samo opcija, to je javni zadatak, to je ustavna obaveza", rekao je njegova koleginica iz redova PP Soraja Saens de Santamarija (Soraya Saenz de Santamaria). "Niko ne treba da troši više nego što ima", dodala je ona.
Soledad Peljon (Pellon) iz brokerske kuće IG Markets je ocenila da će reforma poslati sliku o Španiji kao solventnoj zemlji. To će pružiti uveravanja da se preduzimaju efikasne mere kako bi zemlja što pre platila svoje dugove. Ali to će potpuno ograničiti vladu u definisanju budžetske politike, što bi u određenim trenucima moglo biti kontraproduktivno, dodala je ona.
Ovaj nedostatak prostora za manevrisanje, kao i razmatranje predloga po hitnoj proceduri, izazvalo je oštre kritike, čak i u redovima socijalista.
Ministarka odbrtane Karma Čakon (Carme Chacon) indirektno je 29. avgusta pozvala na održavanje referenduma, naglasivši da u društvu postoji zahtev za većim učešćem građana u donošenju krupnih političkih odluka.
Na internetu je objavljena i peticija za raspisivanje referenduma koju je do 30. avgusta podržalo više od 115.000 građana.
Dva vodeća sindikata CCOO i UGT pozvali su građane na "velike demonstracije" protiv ustavne reforme 6. septembra u Madridu, kao i na druge skupove koji će se održati u više gradova 31. avgusta i 1. septembra.
Ispred španskog parlamenta od danas će se okupljati "ozlojeđeni", pokret građani koji od maja protestuju zbog rekordne stope nezaposlenosti (20,89%) i nesposobnosti političkih lidera da izvedu zemlju iz krize. Više hiljada nzadovoljnih građana je 28. avgusta protestovalo širom Španije.
"Mi smatramo da nije neophodno uvesti princip budžetske stabilnosti u ustav, iako se slažemo (s tim principom)", rekao je portparol katalonske partije desnog centra CiU Žozep Antoni Duran (Josep).
"Građanski suverenitet biće zamenjen suverenitetom tržišta", rekao je Gaspar Ljamasares (Llamazares) iz koalicije Ujedinjena levica (IU).
Izvor: AFP
Povezani sadržaj
|
|
|