Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EK kritikuje osam članica zbog neusklađenih imigracionih zakona
|
|
|
|
|
Objavljeno : 30.09.2011. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija zatražila je od osam članica Unije da usklade svoja zakonodavstva sa propisima EU kojima se reguliše vraćanje ilegalnih imigranata u zemlje porekla. Komisija je tim zemljama dala rok od dva meseca da to učine upozorivši ih da bi u suprotnom mogla da pokrene postupak protiv njih pred Evropskim sudom pravde. Istvoremeno, organizacija za zaštitu ljudskih prava Hjuman rajts voč (Human Rights Watch - HRW) je zatražila od Evropske komisija da preispita francusku politiku proterivanja Roma koji dolaze iz drugih članica Unije.
"Nemačka, Austrija, Belgija, Kipar, Litvanija, Holandija, Poljska i Švedska do danas nisu obavestili Komisiju o nacionalnim merama za usklađivanje sa direktivom o vraćanju, koja je usvojena 2008", saopštila je Komisija i podsetila da su članice EU bile dužne da odredbe iz direktive prenesu u svoje zakone do 24. decembra 2010.
Komisija je navela da je tih osam članica još nije obavestilo o usklađivanju zakona sa direktivom, iako je u januaru uputila pisma zemljama koje po isteku roka nisu to učinile. Evropska komisija je zatim odlučila da im uputi novo upozorenje i da im da rok od dva meseca. "Njihov neuspeh da to učine ne samo da podriva efikasnost i pravičnost zajedničke procedure po pitanju vraćanja već podriva temelje imigracione politike Unije", ističe se u saopštenju Komisije.
Evropska komisija je upozorila da bi u slučaju izostanka odgovora od tih zemalja mogla da se obrati Evropskom sudu pravde i da zatraži da se te zemlje novčano kazne.
Direktiva o vraćanju koju su nakon usvajanja 2008. kritikovale mnoge afričke i latinoameričke zemlje, kao i crkve i nevladin sektor, utvrđuje zajedničke norme čiji je cilj da se olakša procedura dobrovoljnog povratka stranaca koji nelegalno borave u EU, uz poštovanje ljudskih prava i dostojanstva.
U slučaju da odbiju da se dobrovoljno vrate tim imigrantima može biti određen pritvor do 18 meseci pre konačnog proterivanja iz EU i može im se izreći zabrana ulaska u EU u narednih pet godina. Prema toj direktivi, zabranjeno je vraćanje imigranata bez rešenog statusa u zemlje u kojima bi im bili ugroženi život ili slobode, što je do sada bilo garantovano samo osobama koje traže azil. Međutim, direktiva omogućava određivanje pritvora i proterivanje maloletnika bez pratnje odrasle osobe, kao i proterivanje osoba bez dokumenata ka "tranzitnim" zemljama.
Do 15. septembra 2011. 19 članica EU i drugih zemalja članica šengenskog prostora obavestile su Komisiju da su u potpunosti primenile direktivu, dok su četiri zemlje (Belgija, Litvanija, Švedske i Holandija) delimično prenele direktivu u svoje zakone.
HRW: Francuska nastavlja da proteruje Rome
HRW je saopštio da francuske vlasti "masovno proteruju" Rome iz istočne Evrope i pozvao Komisiju da detaljno preispita tu politiku. "Evropska komisija je dala povoljnu ocenu Francuskoj ali se situacija sa Romima u toj zemlji samo pogoršava", upozorila je DŽudit Sanderlend (Judith Sunderland) iz HRW.
Ta međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava je navela da zvanični podaci pokazuju da je iz Francuske u prvom tromesečju ove godine proterano 4.714 rumunskih i bugarskih državljana, dok je tokom 2010. proterano ukupno 9.500 osoba. Francuska je proterala za tri meseca isto onoliko osoba koliko i u polovini prošle godine, upozorava HRW. "Mi smo, između ostalog, nedavno prisustvovali uklanjanju niza kampova, pre svega u Lionu, Marseju i Parizu", navodi se u saopštenju.
HRW je objavio dokument sa ključnim informacijama koji je uputio u julu Evropskoj komisiji, koja je, međutim, "u avgustu izjavila da je zadovoljna merema koje su preduzete u Francuskoj. HRW je u tom dokumentu naveo da novi zakon o imigraciji, koji je stupio na snagu u junu 2011. omogućava Francuskoj da zaobiđe evropske propise u oblasti slobode kretnja, ali i međunarodne norme u pogledu ljudskih prava.
"Godinu dana posle upozorenja Evropske komisije i uprkos novom zakonu o imigraciji, Romi u Francuskoj su i dalje izloženi diskriminaciji, nepravednom udaljavanju i iseljavaju iz kampova", navodi se u saopštenju.
Evropska komisija je pre godinu dana izrazila zabrinutost zbog ove politike koja se primenjuje u Francuskoj i upozorila tu zemlju da bi mogla da pokrene postupak pred Evropskim sudom pravde protiv nje. Francuske vlasti su u leto 2010. najavile nameru da uklone romska naselja i da Rome vrate u zemlje porekla, što je naišlo na kritike u EU.
Izvor: EurActiv.rs i AFP
Povezani sadržaj
|
|
|