Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Izmene šengenskih propisa i zvanično predstavljene      

Objavljeno : 19.09.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Evropska komisija je i zvanično predstavila predlog reforme šengenskih propisa koji predviđa uvođenje privremenih kontrola na granicama unutar EU pod strogim uslovima, uprkos tome što se deo zemalja članica protivi predloženim merama. Komisija smatra da je potreban mehanizam za donošenje odluka na nivou EU kako bi se izbegle jednostrane odluke. Cilj je i da se obezbedi bolja kontrola spoljne granice i zaštita šengenskog prostora i umanji otpor prema prijemu novih članica, Rumunije i Bugarske. To je, međutim, sve manje izvesno, pošto je Holandija najavila da neće podržati njihov prijem kada se o tome bude odlučivalo ove nedelje u Briselu.

 

Granične kontrole će moći da se uvedu u slučaju iznenadnog priliva velikog broja imiranata koji bi mogao da predstavlja rizik za nacionalnu bezbednost ili kada neka članica nije u stanju da kontroliše granicu. Kao i do sada, granične kontrole će moći da se uvedu u slučaju planiranih događaja, poput sportskih manifestacija ili velikog političkog skupa, kako bi se predupredila ozbiljna pretnja za javni red i unutrašnju bezbednost.

 

Odluka o ponovnom uvođenju granične kontrole će se donositi na nivou EU na osnovu predloga Evropske komisije i pošto se obezbedi kvalifikovana većina članica.

 

Članice EU, međutim, mogu same preduzeti korake na uvođenju granične kontrole kada se suoče sa nepredviđenim vanrednim okolnostima, poput priliva imigranata, u kojima je neophodno brzo reagovati, ali samo na pet dana, a da bi se ta mera produžila potrebno je da odluka bude doneta na nivou EU.

 

U odluci će se precizirati u kom delu granice se može vanredno uvesti kontrola u periodu od 30 dana. Odluka se može obnoviti na mesec dana, a predviđeno je da granične kontrole budu moguće najviše šest meseci. Šestomesečni period se može produžiti kada su unutrašnje kontrole uvedene zbog nemogućnosti neke članica da kontroliše spoljnu granicu.

 

U slučaju kada članice nisu u stanju da zaštite deo spoljne granice EU prvo su predviđene mere tehničke i finansijske podrške Komisije, članica, Fronteksa i drugih agencija poput Europola. Ako to ne bude dovoljno, može biti doneta odluka o ponovnom uvođenju kontrole na granicama unutar EU. Takva odluka bi se donosila isključivo na nivou EU kako bi se sprečilo da članice donose jednostrane odluke.

Background

Rasprava o reformi šengenskog prostora je ponovo pokrenuta ovog proleća kada su se Francuska i Italija suočile sa prilivom oko 25.000 imigranata iz Tunisa. Pariz i Rim su u aprilu zatražili reformu šegenskog sistema kako bi se proširili uslovi za privremeno vanredno uvođenje kontrole granice. Danska je pod pritiskom nacionalne ekstremne desnice zatim jednostrano donela odluku o uvođenju carinske kontrole na svojoj granici u cilju suzbijanja prekograničnog kriminača, što je naišlo na žestoke kritike Brisela i drugih zemalja EU, uključujući i Nemačku.

 

Ulazak Rumunije i Bugarske u šengenski prostor bio je prvobitno planiran za mart 2011, ali je odložen zbog odluke Francuske i Nemačke da blokiraju njihov prijem zbog nedovoljnog napretka u reformi pravosuđa, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala i obezbeđivanju pune kontrole granice. Sofija i Bukurešt se nadaju da će odluka o njihovom prijemu biti doneta ove jeseni.

 

Šengenski prostor je zona u kojoj je slobodno kretanje zagarantovano. Osnovana je na bazi Šengenskog sporazuma iz 1985. godine. Šengenski sporazum primenjuje se u 26 zemalja, od toga 22 članice EU i četiri pridružene zemlje - Norveškoj, Islandu, Švajcarskoj i Lihtenštajnu. Velika Britanija i Irska nisu članice te zone, a Kipar, Bugarska i Rumunija još nisu primljene.

 

Ovaj mehanizam se odnosi na neke članice koje nailaze na teškoće u kontroli granice, poput Grčke čija je granica sa Turskom, duga 150 kilometara, postala glavni put za imigrante ka EU. Gotovo polovilna ilegalnih prelazaka u EU je registrovana na toj granici.

 

Predstavljajući predlog izmena šengenskih propisa evropska komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem (Malmstroem) rekla je novinarima 16. septembra da je Šengen "fantastičan", popularan i uspešan projekat koji daje konkretne koristi i rezultate. Ona je navela da je između 2004. i 2007. kretanje radne snage iz novih članica doprinelo povećaanju bruto domaćeg proizvoda EU za oko 40 milijardi evra.

 

Malmstremova je rekla da je cilj Evropske komisija da osnaži šengenski prostor kako bi se i ubuduće garantovala sloboda kretanja stotinama hiljada građana EU i državljanja trećih zemalja koji svakodnevno putuju po Uniji. "Ovim predlogom mi štitimo budućnost Šengena. Naš predlog će uvesti evropski sistem donošenja odluka koji će osnažiti poverenje među članicama a šengenski prostor će bolje pripremiti za buduće izazove i nepredviđene događaje", dodala je ona.

 

Evropska komesarka je rekla da neke od slabosti šengenskog sistema potiču od mehanizma međusobnih dogovora vlada članica. Ona je navela da je takav mehanizam bio validan u ranim fazama, kada je šengenski prostor činilo šest članica, a da sada nije efikasan sa 25 članica "kojima će se verovatno pridružiti i nove članice u bliskoj budućnosti".

 

Francuska, Nemačka i Španija su izrazili prošle nedelje protivljenje predlogu Evropske komisije za reformu šengenskih propisa, pošto su detalji predloga procurili u medije. Te zemlje su insistirale da članice imaju suvereno pravo da odlučuju o uvođenju granične kontrole kada im je to potrebno.

 

Na pitanje kakve razgovore očekuje sa Parizom, Berlinom i Madridom Malmstremova je rekla da je spremna i da brani predlog i u razgovorima sa vlastima članica i u Evropskom parlamentu.

 

Ponovo neizvestan prijem Rumunije i Bugarske

 

Cilj mera koje je predložila Evropska komisija jeste i da se uvere zemlje poput Francuske, Holandije, Nemačke ili Austrije koje se protiv prijemu Rumuniji i Bugarske u Šengen, da postoje odgovarajući mehanizmi zaštite prostora u kome je garantovana sloboda kretanja. Nedovoljno zaštićena granica prema Turskoj može biti jedan od razloga za novo odlaganja prijema Bugarske i Rumunije u šengenski prostor.

 

Hag je 16. septembra saopštio da neće podržati prijem ove dve zemlje u šengenski prostor kada ministri unutrašnjih poslova EU budu odlučivali o tome ove nedelje u Briselu. Holandski ministar za imigraciju Gerd Lers (Leers) rekao je 16. septembra da će Holandija staviti veto na prijem te dve zemlje u šengenski prostor jer nisu ostvarile dovoljan napredak u borbi protiv korupcije. "Što se tiče Holandije, mi ćemo reći 'NE' na sastaku ministara unutrasnsjih poslova EU", rekao je on.

 

Upitana da prokomentariše ovu izjavu, Malmstremova je rekla da su i Bugarska i Rumunija ispunile tehničke kriterijume i da će Poljska, koja predsedava EU, nastojati da postigne kompromis na sastanku ministara unutrašnjih poslova 22. i 23. septembra u Briselu.

 

Za prijem novih članica u Šengen je potrebna jednoglasna odluka.

 

Kompromisno rešenje predviđa postepen prijem Bugarske i Rumunije u šengenski prostor koji bi se odvijao u dve faze. Prvo bi do kraja oktobra sloboda kretanja bila omogućena na aerodromima i lukama, a odluka o otvaranju kopnenih granica bila bi doneta tek 2012.

 

Holandski ministar je, međutim, rekao da Holandija neće podržati ni delimičan prijem dve zemlje u šengenski prostor zbog čega je i ovaj predlog doveden u pitanje.

 

Rumunski ministar pravde Katalin Predoju (Catalin predoiu) rekao je za AFP da jer razočaran stavom Haga i izrazio uverenje da će veliki broj zemalja u Savet ministara EU podržati stav Rumunije da treba da bude primljena pošto je ispunila tehničke kriterijume.

 

Bugarski ministar unutrašnjih poslova Cvetan Cvetanov je ocenio da su razlog za protivljenju Holandije problemi u vladajućoj koaliciji u toj zemlji. Isti stav je izneo i ministar spoljnih poslova Bugarske Nikolaj Mladenov koji je dodao i da je Bugarska uverena da će biti pronađeno rešenje za prijem dve zemlje u Šengen i pored protivljenja Holandije.

 

"Ako 22. septembra bude doneta razuma odluka, mi ćemo podržati reformu šengenskih propisa. Ako ne, mi ćemo razmotriti naš stav", rekao je on.

 

Izvor: AFP, EurActiv.com i EurActiv.rs

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA