Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Za separatiste EU pozitivna tvorevina
|
|
|
|
|
Objavljeno : 10.11.2011. |
|
|
|
|
|
|
Politički pokreti u EU koji se zalažu za nezavisnost pojedinih regiona, poput Škotske, Korzike ili Baskije, pozitivno gledaju na Evropsku uniju kao tvorevinu u kojoj će države u tradicionalnom smislu gubiti značaj, a regioni ostvarivati svoja prava. Učesnici konferencije separatističkih pokreta koja je održana 9. novembra u Evropskom parlamentu ocenili su i da je ekonomska kriza pružila dodatni argument za borbu za nezavisnost.
Sa jačanjem Evrope države će gubiti na značaju, rekao je lider Nove flamanske alijanse (N-VA) Bart de Vever (Wever) na skupu koji je 9. novembra u Evropskom parlamentu organizovala poslanička grupa Zeleni/Evropska slobodna alijansa. On je rekao i da je Belgija osuđena na propast.
De Vever, čija je stranka postala najuticajnija u belgijskom parlamentu posle izbora u junu 2010, a teži nezavisnosti Flandrije, založio se za dalji prenos nadležnosti sa država u tradicionalnom smislu, kao što je Belgija, na nacionalne zajednice, poput Flamanaca. On je, međutim, dodao da je smanjenje nadležnosti tradicionalnih država "postepen proces, a ne revolucija".
Lider N-VA je rekao da su zahvaljujući Uniji tradicionalne države izgubile monopol nad suverenitetom, da su krenule ka uspostavljanju zajedničke spoljne politike, a u mnogim slučajevim su se opredelile za zajedničku valutu - evro.
"N-VA je proevropska stranka", rekao je De Vever i dodao da njegova stranka veruje u princip prenosa odlučivanja na niže nivoe, ocenivši da su manje zajednice efikasnije u donošenju odluka i ekonomskim reformama.
Background Grupa Evropska slobodna alijansa (European Free Alliance) u Evropskom parlamentu ima sedam članova - iz Škotske, Velsa, Flandrije, Katalonije, Korzike i Letonije. Poslanici EFA u Evropskom parlamentu zalažu se za prava zajednica koje nemaju svoje nacionalne države, regiona i manjina. Oni su deo poslaničke grupe koju su formirali sa strankom Zelenih još nakon izbora 1999. godine.
De Vever je na skupu predstavljao jedini separatistički pokret koji bi, ako nastavi da uspešno ostvaruje svoje ciljeve, mogao da dovede do toga da jedna članica EU prestane da postoji u sadašnjem obliku.
Na skupu su govorili predstavnici Škotske nacionalne partije (SNP), Republikanske levice Katalonije (Esquerra Republicana de Catalunya - ERC) i baskijske koalicije Amajur (Amaiur). Na skupu su bili prisutne i Velška stranka (Plaid Cymru) koja se zalaže za nezavisnu državu Vels i Partija korzikanske nacije (Partitu Di A Nazione Corsa).
Domaćin skupa je bio potpredsednik Evropskog parlamenta Lasko Tekeš (Laszlo Toekes), član grupe Evropske narodne partije iz Rumunije, koji se zalaže za prava mađarske manjinske zajednice Sekelji koja živi na istoku Transilvanije. Tekeš je optužio rumunske vlasti da odbijaju dijalog u vezi sa neslaganjima o upotrebi jezika.
Ekonomska kriza kao katalizator
Pojedini govornici su rekli da je sadašnja ekonomska kriza pružila dodatne argumente da se nastave napori za nezavisnost.
Predstavnik koalicije Amajur Rafael Lareina (Larreina) rekao je da postoji opasnost da Španija propadne zbog ozbiljnih ekonomskih problema i da bi nezavisnost bila najbolje rešenje za Baskiju.
Generalni sekretar katalonskog ERC-a Marta Rovira je rekla da Katalonija želi da postane nova članica EU i da omogući sebi razvoj prikupljanjem sopstvenog poreza.
Ona je u vezi sa izgledima za nezavisnost Katalonije u osnovi rekla da španski Ustavni sud blokira sve pokušaje da se organizuje referendum i nagovestila da bi jednostrana odluka o otcepljenju mogla biti opcija.
"Sve je moguće bez nasilja. Mi ne smatramo da granice nedodirljive", rekla je ona.
Škotska kao predvodnik
Škotsku, evropski region koji je najbliži ostvarivanju svojih težnji u pogledu nezavisnosti, na skupu je predstavljao član Evropskog parlamenta i SNP Ijan Haton (Ian Hudghton). On je učesnicima skupa prikazao video sa govorom lidera SNP Aleksa Salmona (Alex Salmond) na nedavno održanoj godišnjoj konferenciji stranke u Invernesu.
SNP je najveća stranka u škotskom parlamentu u kome ima 68 od 129 poslanika.
"U jedno smo sigurni - referenduma o budućnosti Škotske će biti i narodu Škotske će biti pružena prilika da izabere nezavisnost", rekao je Haton i dodao da će referendum biti organizovan u drugom delu petogodišnjeg mandata sadašnjeg saziva škotskog parlamenta.
Izvor: EurActiv.com
Stavovi
Gostujući profesor na Evropskom koledžu u Varšavi Liven Tak (Lieven Tack) rekao je da je Evropi potrebna reorganizacija koja bi išla u pravcu institucionalne dezintegracije nacionalnih država u korist regionalizacije.
Profesor socijalne i političke teorije na Univerzitetu u Velsu Alan Sendi (Sandry) smatra da bi EU bila jača kada bi njeni ekonomski prioriteti bili zasnovani na regionalnim projektima. On je ocenio da će, ako se Evropska slobodna alijanse ne bude insistirala na tom pitanju, to učinti ekstremisti.
Alonzo Konsales (Alonso Gonzalez) sa Univerzieta u Taragoni rekao je da će doći do "unutrašnjeg proširenja" EU kada neke zajednice budu ostvarile nezavisnost. On je dodao da ne postoje nikakvi propisi za takvo proširenje, ali je ocenio da će EU morati da prihvati članstvo takvih novih članica.
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|