Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Rumunska vlada podnela ostavku
|
|
|
|
|
Objavljeno : 06.02.2012. |
|
|
|
|
|
|
Rumunski premijer Emil Bok (Boc), suočen sa sve većim nezadovoljstvom građana zbog strogih mera štednje i pada životnog standarda, podneo je 6. februara ostavku zajedno sa svojim kabinetom. Osporavan i u svojoj stranci, rumunski premijer je saopštio da se odlučio na taj korak kako bi ublažio političke i socijalne tenzije u zemlji. Iako je Rumunija dobila pohvale za mere štednje koje sprovodi, građani su sve nezadovoljniji, a opozicija traži da se raspišu vanredni izbori.
Na sednici vlade, koju je direktno prenosila televizija, Bok je objavio da on i vlada podnose ostavku, a kao razlog je naveo želju da ublaži političku i socijalnu napetost u državi, aludirajući na višenedeljne proteste u Rumuniji zbog mera štednje koje je vlada uvela 2010.
On je dodao da to čini kako "Rumuni ne bi izgubili to što su dobili: ekonomsku stabilnost". "Znam da smo doneli bolne reforme ali smo već počeli da ubiremo njihove plodove", rekao je on.
Bok je pozvao sukobljene političare u zemlji na zrelost, a parlament da što pre izglasa poverenje novoj vladi kako stabilnost zemlje ne bi bila ugrožena.
Novog mandatara vlade imenuje predsednik Rumunije Trajan Basesku (Trian Basescu) i on će već 6. februara početi konsultacije sa parlamentarnim strankama o formiranju nove vlade. Prema ocenama analitičara, Basesku bi mogao da imenuje eksperta za mandatara vlade koja će voditi zemlju do parlamentarnih izbora koji su planirani za novembar. Nakon imenovanja mandatar u roku od deset dana treba da predloži novu vladu.
Bok, koji je bio premijer od kraja 2008. suočio se sa kritikama i u okviru svoje Demokratsko-liberalne partije. U vladajućoj stranci su se proteklih nekoliko nedelja čuli pozivi za Bokovu ostavku zbog sve većeg nezadovoljstva građana. Nezadovoljni padom standarda i strogim merama štednje Rumuni su tokom dve nedelje u januaru protestovali na ulici.
Rumunska opozicija, okupljena u okviru Socijalno-liberalne unije (USL), prošle nedelje je počela bojkot parlamenta. USL koju čini parlamentarna opozicija - Socijaldemokratska (PSD) i Nacionalna liberalna (PNL), saopštila je 6. februara da će i dalje insistirati na raspisivanju vanrednih izbora. "Mi smo otvoreni za sve dogovore koji će voditi raspisivanju vanrednih izbora a da pritom ne pogoršaju stanje u zemlji", rekao je potpredsednik Socijalno-liberalne unije Viktor Ponta (Victor) pošto je vlada objavila da podnosi ostavku.
Pohvale EU i MMF-a, građani nezadovoljni
Bok je podneo ostavku dan pošto su MMF i EU dali povoljnu ocenu za reforme koje je Bokova vlada sprovodila proteklih meseci. MMF i EU zbog problema u zoni evra smanjili predviđanje rasta za Rumuniju u 2012. sa između 1,8% i 2,3% na između 1,5% i 2%, ali su ocenili da je Rumunija spremnija za suočavanje sa "finansijskom olujom" od drugih članica EU.
Predstavnik MMF-a DŽefri Frenks (Jeffrey Franks) je 5. februara na konferenciji za novinare u Bukuraštu rekao da će i pored smanjenja prognoze rasta rumunska ekonomija više napredovati u odnosu na privredu EU.
Prema procenama MMF-a i EU, rumunski rast u 2011. iznosio je 2,5%, odnosno bio je veći nekog što se predviđalo. Zvanični podaci o nivou rasta u prošloj godini očekuju se polovinom februara kada će ih objaviti rumunski Institut za statistiku.
Frenks je rekao da mere štednje, usvojene u okviru plana za pomoć koji je Bukurešt u 2009. sklopio sa MMF-om i EU, počinju da daju rezultate.
Prema tom prvom plan za izlazak iz krize, za koji je obezbeđen zajam od 20 milijardi evra, Bukurešt je morao da za 25% smanji plate u javnom sektoru i zamrzne penzije zbog čega je životni standard u Rumuniji dramstično opao. Iz javnog sektora je otpušteno na hiljade zaposlenih. Slične mere MMF i EU traže i od Grčke da bi je spasili bankrota. Drugi sporazum Rumunija je zaključila u martu 2011. iz predostrožnosti, a njime je predviđeno da povuče kreditnu liniju od 5 milijardi evra.
Frenk je pozvao rumunske vlasti da, i pored napretka, budu oprezne. "S obzirom na planirane izbore 2012. i usporavanje ekonomskog rasta, neophodno je očuvati zamah u reforama", dodao je on.
Predstavnici MMF-a i EU su, takođe, institirali na postepenoj liberalizaciji tržišta struje i gasa uz zaštitu socijalno ugorženog stanovništva. Pozvali su Bukurešt da ne odustane od reforme zdravstva, čiji je prvi, vrlo kontroverzni predlog povučen u januaru. MMF i EU su naglasili da taj sektor ne može da dobije veća sredstva od sadašnjih.
Upravo je predložena reforma zdravstva koja je odbačena bila okidač za masovne proteste u Rumuniji koji su počeli 13. januara. Predlog je predviđao da privatno osiguranje dobije veću ulogu.
Izvor: AFP i Beta
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|