Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Moguće uskraćivanje dela fondova Mađarskoj
|
|
|
|
|
Objavljeno : 22.02.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija predložila je 22. februara da se zamrzne skoro pola milijarde evra iz fondova EU predviđenih za Mađarsku zbog nedovoljnih mera za smanjenje budžetskog deficita. To je prvi put da Komisija predlaže ovakvu meru. Za ostvarivanje ovog predloga potrebna je i podrška svih ostalih zemalja članica, a vlasti u Budimpešti imaće priliku do 2013. godine da sprovedu odgovarajuće mere i izbegnu ovu kaznu.
Evropski komesar za ekonomska pitanja Oli Ren (Olli Rehn) ocenio je da ta odluka treba da se shvati kao "snažan podsticaj Mađarskoj da vodi dobru budžetsku politiku i uspostavi makroekonomsko okruženje koje garantuje odgovarajuće korišćenje sredstava iz kohezionih fondova". "S obzirom da se predviđa manji privredni rast Mađarske biće potrebne dodatne mere za smanjenje budžetskog deficita ispod granice od 3% bruto domaćeg proizvoda", što je najviši dozvoljeni iznos za EU, upozorio je Ren na konferenciji za novinare u Briselu.
Komesar za regionalnu politiku Johanes Han (Johannes Hahn) istakao je da je sada "loptica u dvorištu Mađarske".
Fondovi koji bi bili zamrznuti predviđeni su za korišćenje 2013. godine. Reč je o kohezionim fondovima koji se koriste za poboljšanje stanja u manje razvijenim regionima EU, posebno u bivšim komunističkim zemljama koje su se pridružile EU 2004. i 2007. godine.
Da bi Mađarska bila kažnjena potrebno je da ovu odluku usvoje ostale članice EU u martu.
Nakon toga, Mađarska će i dalje moći da izbegne uskraćivanje fondova. Da bi to učinila, vlada Viktora Orbana bi na jesen trebalo da usvoji rebalans budžeta za 2012, uz korekcije za smanjenje deficita na nivo ispod 3%.
Background Ako deficit budžeta članice pređe 3%BDP, aktivira se Procedura za prekomerni deficit. Reč je o mehanizmu za sprovođenje obaveza zemalja članica da se deficit zadrži ispod 3% bruto domaćeg proizvoda, a državni dug ispod 60% ili da se tom nivou približava ukoliko je viši.
Prema novim pravilima EU, od 13. decembra 2011. godine zemlje koje ne sprovode odgovarajuće mere za smanjenje deficita mogu da budu finansijski kažnjene. Ukoliko zemlja ne poštuje obavezu od nje Savet može da zatraži polaganje novca u iznosu od 0,2% bruto domaćeg proizvoda bez kamate i da preduzme mere za poboljšanje finansijske situacije. Ukoliko ne postupi u skladu sa preporukom, depozit može da se pretvori u kaznu.
Budžetski deficit Mađarske je na papiru ispod 3% bruto domaćeg proizvoda u 2011. godini, što je u skladu sa ograničenjem EU. Međutim, kako je navedeno u Briselu, to je postignuto zahvaljujući vanrednim merama koje su omogućile da se prikrije da se potrošnja u Mađarskoj otela kontroli.
Vlada je, naime, nacionalizovala privatne penzione fondove i doprinose koji su uplaćivani prenela u državni portfolio.
Komisija je već vlastima u Budimpešti zapretila mogućim sankcijama pre mesec dana. Da nije izvršila transfer novca iz privatnih penzionih fondova od oko 9%BDP, deficit Mađarske već u 2011. bio bi oko 6%. Za ovu godinu se prognozira da će ta članica opet imati budžetski deficit, kao i u 2013. godini u kojoj bi bio 3,25% i to pod uslovom da ne bude pogoršanja ekonomskih prilika i da se zemlja ne zaduži još više.
Iznos koji Komisija želi da zamrzne jednak je 0,5% bruto domaćeg proizvoda Mađarske i 29% iznosa koje ona treba da dobije iz kohezionih fondova u 2013, budući da je za Mađarsku predviđeno ukupno 1,7 milijardi evra.
Protiv Mađarske je pokrenut mehanizam za kršenje Pakta stabilnosti kojim se ograničava godišnji deficit još 2004. godine, kada je i pristupila EU. Nijedna zemlja toliko dugo nije predmet te procedure.
Komisija je ovu kaznu najavila u trenutku kada su odnosi Mađarske i Evropske komisije napeti.
Opozicija optužuje Viktora Organa za zaokret ka autoritarizmu, a Brisel ga kritikuje zbog donošenja zakona koji, po rečima protivnika tih reformi, mogu da naruše nezavisnost Evropske centralne banke i pravosuđa. Mađarska je prošle sedmice odgovorila Evropskoj komisiji na te optužbe. Komisija razmatra odgovor i najavljeno je da će uskoro dati mišljenje.
Izvor: AFP
Povezani sadržaj
|
|
|