Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU ojačala pregovaračku poziciju proizvođača mleka
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.02.2012. |
|
|
|
|
|
|
Savet EU usvojio je 28. februara mere kojima će osnažiti pozicije proizvođača mleka u pregovorima sa otkupljivačima u vezi sa cenom i količinama otkupljenog mleka. Savet je dozvolio proizvođačima mleka da osnuju organizacije proizvođača koje će u njihovo ime pregovarati o isporukama mleka. Nove mere članicama ostavljaju mogućnost da na svojoj teritoriji uvedu obavezu sklapanja formalnih pisanih ugovora o otkupu mleka, što je do sada bio pravi kuriozitet na tržištu. O elementima pregovora proizvođači i otkupljivači mogu slobodno da pregovaraju.
Mere koje se odnose na sektor mleka i mlečnih proizvoda odgovor su na duboku krizu koja je pogodila ovaj sektor u 2008. i 2009. Regulativu EU takođe treba tumačiti u kontekstu napuštanja režima kvota za mleko od 2015.
Cene mleka su značajno pale u krizi zbog pada tražnje u svetu ali i na domaćem tržištu EU, dok su cene energenata i stočne hrane porasle. Pad tražnje uticao je na pad cene mleka u maloprodaji što je ozbiljno ugrozilo poslovanje mnogih proizvođača mleka. Velike farme odgovorile su na pad cene u rafovima još većom proizvodnjom, ali su profit odnele mlekare i trgovinski lanci, dok su poljoprivrednici malo dobili od maloprodajne cene mleka.
Na nivou cele EU u 2010. prikupljeno je 136,4 miliona tona kravljeg mleka. Od prikupljenog mleka, između ostalog, proizvedeno je 31,5 miliona tona mleka za piće i 9 miliona tona sira.
Velika Britanija je najveći proizvođač mleka sa 6,9 miliona tona ili 22% ukupne proizvodnje EU. Na drugom mestu je Nemačka sa 5,3 miliona tona mleka za ljudsku upotrebu, treća je Francuska sa 3,7 miliona tona, a zatim sledi Španija sa 3.5 miliona tona ili 11%.
Visoka ekspertska grupa za mleko koju je EU oformila u oktobru 2009. utvrdila je da se pozicija proizvođača razlikuje od članice do članice. U nekim zemljama broj otkupljivača mleka je tako mali, da su pregovaračke pozicije proizvođača ograničene. Zbog toga često u trenutku predaje mleka, uopšte ne znaju po kojoj ceni prodaju mleko.
Zbog inferiorne pozicije na tržištu, Savet je dozvolio proizvođačima mleka da osnuju organizacije koje će u njihovo ime pregovarati o isporukama mleka čime će se ojačati pregovarački kapaciteti proizvođača mleka.
Savet je članicama ostavio mogućnost da na svojoj terotoriji uvedu obavezu sklapanja formalnih pisanih ugovora o ponudi mleka. Takođe, članice imaju pravo da obavežu prvog otkupljivača mleka da proizvođaču napismeno preda ponudu koju ovaj može da prihvati ili da odbije. Pisani ugovor koji je sklopljen pre isporuke mleka je vrlo redak u EU iako bi on naterao proizvođače da se odgovornije ponašaju prilikom otkupa i da pažljivo prate dešavanja na tržištu.
Ako se članica odluči na takav korak, onda će sastavljanje ugovora biti obavezno za sve snabdevače sirovog mleka na toj teritoriji, kako za domaće tako i iz drugih zemalja, ali neće morati da važi za snabdevače iz te zemlje koji u drugoj članiciotkupljuju sirovo mleko.
O elementima pregovora dve strane mogu slobodno da pregovaraju. Međutim, članice mogu da odrede minimum trajanja ugovora između otkupljivača mleka i proizvođača od šest meseci. Ipak, proizvođač može da odbije i ovaj minimalni rok trajanja ugovora i da slobodno ispregovara uslove o prodaji mleka. Pregovarači, ako žele, u ugovor mogu da ubace i otkupnu cenu i to kao fiksnu ili promenljivu u zavisnosti od kvaliteta i kolečine isporučenog mleka.
Nove mere obavezuju otkupljivače da mesečno šalju izveštaje o otkupljenim količinama mleka. Cilj ove mere je da se posmatraju trendovi u količinama prikupljenog mleka i dešavanja na tržištu nakon isteka režima kvota za mleko. Odlukom Saveta, članice imaju opciju da u posebnim slučajevima odustanu od obavezujućih pravila o ponudi sira sa zaštićenim geografskim poreklom kako bi ponudu tih proizvoda prilagodili tražnji.
Savet i Evropski parlamant postigli su dogovor o ovom pitanju krajem prošle godine. Parlament je 22. februara usvojio nove mere za tržište mleka.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|