Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


OECD: Porezi u Mađarskoj pogodili najsiromašnije      

Objavljeno : 13.03.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Mađarsku u ovoj godini očekuje recesija od 0,6% kao i inflacija od 4,9%, ocenjuje se u najnovijem istraživanju o ekonomskim prilikama u Mađarskoj Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD). Vladi premijera Viktora Orbana preporučuje se da poboljša naplatu poreza, ukine "krizne poreze", poveća ekološke takse i u slučaju krajnje nužde poveća porez na imovinu. Prioritet mađarske vlade mora da bude i promena valutne strukture javnog duga u korist domaće forinte. Orbanovoj vladi se predlaže da Fiskalnom savetu ukine pravo veta na budžet i smanji broj zaposlenih u javnom sektoru na lokalu, ali i da poveća plate u zdravstvu čime bi se smanjila korupcija i odlazak mađarskih lekara u inostranstvo.

 

Negativne stope privrednog rasta će biti do polovine godine, da bi blagi oporavak započeo u drugoj polovini godine sa obnavljanjem poverenja na globalnom finansijskom tržištu, navodi se u "Ekonomskom istraživanju Mađarska 2012" OECD-a.

 

Predviđa se da će spor oporavak uticati na rast stope nezaposlenosti sa 11% u 2011. na 11,9% u ovoj godini. Međutim, i stopa zaposlenosti bi mogla da poraste ako bi se smanjila socijalna davanja u slučaju nezaposlenosti.

 

Usporavanje svetske privrede i potresi na finansijskom tržištu su dodatno uzdrmali ionako poljuljanu i duboku zaduženu mađarsku ekonomiju. Međutim, i "kontroverzna domaća politika" je takođe doprinela nesigurnosti i tako oštetitila potrošače, poslovnu zajednicu i poverenje na tržištu.

 

Aranžman Mađarske sa Međunarodnim monetarnim fondom i EU bi doprineo obnavljanju poverenja investitora i konsolidaciji fiskalne politike ove zemlje.

 

OECD ne propušta da ukaže na sporne reforme zbog kojih je Evropska komisija započela proceduru za utvrđivanje prekršaja prilikom usklađivanja mađarskih i evropskih propisa. Zato OECD traži od Orbanove vlade da vrati nezavisnost Centralnoj banci.

 

Iako su fiskalni pokazatelji za 2012. prilično pozitivni, održiva fiskalna politika mora da bude zasnovana na dugoročnom smanjenju potrošnje tako što bi se primenile trajne mere i strukturne reforme koje bi pogurale rast.

 

Program stabilizacije će dobiti kredibilitet ako Fiskalni savet dobije adekvatna ovlašćenja za nadgledanje fiskalne politike. Sa druge strane, pravo veta na budžet treba mu oduzeti budući da bi korišćenjem tog prava savet potencijalno mogao da obori vladu.

 

Kao poslednja mera, u slučaju da je baš neophodno, preporučuje se povećanje poreza koji unose najmanje poremećaja, kao što su porezi na imovinu.

Background

Evropska komisija dala je 7. marta Mađarskoj rok od mesec dana da pruži konkretne garancije da će povući deo spornih reformi koje nisu u skladu sa evropskim standardima. Od Mađarske se konkretno traže novi nacrti spornih zakona o zaštiti podataka i penzionisanju sudija.

 

Ceo spor Komisije i Mađarske je neformalno započeo prvog dana 2012. kada su na snagu stupili novi Ustav Mađarske i nekoliko važnih zakona o sudijama, zaštiti podataka i centralnoj banci. Evropska komisija je odmah utvrdila da su zakoni protivni osnivačkim ugovorima EU i odlučila da pokrene tri procedure za utvrđivanje prekršaja.

 

Mađarska, prema mišljenju Komisije, nije pružila objektivne razloge sa smanjivanje starosne granice za penzionisanje sudija i javnih tužilaca sa 70 na 62 godine.

 

Evropske direktive zabranjuju diskriminaciju na poslu na osnovu godina, koja pokriva i smanjenje starosne granice za penzionisanje u jednoj profesiji bez objektivnih razloga.

 

Komisija nije zadovoljna ni odlukom Mađarske da 1. januara počne sa radom Nacionalna agencija za zaštitu podataka koja bi zamenila prethodnu Kancelariju komesara za zaštitu podataka. Time je taj zakon prevremeno prekinuo redovni šestogodišnji mandat Kancelarije koji je počeo 2008.

 

Od Mađarske se traži da prestane sa praksom sistematskog izdavanja saopštenja koja kritikuju monetarne odluke Mađarske centralne banke.

 

Mađarskoj takođe preti i da ostane bez novca iz evropskih fodnova. Naime, Evropska komisija predložila je 22. februara da se zamrzne skoro pola milijarde evra iz fondova EU predviđenih za Mađarsku zbog nedovoljnih mera za smanjenje budžetskog deficita. To je prvi put da Komisija predlaže ovakvu meru. Za ostvarivanje ovog predloga potrebna je i podrška svih ostalih zemalja članica, a vlasti u Budimpešti imaće priliku do 2013. godine da sprovedu odgovarajuće mere i izbegnu ovu kaznu.

 

 

OECD podseća da je mađarska vlada prošle godine donela ambiciozan plan strukturnih reformi. Međutim, mere za smanjenje potrošnje nisu dobro definisane, kao što je na primer revizija javnih obaveza, ili su ciljevi koji se žele postići teško ostvarljivi, poput zamrzavanja zarada u javnom sektoru ili indeksacija porodičnih dodataka.

 

Visok nivo javne potrošnje, skoro 50% BDP-a, sugeriše da dodatne mere konsolidacije treba da budu usmerene na rashodnu stranu budžeta, a ne na prihode. Mala efikasnost javnog sektora se može poboljšati a da se javne usluge ne smanjuju preterano.

 

Nivo zaposlenosti u državnom sektoru koji čini 20% ukupne zaposlenosti mogao bi da se smanji, naročito na lokalnom nivou. Ako bi se ukupna masa zarada smanjivala tako što bi se otpustio deo ljudi, a ne tako što bi se smanjile zarade, povećala bi se efikanost u javnom sektoru.

 

Mađarska bi značajne uštede mogla da ostvari i u sektoru javnih nabavki. U 2008. javne nabavke državnih institucija dostigle su 20% BDP-a, što je tri procentna poena više od proseka za najrazvijenije zemlje OECD-a.

 

Vlada je prošle godine omogućila značajnije učešće malih i srednjih preduzeća u sistemu javnih nabavki. Ipak, otvaranjem sistema stranim ponuđačima i snažnijim oslanjanjem na savremene tehnologije, smanjili bi se troškovi.

 

Efikasnost se može poboljšati i u sistemu javnog prevoza. Iako je država smanjila subvencije, restrukturiranje nije zasad dalo rezultata. Čak suprotno, država je morala da pruži dodatnu pomoć.

 

Porezi pogađaju najsiromašnije

 

U izveštaju se ocenjuje da su dosadašnje poreske mere bile regresivne odnosno da su više pogađale siromašne nego bogate Mađare.

 

Uvođenje jedinstvene poreske stope u 2011. doprinelo je povećanju prosečne neto zarade, ali druge direktne poreske mere kao i povećanje PDV-a su smanjile prihode domaćinstava čiji članovi imaju niže zarade, a u isto vreme najveći deo zarada troše za hranu.

 

Uprkos smanjenju korporativnih poreza za mala i srednja preduzeća i za neke projekte u autoindustriji koji su privukli ulaganja u proizvodnju, ukupne investicije su ostale na niskom nivou. Na to su uticale i slaba građevinska aktivnosti kao i "krizni porezi" koji su uvedeni za nekoliko industrija kao što su bankarstvo i telekomunikacije.

 

Ove poreze bi trebalo ukinuti do kraja 2012. ili u 2013. kako je planirano u slučaju banaka. Ekološke takse treba povećati jer su među najnižima u Evropi. Prema oceni OECD, i porezi na imovinu, naročito na nasleđe i legalne transakcije, vrlo su niski.

 

Prema podacima iz 2008. godine, prihodi od ovih poreza čine samo 1% BDP, dok je prosek za OECD 2% BDP.

 

Prihodi od poreza bi mogli da se povećaju i boljom naplatom poreza. Poreske insitucije su se ujedinile i od ove godine bi trebalo da stvore uslove za efikakasniju borbu protiv široko rasprostranjenog izbegavanja poreza.

 

Uz ove mere, kontrolu treba pojačati za građane koji primaju najviše i najniže zarade, a naplata se može postići strožim finansijskim kaznama.

 

Mere na srednji rok



U politici zapošljavanja, fokus treba da bude na aktivnim merama zapošljavanja, uključujući kvalitetne obuke. Mađarskoj se preporučuje da subvencije za nezaposlenost bolje raspodeli i vremenom uspori  predviđenu dinamiku rasta minimalnih zarada.

 

Poverenje investitora u Mađarsku je na klackalici zbog visokog duga zemlje u stranoj valuti. Valutnu strukturu javnog duga, naročito u segmentu zaduživanja domaćinstava, treba promeniti u korist forinte. Dogovor sa bankama iz decembra 2011. je dobar, ali i ne dovoljan da se olakša poresko opterećenje zajmoprimaca. Ako je neophodno, treba dokapitalizovati banke ali da se ne smanji kreditna aktivnost.

 

Privredni rast mogu da poguraju i povećanje stope aktivnosti radne snage, odnosno ljudi koji rade ili aktivno traže posao u ukupnoj populaciji, i poboljšanje zdravstvenog sistema. Strukturne mere za povećanje ponude radne snage treba da budu usmerene na grupe koje su dosad slabo učestvovale na tržištu rada. Učešće žena na tržištu rada bi se povećalo sa fleksibilnim ugovorima o radu koji "mire" posao i porodicu.

 

Prilagođavanje obrazovnog sistema potrebama tržišta rada olakšalo bi zapošljavanje mladih i Roma. Ako bi vlasti povećale starosnu granicu za penzionisanje i omogućile doživotno učenje, stimulisalo bi se zapošljavanje starijih radnika.

 

Slaba efikasnost zdravstvenog sistema otvara prostor za unapređenja i to bez dodatnog pritiska na javne finansije. OECD predlaže da se težište stavi na programe prevencije bolesti i dugoročnu negu, kao i na jačanje menadžerskih kapaciteta u zdravstvenim ustanovama.

 

Usluge bi se poboljšale ako bi se smanjila korupcija ili, kako to u izveštaju opisno nazivanju. "ako bi se obeshrabrila neformalna plaćanja". Na korupciju se može uticati ako se povećaju zarade zdravstvenih radnika koji zbog malih primanja masovno odlaze iz zemlje.

 

Iako je u poslednje vreme bilo nekih povećanja, prosečna plata na svim nivoima u zdravstvu je vrlo niska, znatno ispod međunarodnih standarda ali i proseka u nacionalnoj ekonomiji.

 

Izvor: EurActiv.rs

Foto: Sxc.hu

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA