Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Proizvodnja u EU ugrožena zbog kineskih sirovina
|
|
|
|
|
Objavljeno : 14.03.2012. | Ažurirano : 15.03.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija uputila je u Svetskoj trgovinskoj organizaciji drugi prigovor na odluku Kine da ograniči izvoz retkih sirovina kao što su 17 "retkih zemalja", tungsten i molibden. Reč je o sirovinama koje su neizbežan sastojak u proizvodnji kompjutera, najsavremenijih ekrana za televizore ili u automobilskoj industriji. Kina već nekoliko godina unazad nameće niz ograničenja na izvoz sirovina kao što su kvote i takse čime otežava pristup stranih kompanija i duplo poskupljuje sirovine za evropske kupce. Zbog toga su i finalni proizvodi iz EU skuplji u odnosu na kinesku konkurenciju što primorava evropske proizvođače da zatvaraju pogone i proizvodnju sele tamo gde je svetski izvor "retkih zemalja": u Kinu. "Retke zemlje" su elementi u periodnom sistemu iz grupe lantanida.
Lantanidi imaju retka magnetna svojstva, otporni su na toplotu i svetle u mraku. Koriste se za proizvodnju efikasnih magneta, fosfora, optičkih materijala, delova za baterije, keramiku i specijalne abrazivne praškove. Ovi elementi su ključna komponenta za mnoge proizvode kao što su vetroturbine, katalizatori za automobile, motori za električna i hibridna vozila, ravni ekrani (LED, LCD, plazma), delovi auta, sočiva za kamere, industrijske baterije, medicinska opremu ili tretman voda.
Iako ovi elementi imaju malo učešće u krajnjem proizvodu, u većini slučajeva su neizbežni. Čak i ako ima adekvatne zamene, takva proizvodnja je znatno skuplja. Činjenica da su neophodan sastojak može da izazove poremećaje u čitavom lancu proizvodnje. Kina ima monopol u snabdevanju ovih elemenata sa 97% svetske proizvodnje.
Kina je postepeno uvodila restrikcije na izvoz lantanida tako što je povećavala takse za izvoz i drastično smanjivala izvozne kvote što se odrazilo na rast cena ovih retkih sirovina.
Polovinom 2011. cene su skočile od 500 do 1000%. Cena po kojoj prodaje lantanide izvoznicima je 100% veća u poređenju sa cenama za domaće proizvođače.
Zajedno sa SAD i Japanom, Eu je formalno zatražila konsultacije u STO u razrešenju spora sa Kinom. Ovo je drugi put da EU reaguje na ograničenja izvoza retkih sirovina iz Kine.
STO je nedavno presudila u koristi EU, SAD i Meksika u prvom prigovoru protiv kineskih restikcija na izvoz raznih sirovih materijala. U tom sporu koji je započeo 2009. EU se žalila na slične izvozne barijere kao u aktuelnom sporu, ali se radilo o drugim sirovinama kao što su boksit, koks, magnezijum, žuti fosfor i cink.
I Panel STO i Apelaciono telo su potvrdili zahteve EU koje je je Telo za rešavanje sporova usvojilo 22. februara ove godine. Kina sada treba da uskladi svoje mere sa presudom STO. Međutim, ovaj prvi spor bi samo trebalo da uopšteno informiše Kinu o neusklađenosti njenog izvoznog režima sa pravilima STO, dok se formalno usaglašavanje obaveza radi samo u odnosu na sirovine za koje je podnet prigovor.
Međutim, uprkos ovoj odluci STO, Kina nije signalizirala da će povući brojna ograničenja na izvoz retkih materijala. Poslednja kvota na izvoz lantanida samo je dodatno pooštrila ograničenja.
Restrikcije na izvoz ovih kineskih sirovina stavljaju u nepovoljan položaj strane proizvođače jer Kina veštački podiže cenu svojih sirovina i samim tim gura naviše svetske cene proizvoda u čiji sastav ulaze ove retke sirovine.
U isto vreme, mere Kine spuštaju cene sirovina na domaćem tržištu zbog rasta domaće ponude. Time kineska industrija stiče znatnu konkurentsku prednost u odnosu na strane proizvođače i primorava multinacionalne kompanije da sele proizvodnju i tehnologije u Kinu. Posledica toga je zatvaranje fabrika i gubitak radnih mesta širom EU.
EU smatra da ova ograničenja krše opšta pravila STO i obaveze Kine u vezi sa izvoznim carinama u okviru Protokola o pristupu.
"Kineska ograničenja u izvozu "retkih zemalja" i drugih proizvoda krše pravila o međunarodnoj trgovini i moraju biti otklonjena. Ove mere štete našim proizvodima i potrošačima širom EU, uključujući i proizvođače haj-tek opreme i „zelenih poslovnih aplikacija“, rekao je evropski komesar za trgovinu Karel de Guht (Karel De Guht).
"Uprkos čvrstoj odluci STO u našem prvom sporu o sirovinama, Kina nije ni pokušala da ukloni restrikcije na izvoz. Zbog toga nemamo izbora nego da ponovo pokrenemo spor u vezi da režimom izvoza Kine kako bismo omogućili fer pristup našeg biznisa tim sirovinama“.
Zahtev za konsultacijama je prvi korak u procesu rešenja spora u STO. Eu je pokretala ovo pitanje u nekoliko slučaja u proteklih nekoliko godina, ali bez uspeha. Sada se nada da će konsultacije u STO doneti rešenje koje će biti zadovoljavajuće za obe strane. Ako se ne pronađe rešenje, spor ide na Panel STO koji treba da donese presudu.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: S
Povezani sadržaj
xc.hu |
|
|