Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Homoseksualni brakovi u Francuskoj od 2013.
|
|
|
|
|
Objavljeno : 04.07.2012. |
|
|
|
|
|
|
Homoseksualni parovi u Francuskoj će u prvom tromesečju 2013. godine dobiti pravo da se venčavaju i usvajaju decu, najavio je 3. jula premijer te zemlje Žan-Mark Ero (Jean-Marc Ayrault). Time će se ispuniti predizborno obećanje lidera socijalista Fransoa Olanda (Francois Hollande), koji je pobedio na izborima u maju ove godine. U Francuskoj su do sada homoseksualci mogli da sklapaju registrovana partnerstva, koja im pružaju imovinska prava i poreske olakšice slične bračnim. To će biti deveta zemlja EU koja dozvoljava usvajanje dece homoseksualnim parovima. U Srbiji još nije ostvarena osnovna zaštita homoseksualaca - izgradnja tolerancije i sprečavanje nasilja, što pokazuje i nemogućnost da se bez većih incidenata organizuje gej parada.
"Naše društvo se menja, kao i način života i mentalitet. Nova stremljenja se pojavljuju", rekao je premijer Francuske.
Prema anketi objavljenoj u januaru, 63% Francuza podržava istopolne brakove, a 56% da istoplni parovi usvajaju decu.
Tokom predsedničke kampanje Oland je obećao zakon o pravu venčanja i usvajanja za homoseksualne parove najdalje do proleća 2013. Homoseksualne organizacije su i pozivale svoje pristalice da oglasaju za Olanda. Izuzetak organizacije Gej lib (Gay), koja okuplja hooseksualce pristalice konzervativne Unije za narodni pokret (UMP) bivšeg francuskog predsednika Nikole Sarkozija (Nicolas Sarkozy), i koja nije dala uputstva za glasanje.
Background U Srbiji vlada netrpeljivost prema homoseksualcima, a dobra ilustracija za to je nasilje na gej paradama i njihovo otkazivanje iz bezbednosnih razloga.
Prvi pokušaj Parade ponosa održan je 2001. godine i ostao je upamćen po scenama brutalnog prebijanja pripadnika gej populacije na Trgu Republike i podivljalim mladićima sa majicama Obraza, koji je okarakterisan kao klerofašistička organizacija, a nedavno i zabranjen.
Sledeći pokušaj dogodio se 2004. godine, kada se odustalo od organizacije posle izbijanja martovskog nasilja na Kosovu.
Naredni pokušaj bio je 2009. godine, kada je policija zbog bezbednosnih razloga donela rešenje o izmeštanju skupa i ponudila dve alternativne lokacije, Ušće i Palata Srbija, što su organizatori odbili i proglasili kapitulacijom države i tuzili je Ustavnom sudu zbog onemogućavanja ostvarivanja Ustavom garantovanih prava.
Na paradi iz 2010. povređeno je više od 140 ljudi, od kojih 124 policajca i pričinjena je velika materijalna šteta, dok je 2011. zabranjena "iz bezbednosnih razloga", što je naišlo na osudu i u Srbiji i u EU.
Ministarka za porodicu Dominik Bertinoti (Dominique Bertinotti) je 30, jula učestvovala na pariskoj Paradi ponosa i rekla je da je uverena da će zakon biti usvojen u 2013.
Procenjuje se da u Francuskoj oko 200.000 dece živi u homoseksualnim porodicama.
Deset zemalja u svetu odobrava istopolne brakove - Holandija, Belgija, Španija, Kanada, Južna Afrika, Norveška, Švedska, Portugal, Island i Argentina. Dve zemlje dozvoljavaju istopolne brakove na delu svoje teritorije - SAD (u državama Ajova, Kontektikat, Masačusets, Vermont, Nju Hempšir, Njujork i u glavnom gradu Vašingtonu), kao i Meksiko u svom glavnom gradu.
Registrovana partnerstva su mogućnost prijavljivanja parova bez tradicionalnog braka, koja postoji u 14 zemalja članica - Austriji, Belgiji, Češkoj, Danskoj, Nemačkoj, Finskoj, Mađarskoj, Irskoj, Luksemburgu, Holandiji, Sloveniji, Švedskoj i Velikoj Britaniji. Registrovana partnerstva su u svih 14 zemalja otvorena za istopolne parove, dok se u Belgiji, Francuskoj, Luksemburgu i Holandiji mogu registrovati i heteroseksualni parovi. Registrovana partnerstva pružaju prava nasleđa, poreskih olakšica i socijalnog osiguranja, nalik na prava koja se stiču u braku.
Kada je reč o usvajanju dece u homoseksualnim parovima, neki oblik usvajanja (poput usvajanja deteta supružnika), prema podacima portala Toute l'Europe, odobreno je u devet zemalja - Nemačka, Belgija, Danska, Španija, Island, Norveška, Holandija, Velika Britanija i Švedska.
Izvor: AFP i EurActiv.rs
Foto: Wikimedia
Povezani sadržaj
"> |
|
|