Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Zona evra: zatišje pred buru      

Objavljeno : 31.08.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Avgust bi mogao da bude tek kratko zatišje za zonu evra koja je više nego ikada opterećena pitanjem opstanka. Nakon letnje pauze očekuje se zbog toga niz ključnih sastanaka na visokom nivou. Grčka pokušava da izdejstvuje odlaganje obaveza, Španija se suočava sa ozbiljnim finansijskim teškoćama, a kako se najavljuje, Evropska centralna banka (ECB) će verovatno sniziti prognozu rasta za zonu evra. Stopa nezaposlenosti u zoni evra je već 15 meseci oko ili iznad praga od 10%, a broj nezaposlenih se u periodu od godinu dana povećao za 2,05 miliona.

 

Umirujuće izjave predsednika Evropske centralne banke Marija Dragija (Draghi) tokom leta umanjile su tenzije na tržištima i pre svega omogućile Španiji i Italiji da finansiraju svoj dug po zatno nižim kamatama proteklih nedelja.

 

Međutim, Dragija na oku drže tržišta koja očekuju konkretne mere. On neće imati pravo na grešku kada se bude obratio javnosti 6. septembra nakon narednog sastanaka Odbora za monetarnu politiku ECB-a. Njegova odluka da 31. avgusta ne učestvuju na seminaru za predstavnike centralnih banaka u DŽekson Holu, u SAD, protumačena je kao znak da se ECB priprema da objavi program kupovine obeznica.

 

Program o otkupu obveznica Dragi bi trebalo da guvernerima centralnih banaka predstavi za vikend ili početkom sledeće nedelje, piše dnevnik Fajnenšl tajms (Financial Times, FT). Guverneri će najverovantije do 6. septembra postići dogovor o planu. Međutim, postavlja se pitanje da li će postojati dovoljno jak konsenzus o nekim operativnim pitanjima.

 

FT navodi da neslaganja postoje u vezi s tri pitanja, a da je najspornije to kako će ECB namentuti uslove, koje je utvrdila EU, zemljama čije bi obveznice mogla da kupi. Dragi je više puta rekao da je za kupovinu obveznica uslov da vlade prihvate obavezu da smanje budžetski deficit i primene strukturne reforme.

 

Neki članovi Saveta guvernera ECB, međutim, strahuju da bi ECB mogla da se nađe u situaciji da nastavi da kupuje obveznice, iako zemlje ne ostvaruju ciljeve koje je postavila EU.

 

Tom programu se oštro protivi predsednik Bundesbanke, nemačke centralne banke, Jens Vajdman (Weidmann), koji je čak nudio svoju ostakvu, piše nemački list Bild 31. avgusta. Prema pisanju Bilda, savezna vlada ga je ubedila da to ne učini. Vajdman je nedavno takvu politiku uporedio sa "finansiranjem zemalja štampanjem novca", ocenivši da bi mogla da postane "droga" od koje će zemlje u teškoćama postati zavinse.

 

Uticaj njegovih kritika je, međutim, ograničen pošto on ima samo jedna glas u Savetu ECB, kao i drugi guverneri centrlanih banaka zone evra.

 

Dragi je početkom avgusta rekao da će ECB intervenisati na sekundarnom tržištu obveznica kako bi ublažila pritisak na stope prinosa zemalja koje su u krizi. To će se, kako je naglasio, činiti samo u skladu sa delovanjem fondova za pomoća, sadašnjim EFSF i budućim stlanim mehanizmom ESM, kako bi se članice koje traže pomoć primorale da sprovedu suštinske reforme.

 

Diplomatski ples

 

U međuvremenu, lideri vodećih zemalja zone evra počeli su "diplomatski ples" krajem avgusta. To će se nastaviti i narednih nedelja sastancima nemačke kancelarke Angele Merkel, francuskog predsednika Fransoa Olanda (Francois Hollande), italijanskog premijera Marija Montija i njegovog španskog kolege Marijana Rahoja (Mariano Rajoy).

 

Grčki premijer Antonis Samaras je to pokrenuo svojom "ofanzivom šarma" u Berlinu i Parizu čiji je cilj bio da se poverioci uvere u napore Grčke i da joj se odobri produženje roka za sprovođenje budžetskih ciljeva za dve godina, do 2016.

 

Odluka će zavisiti od zaključaka poverilačke trojke koju čine EU, ECB i Međunarodni monetarni fond (MMF) a koja će posetiti Atinu prvih dana septembra. Izveštaj bi trebalo da bude spreman do kraja septembra ili počektom oktobra, a ministri finansija EU bi mogli da ga razmotre na sastanku 8. oktobra u Luksemburgu.

 

Malo je verovanto da će taj izveštaj biti gotov za neformalni sastanak Evrogrupe koji će se održati 14. septembra u Nikoziji. Na tom sastanku ministri finansija zone evra bi mogli da razgovaraju o odobravanju pomoći Kipru, odnosno kiparskom bankarskom sektoru, ali će pre svega biti reči o Španiji, četvrtoj privredi zone evra, koja se suočava sa velikim finansijskim teškoćama.

 

Madrid, kome su članice zone evra obećale pomoć i do 100 milijardi evra za spasavanje bankarskog sektora, čeka na objavljivanje procene revizora kako bi utvrdio tačan iznos koji mu je potreban za banke. Njihov izveštaj se očekuje do kraja septembra.

 

Međutim, Španija bi mogla da narednih nedelja dospe u situacija da zatraži finansijsku pomoć uopšte a ne samo za bankarski sektor, pošto joj u oktobru dospeva na naplatu 26 milijardi evra duga. Pritom, Madrid mora pomoći i regionima, a samo je Katalonija zatražila od centralnih vlasti pomoć od 5 milijardi evra.

 

Kako bi se što pre pomoglo zemljama u krizi, Rahoj je pozvao da se što pre uspostavi bankarska unija, čije formiranje je u načelu odobreno na samitu EU u junu.

 

Prva etapa u formiranju unije biće uspostavljanje jedinstvenog mehanizma za nadzor banaka. Evropska komisija završava predlog koji bi mogla da predstavi 12. septembra, najverovatnije prilikom obraćanja predsednika Evropske komisije Žozea Manuela Baroza (Jose Barroso) o stanju u EU.

 

Taj 12. septembar biće ključan iz još najmanje dva razloga. Nemački Ustavni sud treba da se izjasni o uspostavljanje stalnog mehanizma pomoći za zonu evra ES). Prema ocenama ekonomista, ova odluka bi mogla da bude presudna za opstanak monetarne unije, pošto ESM neće biti uspostavljen bez podrške Nemačke, kao zemlje koja će izdvojiti najviše sredstava u taj fond.

 

Istovremeno, 12. septembra će se u Holandiji održati parlamentarni izbori u Holandiji čiju predizbornu kampanju karakterišu obećanja protiv štednje. Ako takva opcija pobedi na izborima, odnos snaga u zoni evra bi mogao da se promeni, odnosno da se Nemačka još više izoluje.

 

Negativno predviđanje rasta

 

ECB bi trebalo da 6. septembra objavi nova tromesečna predviđanja prilikom sastanka Saveta guvernera ECB a, kako je rekao zvaničnik te finansijske institucije Evald Novotni (Ewald Nowotny), verovatno će revidirati procene rasta na niže u zoni evra.

 

"Neće biti poboljšanja (predviđana), pre će biti pogoršanja", rekao je Novotni na marginama ekonomskog skupa u Albahu, u Austriji, prenela je agencija Dau džons njuzvajer (Dow Jones Newswire).

 

Razlike u rastu u okviru zone evra između članica na jugu i severu su se produbile, rekao je Novotni koji je guverner austrijske centralne banke. "Procenjujemo da će govoto sve zemlje na jugu imati negativan rast u 2012", rekao je on i dodao da se u Francuskoj očekuje stagnacija.

 

ECB je u junu objavio procenu da će se BDP u zoni evra u 2012. beležiti negativna rast od 0,1%, a u 2013. rast od 1%.

 

Stopa nezaposlenosti je u zoni evra u julu bila 11,3% u radno aktivnom stanovništvu, a u celoj EU 10,4%, saopštila je 31. avgusta evropska statistička služba Eurostat, navodeći da su obe stope stabilne u odnosu na juni. I pored toga stopa u evro zoni predstavlja rekord, a nezaposlenih je u odnosu na juni bilo 88.000 ljudi više.

 

Procene Eurostata su da je bez posla u zoni evra u julu bilo 18 miliona ljudi, a u celoj EU 25,2 miliona.

 

U julu 2011. je stopa nezapsolenosti u zoni evra iznosila 10,1%, a od tada se broj nezaposlenih povećao za 2,05 miliona u zoni evra.

 

Među članicama zone evra, najniža stopa nezaposlenosti je u Austriji (4,5%), zatim Holandiji (5,3%) i Nemačkoj i Luksembrugu po 5,5%. U Španiji je, s druge strane, stopa nezaposlenosti čak 25,1%, a sledi Grčka u kojoj je prema poslednjim podacima dostavljenim u maju bila 23,1%.

 

Izvor: AFP i EurActiv.rs

Foto: sxc.hu

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA