Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Novim propisima u EU nezadovoljni i piloti u Srbiji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 02.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropska agencija za bezbednost aviosaobraćaja (EASA) predložila je 1. oktobra 30 novih propisa za koje navode da bi trebalo da poboljšaju bezbednost u aviosaobraćaju. Novi propisi mogli bi, međutim, da izazovu nezadovoljstvo i avioprevoznika i zaposlenih u aviosaobraćaju. Sporno je što su odredbe na pola puta između zahteva kabinskog osoblja i pilota sa jedne strane, i avioprevoznika sa druge koji u krizi pokušavaju da uštede na platama zaposlenih. U Srbiji, Udruženje linijskih pilota odmah je reagovalo kritikujući Agenciju da je, predlažući nove propise, potpuno zanemarila naučne studije koje pokazuju da piloti zbog bezbednosti ne bi smeli da provode na poslu više od 10 sati. U Agenciji navode da su predloženi propisi rezultat trogodišnje analize te agencije.
"Ako bih rekao da će naš predlog učiniti sve zadovoljnim, ne bih bio u pravu", rekao je na konferenciji za novinare u Briselu šef odeljenja za bezbednosne standarde u avionskom prevozu pri EASA Žan-Mark Kluzo (Jean-Marc Cluzeau).
Među najvažnijim novinama su smanjenje vremena na dužnosti pilota u noćnim smenama sa 11 sati 45 minuta na 11 sati, uz to da pilot može da upravlja letelicom najviše devet sati u kontinuitetu na letovima koji imaju više sletanja i poletanja.
Preporučuje se i da aviokompanije daju pilotima dodatno vreme za odmor tokom radne sedmice ukoliko su oni radili po smenama koje podrazumevaju duže periode leta ili su imali više poletanja. Evropska komisija pozdravila je te predloge i najavila da će mere biti sprovedene u narednih nekoliko sedmica.
"Implementacija predloga EASA trebalo bi da doprinese značajnim bezbednosnim poboljšanjima u celoj Evropskoj uniji", ocenio je šef odseka za vazdušni saobraćaj u Direktoratu za saobraćaj pri Evropskoj komisiji Metju Boldvin (Matthew Baldwin).
On je dodao da ima pritužbi na nove preporuke koje idu u tom pravcu da predlozi nisu dovoljno rigorozni prema aviokompanijama.
"Neki od zainteresovanih strana već su nagovestili da nisu u potpunosti zadovoljni sa EASA predlozima i oni će se tim povodom javno obratiti. Ono što mogu da kažem u ovoj fazi je da ćemo mi u Komisiji sa dužnom pažnjom saslušati sve stavove koji nam budu predstavljeni", rekao je Boldvin.
Putničke aviokompanije, koje će ove godine uglavnom poslovati sa gubitkom, tražile su više fleksibilnosti u propisima koji se odnose na kontrolu troškova predviđenih za zaposlene. Među tim zahtevima je da se dozvoli pozivanje posade u vreme prebukiranosti ili vremenskih neprilika iako su oni dostigli maksimum radnih sati za tu sedmicu.
Prema važećim propisima, piloti sada mogu da budu na dužnosti do 13 sati u dnevnim smenama, odnosno 11 sati i 45 minuta u noćnim. Aviokompanije mogu da traže od zaposlenih da rade i više od toga, a kapetan leta može da pozove još osoblja ukoliko se očekuju kašnjenja.
S druge strane, sindikati pilota i kabinske posade insistirali su kod EASA da uvede strože propise i ograničenja kada su u pitanju radni sati, navodeći kao glavni razlog ugrožavanje bezbednosti leta zbog umora zaposlenih. Među njihovim zahtevima je da se vreme leta za pilote u noćnoj smeni ograniči na 10 sati, što je sat vremena duže od najnovijih preporuka EASA.
Evropsko udruženje kabinske posade saopštilo je da dopunjeni propisi koje je predložila Agencija, nisu dobri za bezbednost putnika. Oni navode da se od pilota očekuje da bezbedno prizeme avion pun putnika, a da prethodno nisu spavali 22 sata. Oni ukazuju da je izuzetno opasno držati u pripravnosti celokupnu posadu aviona, bez mogućnosti planiranja njihovog odmora.
Udruženje je apelovalo na Evropsku komisiju da poštuje naučne studije koje ukazuju da je zbog bezbednosti putnika preporučljivo da pilotska smena ne prelazi 10 sati. Piloti u svojim zahtevima koriste kao argument da su najnovije studije pokazale da je verovatnoća za izbijanje nesreća drastično veća ukoliko pilot provodi previše vremena za kontrolama aviona.
U jednom takvom izveštaju iz 2008. godine, koji je uradila konsultanska kuća "Moebus aviejšn" (Moebus Aviation) i dostavila EASA navodi se da piloti gube koncentraciju posle 10 sati i preporučije da radno vreme pilota ne bi trebalo da prelazi tu granicu.
EASA se u svom novom predlogu opredelila sa srednje rešenje, pozivajući se na brojne druge analize i bezbednosne procene. Odlučeno je da za pilote radno vreme bude 11 sati za noćne smene. Novim preporukama takođe je otklonjena mogućnost da pilotima noćna smena bude produžena za sat vremena, što je do sada bilo moguće.
Većina aviokompanija već sada posluje po pravilima koja su još rigoroznija od predloženih standarda i koja su rezultat dogovora sa sindikatima zaposlenih.
Udruženje linijskih pilota Srbije ocenilo je 1. oktobra da će novi pravilnik o radu pilota i kabinskog osoblja značajno ugroziti nivo bezbednosti u avio saobraćaju sa "ozbiljnim posledicama po putnike širom Evrope".
"Baveći se sporednim, malim, poboljšanjima na sadašnjem pravilniku, Agencija ne želi da prihvati tvrdnje naučnika kako novi predlog pravilnika dozvoljava da piloti lete premoreni i opasno ugrožavaju bezbednost, a time putnike i sebe", navodi se u saopštenju Udruženja linijskih pilota Srbije.
To Udruženje kao posebno problematične delove novog pravilnika navodi noćne letove koji često traju po 12 sati, iako je naučno dokazano da je za bezbedno letenje dozvoljeno maksimalno 10 sati, zatim neprekidna rana ustajanja u dugom nizu čime se prekida prirodni ciklus spavanja i planiranje posada za čekanje sa neograničenim vremenom trajanja, bez mogućnosti planiranja vremena potrebnog za spavanje.
"Radni zamor dokazano direktno utiče na rasuđivanje i mogućnost brze reakcije, sa nesagledivim posledicama koje se završavaju avio udesima, čega smo svedoci poslednjih par godina. Kada komisija za ispitivanje udesa utvrdi da je osnovni krivac za udes radni zamor posada, skoro po pravilu niko se od pomenutih institucija ne proziva u medijima i ne poziva na odgovornost", navodi se u saopstenju Udruženja linijskih pilota.
Izvor: euractiv.com i euractiv.rs
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|