Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU dopunila "crnu listu" aviokompanija
|
|
|
|
|
Objavljeno : 04.04.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija dopunila je 4. aprila "crnu listu" aviokompanija kojima je iz bezbednosnih razloga zabranjeno letenje u vazdušnom prostoru EU sa petnaestak novih kompanija. Na listu je dodata aviokompanija Konviaza (Conviasa) registrovana u Venecueli, kao i više novoosnovanih kompanija u afričkim i azijskim zemljama. U isto vreme, nekoliko kompanija je "skinuto" sa liste jer su u međuvremenu prestale sa radom. Na bezbednosnoj listi EU koja se temelji na međunarodnim bezbednosnim standardima u vazdušnom saobraćaju nalazi se skoro 300 kompanija, s tim da je nekim kompanijama pod vrlo strogim uslovima dozvoljeno letenje u evropskom vazdušnom prostoru. Libijski operateri zasad nisu stavljeni na listu, ali im je do 22. novembra zabranjeno letenje u EU.
Ovo je devetnaesti put da EU ažurira listu. Odluka o kompanijama kojima je zabranjeno letenje je zasnovana na jednoglasnom mišljenju Komiteta za bezbednost aviosaobraćaja koji se sastoji od predstavnika 27 članica EU, plus Hrvatske, Norveške, Islanda, Švajcarske i Evropske agencije za bezbednost aviosaobraćaja. Nova liste će zameniti prethodnu iz novembra 2011.
EU je sa liste „skinula“ kompanije iz Konga, Ekvatorne Gvineje i sa Filipina koje su prestale da rade, a dodala nove: Džet Kongo Ervejs (Jet Congo Airways), Punto Azul Ekvatorna Gvineja, TransNusa Aviejšn Madiri (Aviation Mandiri), Engang Er Servis (Enggang Air Service), Sirija Er (Surya Air), Ersa Istern Aviejšn (Ersa Eastern Aviation) i Metju Er Nusantara (Matthew Air Nusantara) iz Indonezije i Mauritanija Erlajns (Mauritania Airlines). Na listi su i filipinski Aero Ekvipent Aviejšn (Aero Equipment Aviation Inc), Er Azija Filipini (AirAsia Philippines), Certeza Infosus Korp (Certeza Infosys Corp.), Mid-Si Ekspres (Mid-Sea Expreš), Sautern Er Flajt Servisis (Southern Air Flight Services), Nortskaj Er (NorthSky Air Inc.) i Island Helikopter Servisis (Helicopter Services).
U saopštenju Komisije se ističe da su evropska tela imala ozbiljne razgovore sa vazduhoplovnim vlastima Libije i ministrom saobraćaja.
Background Američka bezbednosna lista se razliku je od evropske po tome što na njoj nisu kompanije već zemlje. Srbija se na listi američkih vazduhoplovnih vlasti nalazi u drugoj kategoriju zemalja po bezbednosti i sigurnosti koje nisu ispunile sve međunarodne standarde u bezbednosti aviosaobraćaja.
U toj grupi je od evropskih zemalja još samo Ukrajina, ali i Izrael.
Prema nedavnim izjavama zvaničnika Direktorata civilnog vazduhoplovstva Srbije, prošle godine je pokrenuta procedura za dobijanje kategorije „jedan“. U prvoj polovini se očekuje i prva kontrola predstavnika američkih vazduhoplovnih vlasti.
Avio-saobraćaj iz Srbije ka SAD obustavljen je 1992. godine. Srbija je do 2002. imala kategoriju „jedan“ američkih vazduhoplovnih vlasti, koju je potom izgubila.
Kao rezultat, libijske vlasti su uvele zabrane letenja kompanijama registrovanim u Libiji što ih je isključilo iz saobraćaja u EU barem do 22. novembra 2012. Zbog ovih preventivnih mera Libije, Komisija i Komitet za bezbednost aviosaobraćaja smatrali su da stavljanje libijskih kompanija na bezbednosnu listu EU nije neophodno, ali će i dalje nastaviti da prate aktivnosti libijskih vazduhoplovnih vlasti.
Potpredsednik Evropske komisije zadužen za transport Sim Kalas (Siim Kallas) rekao je da EU neće štedeti napore da svojim susedima pomogne u izgradnji tehničkih i administratvinih kapaciteta kako bi brzo prevazišli sve poteškoće u oblasti bezbednosti.
„U međuvremenu, bezbednost je na prvom mestu. Ne možemo da dozvolimo bilo kakve kompromise u ovoj oblasti. U slučajevima za koje imamo dokaze u EU ili van nje da kompanije ne sprovode bezbednosne operacije, moramo da isključimo sve rizike po bezbednost“, rekao je on.
Venecuelanska kompanija je dospela na crnu listu zbog brojnih bezbednosnih rizika koji proizilaze iz incidenata i provera na aerodromima EU.
Predmet istrage su bili i bezbednosni standardi u još dve venecuelanske kompanije Estelar Latinoamerika (Estellar Latinoamerica) i Aerotaj (Aerotuy), ali je zaključak da se ovim kompanijama zasad ne mora zabraniti rad u EU, mada će i dalje biti pod strogim nadzorom EU.
Kako se navodi u saopštenju, Komisija je prepoznala napore vazduhoplovnih vlasti Albanije, Arube, Indonezije, Libije, Pakistana i Rusije da reformišu sistem civilnog vazdušnog saobraćaja i naročito da unaprede bezbednosne standarde čime bi garantovali da se međunarodni standardi primenjuju konstantno. Komisija je takođe spremna da ovim zemljama pomogne u reformama. Neke kompanije Indonezije, Arube i Pakistana se nalaze na "crnoj listi".
Dopunjena bezbednosna lista EU uključuje sve kompanije registrovane u 21 zemlji. Reč je o 279 kompanija iz Avganistana, Angole, Benina, Konga, Džibutija, Ekvatorijalne Gvineje, Gabona (sa izuzetkom tri kompanije koje posluju pod određenim uslovima), Indonezije (izuzetak šest kompanija) Kazakstana (izuzetak jedna kompanija), Kirgistana, Liberije, Mauritanije, Mozambika, Filipina, Siera Leonea, Sudana, Svazilanda i Zambije.
Na listi je i pet malih privatnih prevoznika: Blu Ving iz Surinama (Blue Wing), Meridijan Ervejz (Meridian Airways) iz Gane, Rolins Er (Rollins Air) iz Hondurasa i Silver Kargo Frajters (Silver Cargo Freighters) iz Ruande, kao i Konviaza iz Venecuele.
Na listi je i 11 avioprevoznika kojima je dozvoljeno poslovanje u EU, ali pod strogim uslovima: Er Astana (Air Astana) iz Kazahstana, Er Korio (Air Koryo) iz Narodne Republike Koreje, Erlift Internešanal (Airlift International) iz Gane, Er Servis Komors (Air Service Comores), Afridžet (Afrijet), Gabon Erlajns (Gabon Airlines) i SN2AG iz Gabona, Iran Er (Air), TAAG Angolijan Erlajns (Angolan Airlines), Er Madagaskar (Air Madagascar) i Jordan Aviejšn (Jordan Aviation).
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|