Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Aviokompanije izgubile spor sa EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.12.2011. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija odnela je pred sudom pobedu u sporu sa aviokompanijama oko obavezne kupovine kvota za emisiju ugljen dioksida (CO2) za letove u njenom vazdušnom prostoru. Evropski sud pravde saopštio je 21. decembra da je mehanizam trgovine dozvolama za zagađenje u EU u skladu sa međunarodnim pravom. Brisel je odlučan u nameri da taj mehanizam primenjuje od 1. januara 2012, uprkos protestima nekih zemalja. EU se, međutim, izlaže opasnosti da pokrene trgovinski rat sa SAD i Kinom.
EU je u okviru borbe protiv globalnog zagrevanja odlučila 2008. godine da obaveže sve aviokompanije, uključujući strane, koje sleću i poleću sa njenih aerodroma, da od 1. januara 2012. kupuju dozvole za 15% emisija CO2. Evropski zakon predviđa novčane kazne u visini od 100 evra po toni CO2 i zabranu letenja u EU za kompanije koje to ne budu poštovale.
Aviokompanije Ameriken (American), Junajtid (United Airlines) i Kontinenal (Continental) i Udruženje avioprevoznika Amerike su pokrenuli postupak pred Evropskim sudom pravde uz obrazloženje da jednostrano nametanje propisa o emisijama narušava medunarodne ugovore u oblasti vazduhoplovstva.
Evropski sud pravde je 21. decembra odbacio te argumente. "Primenom mehanizma trgovine kvotama za emisije u aviosaobraćaju ne krše se principi međunarodnog prava niti sporazum o 'otvorenom nebu'", navodi se u mišljenju Suda.
Ova odluka će Evropi pružiti dodatne argumente za ostvarivanje njenih namera i ciljeva, ali će uticati i na njene trgovinske odnose sa SAD i Kinom. Odluka Evropskog suda pravde "preti da izazove trgovinski rat između Evrope i SAD", rekao je za AFP predstavnik avioindustrije.
Američka državna sekretarka Hilari Klinton (Hillary Clinton) je, pozvala EU da odustane od tog mehanizma ili da bar odloži njegovu primenu, upozorivši da bi mogle da uslede "odgovarajuće mere". Ona je to navela u pismu od 16. decembra, u koje je uvid imao AFP, upućenom najvišim zvaničnicima EU.
Background Sistem trgovine emisijama ugljen dioksida, glavnog krivca za klimatske promene, daje zagađivačima određeni broj dozvola za zagađivanje, koje mogu iskoristiti ili prodati drugima kojima su potrebne. To bi trebalo da podstakne smanjenje zagađenja. Ovaj sistem u početku se nije primenjivao na aviokompanije, ali će početi 1. januara 2012. prema odluci donetoj 2008. godine. Sistem će obavezati aviokompanije koje ulaze ili izlaze iz EU da kupe 15% emisija ugljen dioksida, dok će za 85% emisija dozvole biti besplatne.
Kina je, takođe, upozorila EU da bi mogla da uzvrati trgovinskim merama koje bi bile pre svega upuće protiv evropskog proizvođača aviona Erbas (Airbus). Kineske vlasti za vazdušni saobraćaj tvrde da će novi propisi koštati sledeće godine kineske avioprevoznike koji lete u Evropu 100 miliona evra. Kineske i indijske vlasti su pozvale avioprevoznike da ignorišu zahteve za podnošenje EU izveštaja o letovima i emisijama.
Evropske kompanije već brine mogućnost da postanu žrtve uzvratnih mera. "Ako ove tenzije dovedu do trgovinskog rata, neće biti pobednika", upozorio je generalni direktor Udruženja evropskih regionalnih kompanija (ERA).
Evropska komesarka za klimatska pitanja Koni Hedegard (Connie Hedegaard) je, međutim, najavila da neće popustiti. "Evropska unija želi da avikompanije poštuju evropske zakone, kao što EU poštuje američke zakone", navela je ona. Podršku su joj pružili i članovi Evropskog parlamenta.
"Nećemo ni odustati ni odlagati. Mera će u potpunosti biti primenjena 1. januara 2012. godine", rekao je za AFP portparol evropske komesarske za klimatska pitanja Isak Valero Ladron (Isaac) povodom upozorenja koje je uputila američka državna sekretarka.
Glavni pregovarač Evropskog parlamenta u razgovorima o kvotama za aviokompanije Peter Lize (Liese) ocenio je da su strane aviokompanije suviše agresivne u svom protivljenju. On je kritikovao i SAD zbog pretnji da će uzvratiti merama, ako mehanizam stupi na snagu 1. januara 2012.
Argumente Evropljana odbacuje 26 od 36 članica Međunarodne organizacije za civilnu avijaciju, uključujući SAD, Kinu i Rusiju. Te zemlje su početkom novembra usvojile neobavezujuću rezoluciju u kojoj se preporučuje da strane kompanije budu izuzete od taksi EU na emisije ugljen dioksida. Predstavnički dom američkog Kongresa je otišao korak dalje usvjanjem nacrta zakona kojim se zabrnuje američkim aviokompanijama da placahju tu taksu.
Obaveza plaćanja 15% emisija CO2 koštala bi, prema procenama, kompanije koje lete u EU 380 miliona evra ili 528 miliona dolara u 2012, a ti troškovi će se dodatno povećati u 2013, pošto će se besplatne kvote za emisije smanjiti sa 85% na 82%.
Koni Hedegard je već savetovala aviokompanije koje smatraju da je to preskupo, da povećaju tarife za 2 do 14 evra po letu, zavisno od toga da li žele troškove da u potpunosti nadoknade od putnika ili ne. Ona, takođe, smatra da prevoznici mogu čak da naplaćuju putnicima sve svoje emisije, uključujući i one besplatne, čija vrednost se procenjuje na 20 milijardi evra.
Prema procenama Evropske komisije, troškovi po putniku na kratkim letovima biće manji od evra a na tanskontinentalnim letovima nešto više od 2 evra.
Izvor: AFP i EurActiv.com
Foto: www.sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|