Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Putnici plaćaju cenu smanjenja emisije CO2
|
|
|
|
|
Objavljeno : 29.01.2013. |
|
|
|
|
|
|
Aviokompanije su prošle godine profitirale do 1,36 milijardi evra prebacivanjem na putnike "imaginarnih" troškova smanjenja emisije ugljen dioksida u okviru sistema trgovine dozvolama za emisiju CO2 Evropske unije (ETS). Najviše su u 2012. godini uknjižili avioprevoznici iz EU zahvaljujući sistemu trgovine dozvolama - oko 758 miliona evra ili gotovo dva puta više nego u 2011. godini, procenila je holandska kuća CE Delft koja se bavi konsaltingom u ekologiji. Kompanije u avioprevozu, iako veći deo dozvola dobijaju besplatno, putnicima zaračunavaju kao da su ih platile i tako podižu profitabilnost.
U sklopu sistema trgovine dozvolama za emisiju CO2, kojim se EU bori da ograniči emisiju gasova koji izazivaju efekte staklene bašte, avioprevoznici dobijaju određeni broj dozvola za emitovanje ugljen dioksida dok za preostali deo štetne emisije dozvole moraju da kupe na tržištu CO2.
Kvote za emisiju CO2 pokrivale su u 2010. godini 85% emisije avioprevoznika. Preostalih 15% i dozvole za eventualno povećanje emisije od te godine aviokompanije su morale da kupe i te troškove su pokrile povećanjem cena karata u 2012. godini, navodi se u studiji koju je holandska konsalting kuća uradila za grupu Transport i ekologija.
Savetnica za aviosektor u Transportu i ekologiji Aife O'Liri (Aoife O’Leary) rekla je za Euractiv.com da su aviokompanije prebacile "imaginarne troškove" besplatnih dozvola za emitovanje CO2 na potrošače i ostvarile ogroman profit.
Background Evropska komisija je u decembru 2006. godine predložila da se sektor avijacije uključi u sistem trgovine dozvolama za emisiju CO2 EU zbog malog ali brzo rastućeg doprinosa te grane klimatskim promenama.
Prvobitno je sistem trgovine važio za industriju i komunalne službe a u avioprevozu je stupio na snagu od 1. januara 2012. godine. Uvedena su ograničenja za emisiju ugljen dioksida za sve avione koji poleću ili sleću na aerodrome u EU ali im je dopušteno i da kupuju i prodaju "kredite" na EU tržištu CO2.
Zemlje van EU i avioprevoznici protive se ograničenju emisije i prete Uniji trgovinskim ratom i "merama odmazde" za evropske aviprevoznike kada lete u druge zemlje.
"Dokazi potvrđuju da su avioprevoznici ne samo podigli cene karata kako bi pokrili troškove za kupovinu dozvola za CO2, već su na putnike prebacili i 'troškove' za 85% besplatnih dozvola, tako da su dobro profitirali", naglašava se u saopštenje grupe Transport i ekologija.
O'Liri je kazala da se aviokompanije prema dozvolama za emisiju CO2 odnose kao prema svakoj drugoj robi prenoseći troškove na potrošače ili prodajući višak.
"Višak" profita avioprevoznika pak dostiže 870 miliona evra ako se putnicima kroz cene karata zaračuna ukupna vrednost dozvola za trgovinu emisijom CO2.
Sistem trgovine dozvolama za emisiju CO2 za avioprevoznike počeo je da se primenjuje 2012. godine uprkos oštrom protivljenju međunarodnih avioprevoznika.
Međunarodni letovi u i iz EU privremeno su isključeni iz sistema trgovine emisijama CO2 kako bi se Međunarodnoj organizaciji za civilnu avijaciju dalo vremena da razvije globalni pristup smanjenju emisije CO2 u aviosaobraćaju.
Aviokompanije su se i tu "snašle" i nastavile da na putnike prebacuju troškove na međunarodnim letovima, iako više nisu u obavezi da plaćaju dozvole za CO2 u sklopu sistema trgovine. Dodatni prihodi dobijeni na taj način pretvorili su se u dodatni profit za avioprevoznike, pokazalo je istraživanje holandske konsalting kuće.
U Udruženju evropskih avioprevoznika, koje okuplja vodeće aviokompanije u putničkom saobraćaju, nisu želeli da mnogo komentarišu rezultate istraživanja.
"Deo zaključka je zasnovan na pretpostavkama a ne na činjenicama ili realnom stanju. Poznatno je po kojim cenama avioprevoznici kupuju dozvole", saopštili su iz Udruženja dodajući da su autori studije zanemarili da su brojni evropski avioprevoznici investirali mnogo novca u sistem trgovine dozvolama za emisiju CO2, npr. u softver i ljudske resurse.
Inače, sistem trgovine dozvolama za emisiju CO2 konstantno je na meti kritika industrije i ekologa koji tvrde da je malo doprineo zaštiti čovekove okoline.
Prema podacima Blumbergovog servisa za čiste energije, vrednost tržišta CO2 u prošloj godini pala je za 36%. Zato se sve češće spekuliše da se Evropska komisija sprema da interveniše u sistemu trgovine dozvolama "povlačenjem" oko 900 miliona dozvola do 2019. i 2020. godine.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|