Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU zamrzava taksu na CO2 za aviokompanije
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.11.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija, suočena sa snažnim otporom među aviokompanijama u svetu, predložila je da EU privremeno zamrzne, u očekivanju dogovora na globalnom nivou, obavezu kupovine kvota za emisije ugljen-dioksida (CO2) za avioprevoznike čiji avioni sleću i poleću sa aerodroma u EU. U slučaju da dogovor ne bude postignut naredne jeseni EU ne namerava da, kada je reč o aviosaobraćaju, odustane od naplate takse na zagađivanje. Takođe, u pokušaju da podstakne ulaganja u obnovljive izvore energije povećanjem cena kvota Evropska komisija je predložila da se zamrznu kvote u visini 900 miliona tona CO2 koje će biti puštene u prodaju u EU u periodu 2013-2015.
Kako je 12. novembra saopštila evropska komesarka Koni Hedegard (Connie Hedegaard), Komisija predlaže da se obaveza naplate evropske takse na emisije CO2 za aviokompanije zamrzne do naredne generalne skupštine Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva (ICAO) koja će se održati na jesen 2013.
"Preporučila sam da EU, kada je reč o obavezi uključivanja avijacije u sistem trgovine emisijama EU (ETS), 'zaustavi sat' do generalne skupštine ICAO sledeće jeseni", rekla je Koni Hedegard. Ona je navela da je o predlogu obvestila 27 članica EU i da čeka odobrenje njihovih vlada.
Evropska komesarka je naglasila da će se, ako na jesen 2013. ne bude postignut dogovor, EU automatski vratiti na sadašnje stanje kada je reč o ETS-u i da neće iznositi novi predlog.
Taksa na zagađenje se i dalje primenjuje za letove u okviru Evrope. Ova mera je, kada je reč o vazdušnom saobraćaju, stupila na snagu 1. januara 2012, a obavezuje aviokompanije koje posluju u EU bez obzira na njihovo sedište da kupe 15% svojih emisija CO2, dok će za 85% emisija dozvole biti besplatne. Računi bi aviokompanije trebalo da stignu na naplatu 2013, pošto se naprave procene emisija CO2 za 2012. Neke aviokompanije su počele tokom proleća da kupuju kvote.
Za sada se samo evropske kompanije zaista povinuju ovoj obavezi, dok se 26 od 36 članica ICAO, uključujući Kinu i SAD, Indiju i Rusiju, protive toj obavezi.
Senat američkog Kongresa je u septembru usvojio zakon čiji je cilj izuzimanje američkih aviokompanija od evropske takse na zagađivanje, a Predstavnički dom je to već ranije učinio. Vašington nije zvanično protiv principa sistema razmene prava na emisije kao što je sistem koji je uspostavljen u EU, ali smatra da takav sistem ne treba da se nameće prevoznicima van EU.
Samo su kineske i indijske kompanije pokušale da blokiraju sistem. Osim bojkota takse, Kina je blokirala narudžine kineskih kompanija evropskom proizvođaču aviona Erbas (Airbus), od kojih se jedna odnosila na 10 aviona A330.
Zamrzavanje kvota CO2
Evropska komisija je predložila 12. novembra da se zamrzne određen broj kvota CO2 kako bi se povećala njihova cena koja je sada suviše niska da bi se finansirala ulaganja u obnovljive izvore energije.
Ovaj predlog, koji je objavljen na sajtu Evropske komisije, predstavljen je članicama EU preko Komiteta EU za klimatske promene, navela je Hedegardova koja će 14. novembra predstaviti Komisiji izveštaj o funkcionisanju evropskog tržišta CO2.
U periodu 2013-2020. u razmenu će biti pušteno 8,5 milijardi tona CO2. Hedegardova je ranije predstavila tri opcije: zamrzavanje manje količine od 400 miliona tona, srednje količine od 900 miliona tona i veliku intervenciju u vidu zamrzavanja 1,4 milijardi tona.
Evropska komesarka se opredelila za drugu opciju suprotno očekivanjima stručnjaka za tržište koji su očekivali zamrzavanje 1,4 milijardi tona. Evropski parlament je očekivao da bude predložena treća opcija koja bi omogućila da se udvostruči cena tone C02 sa, prema predviđanjima, sadašnjih 7 na 14 ili 15 evra.
Komesarka za klimatska pitanja mora obazrivo da pristupa ovom vrlo osetljivom pitanju, pošto i u samoj Komisija postoje ozbiljne rezerve u pogledu zamrzavanja kvota, a Hedegardova želi da njen predlog bude u stanju da se ostvari. Ona predlaže da Komisija "treba da omogući da tržište CO2 dobro funkcioniše" ali "ne kaže da li Komisija može da promeni broj kvota", kažu u izvori bliski evropskoj komesarki.
Članovi Evropske komisije su podeljeni oko tog pitanja. Liberalni komesari su u načelu protiv intervencije na tržištu a njima se pridružuju komesari koji imaju sluha za argumente industrije. Drugi smatraju da je tržište CO2 specifična tvorevina EU zbog čega je moguća ta vrsta delovanja.
EU je odlučila 2003. da uspostavi sistem razmene kvota CO2 (ETS) u okviru borbe protiv globalnog zagrevanja. Sistem trgovine emisijama ugljen dioksida, glavnog krivca za klimatske promene, daje zagađivačima određeni broj dozvola za zagađivanje, koje mogu iskoristiti ili prodati drugima kojima su potrebne. Svake godine članice dodeljuju preduzećima dozvole za emisije C02 u visini 2 milijarde tona, što je oko polovina ukupnih emisija CO2 u EU, u sektorima crne metalurgije, hemije i energetike.
Zbog krize aktivnosti su smanjene i cena tone CO2 je pala na 7 evra. Ona bi trebalo da bude između 24 i 30 evra kako bi se prikupili dovoljni prihodi za neophodna ulaganja u obnovljive izvore energije.
Izvor: AFP
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|