Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Island obustavio pregovore o članstvu s EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 14.06.2013. |
|
|
|
|
|
|
Island je obustavio pregovore o članstvu s Evropskom unijom jer nova vlada desnog centra, naročito posle naglog oporavka islandske ekonomije i zbog krize unutar EU, ne vidi prednosti članstva u EU i zato, posle rasprave u parlamentu, kabinet desnog centra u Rejkjaviku namerava da o tome sazove referendum. Vladajuća koalicija u Rejkjaviku ističe da je Island već ugrađen u ekonomski prostor s EU i da odnose s Unijom može da produbljuje i na druge načine a ne samo članstvom u bloku. Ulazak u Uniju podržava samo čevtrina građana Islanda, zemlje čija se privreda brzo oporavlja od sloma bankarskog sistema. Iz EU poručuju da su spremni da nastave pregovore sa Islandom.
To je, došavši u Brisel, Evropskoj komisiji stavio do znanja novi šef islandske diplomatije Gunar Bragi Sveinson, naglasivši da su obe koalicione stranke u vladi u kampanji za nedavne izborima na kojima su pobedile, isticale da Island ne treba da uđe u članstvo EU.
Sveinson je rekao da Island i na druge načine može proširivati veze s EU, a ne samo kroz puno članstvo.
Iako je evropski komesar za proširenje Štefan File rekao da je to "za njega lično teško da prihvati", on je naglasio da je Evropska unija spremna da nastavi pregovore, uz opasku da je "nivo usaglašenosti Islanda sa propisima EU sada veći nego u nekim članicama Unije".
Međutim, u situaciji kad se privreda neočekivano brzo oporavlja posle krize i sloma bankarskog sistema Islanda 2008, izgleda da Rejkjavik računa na obnovu tešnje saradnje s Amerikom, koja je ranije imala veliku vojnu bazu na Islandu, što je Islanđanima bio izvor znatnih prihoda, dok istovremeno teži i velikom proširivanju saradnje s Kinom.
Island je prva evropska zemlja koja je nedavno s Kinom uspostavila zonu slobodne trgovine.
Analitičari i diplomatski izvori u EU su agenciji Beta preneli da "zamrzavanje" pregovora Islanda o članstvu s EU ne predstavlja veće iznenađenje za Brisel.
Jer, bilo je jasno da je u pregovorima o članstvu s EU Islanđanima jako smetalo to što Brisel, pored ostalog, zahteva da se Rejkjavik odrekne za privredu jako važnog dela ulova ribe, a da prestane i da upražnjava vekovnu tradiciju lova na kitove.
Podrška članstvu je u stanovništvu Islanda pala na svega 25% jer Islanđani i ključne političke stranke nisu prihvatili nova ograničenja nacionalnog suvereniteta i raspolaganja svojim prirodnim bogatstvima u situaciji kad je u islandske zakone ugrađeno preko 75% zakonodavstva Evropske unije i kad je Island već deo Evropskog ekonomskog prostora s EU, zajedno s ostalim članicama Evropske zone slobodne trgovine (EFTA).
Islandsko stanovništvo je teško podnelo mere koje je primenila ranija socijaldemokratska vlada koja je prihvatila program velike štednje i zatezanja kaiša. Štednju je nametnuo Međunarodni monetarni fond da bi Islandu odobrio kredite od dve milijarde dolara.
Tada opozicione, a sada vladajuće Stranka za nezavisnost i Napredna stranka su tačno pogodile raspoloženje građana kad su oštro kritikovale stezanje kaiša i urušavanje socijalnog i zdravstvenog sistema, naglašavajući da je nužno sve preokrenuti ka investicijama i otvaranju novih radnih mesta.
Stav vladajuće koalicije u Rejkjaviku je da je Island već ugrađen u ekonomski prostor s Evropskom unijom i može s Unijom produbljivati odnose i na druge načine, jer članstvo za Island nosi obaveze koje mogu biti protivne bitnim nacionalnim interesima, kulturi i identitetu.
Islanđani su slom bankarskog sistema rešili i sopstvenim originalnim rešenjima tako što nije država dala novac poreskih obveznika za spasavanje propalih banaka, već je poveriocima, mahom strancima, predloženo da postanu vlasnici kapitala u tim bankama, što je većina stranih ulagača i prihvatila.
Islanđani su mišljenja da otud, ako su vekovima bili nezavisni i ako je teška ekonomsko-socijalna kriza prošla, onda mogu s Evropskom unijom nastaviti da što tešnje sarađuju a da ne budu u članstvu.
U Evropskoj komisiji sada čekaju na izjašnjavanje parlamenta u Rejkjaviku.
Izvor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|