Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Španski parlament odbacio zahtev za referendum u Kataloniji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 09.04.2014. |
|
|
|
|
|
|
Španski parlament je velikom većinom 8. aprila odbacio plan za održavanje referenduma o nezavisnosti Katalonije koji regionalne vlasti žele da organizuju 9. novembra. I pored te odluke španskog parlamenta katalonski lideri, pod pritiskom javnog menjnja, upozorili su da će nastaviti putem samoopredeljenja, ali su najavili da će to činiti "legalnim putem". Analitičari smatraju da, iako je ovom odlukom parlamenta zadat udarac katalonskim nacionalistima, problem suštinski nije rešen i da je propuštena prilika da centralne i regionalne vlasti obnove dijalog.
Posle rasprave koja je trajala sedam sati, poslanici su odbacili sa 299 glasova protiv, 47 za i jednim uzdržanim glasom zahtev katalonske regionalne skupštine da se na nju prenese ovlašćenje da organizuje izjašnjavanje o nezavisnosti. Taj zahtev regionalna skupština je dostavila u januaru.
Sve vodeće stranke - vladajuća Narodna partija, opozicioni socijalisti i stranka centra Unija za napredak i demokratiju, glasale su protiv tog zahteva, dok su katalonske i baskijske partije glasale za.
Reagujući na odluku španskog parlamenta, katalonski predsednik Artur Mas je rekao da to nije kraj inicijativi za održavanje referenduma i da će regionalne institucije sada tražiti druge "legalne puteve" da organizuju referendum.
"Oni se plaše izjašnjavanja katalonskog naroda. Neki bi želeli da predstave kao da je ovim stvar završena ali im ja, kao predsendik Katalonije poručujem da to nije kraj", rekao je Mas. "Katalonske institucije će razmotriti legalne puteve kako bi naše način da nastave dalje sa referendumom", dodao je on.
Mas je povodom odluke španskog parlamenta ocenio da je "nova prilika propuštena" i da je na gubitku španska vlada.
Španski premijer Marijano Rahoj (Rajoy) koji je žestok protivnik referenduma, rekao je da ne može da "zamisli Španiju bez Katalonije ni Kataloniju van Španije i Evrope".
On je 8. aprila u parlamentu ostao pri svom čvrstom stavu. "Želim da ih još jednom uverim da sam spreman na dijalog ali samo o pitanjima o kojima je dijalog moguć prema Ustavu", rekao je on.
Ustavni sud Španije proglasio je krajem marta nezakonitim sazivanje referenduma o samoopredeljenju u Kataloniji, što je prethodno odbacila i španska vlada.
Rahoj je rekao da nije tačno da Katalonija "trpi neizdrživ pritisak". "Nije tačno da se njen jezik guši, da je socijalna dobrobit potisnuta. Nije ništa manje tačno ni da joj se nije priteklo u pomoć kada se suočavala sa teškoćama", dodao je španski premijer.
Vođa Socijalistička partije Alfredo Peres Rubalkaba (Perez Rubalcaba) ocenio je da je potrebno revidirati španski ustav. "Na tenzije u našoj decentralizovanoj državi treba odgovoriti ustavnom reformom koja će nam omogućiti da napredujemo ka federlanom ustrojstvu", rekao je on.
Katalonci ne odustaju
Katalonski zvaničnici, međutim, smatraju da je pokret za održavanje referenduma dobio takav zamah da se ne može potpuno zaustaviti.
"Došli smo u ime katalonskog naroda koji želi i uvek je želeo da sam sobom upravlja", rekao je u parlamentu Đordi Turul (Jordi Turull), predstavnik nacionalističke stranke Konvergencija i unija (CiU) koju predvodi Mas. "I da ne bude zabune: katalonski narod se nije zaputio na put bez kraja. Krenuo je na put u jednom pravcu, putem demokratije i mira kako bi odlučio o svojoj budućnosti", rekao je on.
"Nećemo odustati od referenduma pošto je u pitanju naša čast", rekao je 5. aprila Karme Fokadel (Carme Focadell), predsednik Katalonske narodne skupštine, uticajnog lobija koji se bori za nezavisnost i stoji iz masovnih okupljanja koja su u protekle dve godine organizovana na Dan Katalonije, 11. septembar.
ANC je objavio plan prema kome bi Katalonija proglasila nezavisnost, ako treba i jednostrano, najakasnije 23. aprila 2015, na dan Sant Đordija, odnosno Svetog Đorđa, sveca zaštitnika Katalonaca.
Portparol katalonske vlade Fransesc Homs (Francesc) rekao je 8. aprila da statusa autonomije iz 2006. daje Kataloniji nadležnosti da organizuje referendum. Katalonski parlament bi mogao da pripremi novi zakon koji bi, kako smatraju nacionalističke stranke, omogućio regionalnim vlastima da organizuju referendum.
To pravo negiraju vladajući konzervativci u Madridu koji ukazuju na "nedeljivost" španskog naroda. Oni navode da se referendum neće održati pošto prema Ustavu iz 1978. samo centralne vlasti mogu da organizuju referendum.
Analitičari smatraju da će se uz podršku EU španskoj vladi ovo pitanje verovatno rešiti pokretanjem pregovora između Katalonije i Španije o većoj fiskalnoj autonomiji tog regiona, piše Rojters, a prenosi EurActiv.com.
Katalonske vlasti nameravale su da održe referendum o samoopredeljenju te oblasti 9. novembra. Pitanje na referendumu trebalo je da bude "Da li želite da Katalonija bude država?" i ako je odgovor "da" - "Da li želite da ta država bude nezavisna?".
Prema anketama, od oko 7,5 miliona žitelja Katalonije, njih 50% podržava nezavisnost te pokrajine s tim da je ta podrška manja ako bi otcepljenje od Španije značilo i izlazak iz Evropske unije. Mnogo veći broj Katalonaca, međutim, želi pravo da se izjasni.
Katalonija, bogata industrijska oblast koja se graniči s Francuskom i izlazi na Mediteran, ima jak kulturni identitet. Ta oblast, koja je bila ekonomski motor Španije pre nego što je ta zemlje upala u krizu zbog dugova, smatra da je uskraćena u rapsodeli bogatstva i traži veću fiskalnu autonomiju.
U takvim okolnostima nacionalisti sve otvorenije i žustrije zastupaju svoju ideju o nezavisnosti, dok Rahoj smatra da je vreme na njegov strani i da će se sa ekonomskim oporavkom Španije smanjiti žar za nezavisnost u Kataloniji.
Izvor: AFP i EurActiv.com
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|