Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Brisel poziva Špance i Katalonce da pregovaraju
|
|
|
|
|
Objavljeno : 24.02.2014. |
|
|
|
|
|
|
Potpredsednica Evropske komisije Vivijan Reding (Viviane) pozvala je španske i katalonske vlasti da konstruktivno pregovaraju kako bi pronašle rešenje i izbegle otcepljenje Katalonije od Španije. Regionalne vlasti u Kataloniji zakazale su za jesen referendum o nezavisnosti, a španske vlasti najavljuju da neće dozvoliti da se on održi. Katalonski lideri kritikovali su Madrid da je, za razliku od britanskih vlasti, nepopustljiv i da time samo gura Kataloniju u nezavisnost.
"Počnite da pregovarate u konstruktivnom duhu kako biste postigli dogovor koji će omogućiti Kataloniji da živi u Španiji, rekla je Redingova na konferenciji za novinare u Barseloni gde je učestvovala u Dijalogu sa građanima, skupu koji Evropska komisija organizuje u svima članicama EU kako bi omogućila građanima da direktno razgovaraju sa evropskim političarima o svojom pravima i očekivanjima.
Ona je dodala da španske i katalonske vlasti treba da razgovaraju otvoreno i bez unapred utvrđenih nepopustljivih stavova.
Nakon više od godinu dana otvorenog sukob između vlasti u Madirdu i katalonskih regionalnih vlasti predsednik Katalonije Artur Mas je uzburkao duhove 12. decembra prošle godine zakazavši, uz podršku većine u regionalnom parlamentu, za 9. novembar 2014. referendum o nezavisnosti Katalonije. Pitanje za Katalonce biće "Da li želite da Katalonija bude država, da ili ne?". Ako odgovor bude pozitivan, ići će se sa pitanjem "Da li želite da zemlja bude nezavisna?".
"Neće biti ni nezavisne Katalonije ni referenduma dok sam ja predsednik španske vlade", rekao je 20. januara španski premijer Marijano Rahoj (Rajoy) koji je, odmah po najavi referenduma, ocenio da je neustavan i da se ne može održati.
Španski ustav ne dozvoljava raspisivanje referenduma o pitanjima koja imaju veze sa nacionalnim suverenitetom.
U okolnostima ekonomske krize u kojoj raste otpor prema centralnim vlastima, u Kataloniji rastu separatističke težnje. Takođe, Katalonija je jedna od najbogatijih autonomnih oblasti u Španiji, kojih je ukupno 17, a odlikuje je jaki kulturni i jezički identitet.
U Kataloniji živi 15% populacije Španije ili 7,5 miliona stanovnika. Ta pokrajina učestvuje u španskoj ekonomiji sa 20%. S obzirom da je španska ekonomija u padu, Katalonci plaćaju milijarde evra više po osnovu poreza nego što dobijaju iz Madrida.
Katalonski predsednik je rekao za britanski servis Bi-Bi-Si (BBC) da nepopustljiv stav Španije još više gura Kataloniju ka nezavisnosti. On je pozdravio pragmatičan stav Velike Britanije u vezi sa referendumom o nezavisnosti Škotske i ocenio da će zahvaljujući tome Britanija verovatno ostati cela.
Mas je rekao da će nastaviti sa pripremama za referendum o nezavisnosti Katalonije, iako ga španske vlasti kažu da je neustavan i da će ga blokirati.
Više je pitanja u vezi s referendumom oko kojih se London i Edinburg nisu slagali, uključujući i to da li škotske vlasti imaju nadležnost da organizuju referendum bez pristanka vlade u Londonu. Britanska vlada je odobrila privremeni prenos nadležnosti škotskom parlamentu za organizaciju referenduma.
Britanska vlada je 24. februara, treći put za 100. godina, zasedala u Škotskoj, bogatoj naftom, iskoristivši sastanak o tom resursu za kampanju protiv nezavisnosti. Vlada želi da pošalje snažnu političku poruku sedam meseci uoči referenduma o nezavisnosti Škotske.
Kampanja pred referendum se ubrzava proteklih nedelja a prate je žestoke debate o valuti i članstvu nezavisne škotske u EU u slučaju da se građani izjasne za nezavisnost.
Predsednik Evropske komisije Hoze Manuel Barozo izjavio je polovinom februara da bi u slučaju da iz neke od zemalja članica Evropske unije otcepljenjem nastane nova država, ta nova država morala bi da podnese zahtev za članstvom u EU.
Barozo je u razovoru za Bi Bi Si istakao da je važno da ulazak takve zemlje u EU moraju da odobre sve članice Unije, a da bi bilo "ekstremno teško" dobiti odobrenje od svih članica EU ako nova članica Unije dolazi iz jedne od postojećih članica.
Predsednik EK naveo je slučaj Španije koja ne priznaje Kosovo. "Na primer, videli smo da se Španija protivi čak i priznavanju Kosova. Dakle, to je u određenoj meri sličan slučaj jer je to nova zemlja", rekao je Barozo.
Izvor: Beta, AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|