Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Katalonci ne odustaju od referenduma o nezavisnosti
|
|
|
|
|
Objavljeno : 26.03.2014. |
|
|
|
|
|
|
Ustavni sud Španije proglasio je nezakonitim sazivanje referenduma o samoopredeljenju u Kataloniji, koje je prethodno odbacila i španska vlada, zadavši tako udarac katalonskim vlastima koje su planirale izjašnjavanje za novembar. Međutim, nacionalisti koji su na vlasti u Kataloniji najavljuju da će nastaviti da sprovode plan za održavanje referenduma. Stručnjaci ocenjuju da je ovom odlukom Ustavni sud otvorio vrata političkom dijalogu ali da je istvoremeno isključio mogućnost da se u tome poziva na pravo na samoopredeljenje.
"Politički proces se nastavlja" u Kataloniji, rekao je 26. marta predsednik te oblasti Artur Masa povodom odluke Ustavnog suda. I levičari koji se zalažu za nezavisnost, iz Republikanske levice Katalonije (ERC), druge po snazi partije iza nacionalističke stranke Konvergencija i unija (CiU), smatraju da plan o izjašnjavanju "ne treba da se promeni ni za jotu".
Međutim, za sada nije poznato dokle su Mas i njegovi partneri spremni da idu, dok istraživanja javnog mnjenja pokazuju da katalonski nacionalizam sve više uzima maha.
CiU i ERC, dve vodeće stranke u katalonskom parlamentu, žele da 9. novembra organizuju referendum o nezavisnosti Katalonije, što je ideja koju nacionalisti neguju godinama a dobila je zamah sa ekonomskom krizu. Građani Katalonije će odgovarati na dva pitanja na referendumu: "da li želite da Katalonija bude država?" i, ako je odgovor potvrdan, "da li želite da ta država bude nezavisna?".
Španski Ustavni sud je 25. marta delimično poništio izjavu o suverenitetu koju je katalonski parlament izglasao u januaru 2013. i koja predstavlja osnovu za organizovanje referenduma. Mišljenje suda je tako formulisano da ostavlja mesta za različite interpretacije suprotstavljenih strana.
Sud je proglasio "ništavnim i neustavnim" princip prema kojem "narod Katalonije iz legitimnih demokratskih razloga ima karakter političkog subjekta i suverenu nadležnost".
Sud je naveo da katalonski narod ima "pravo na odlučivanje" onako kako je to definisano Ustavom, podsetivši da pravo na samoopredeljivanju nije Ustavom priznato autonomnim zajednicama.
"Odluka ne ostavlja mesta sumnji u nelegalnost izjave o suverenitetu", piše španski dnevnik Mundo (El Mundo) naklonjen desnom centru.
Profesor ustavnog prava na Univerzitetu u Barseloni Havijer Arbos (Xavier) je ocenio da odluka Suda otvara put političkom dijalogu a da istovoremeno ne ostavlja mesta za tumačenja o pravnoj zasnovanosti referenduma.
"Ustavni sud je pružio mogućnost da se nastavi rasprava o tom pitanju, a da se pritom ono ne može tumačiti kao pravo na samoopredeljenje", rekao je on.
Donji dom španskog parlamenta raspravljaće o Kataloniji 8. aprila, dok španska vlada, predvođena konzervativcima, ponavlja da bi referendum bio nezakonit i da se neće održati.
"Ja sam uvek za dijalog, ali u okviru Ustava i zakona. Svi koji žele da menjaju Ustav mogu da traže izmene ali sledeći propise ustanovljene tim istim ustavom. To je pravna država", rekao je 25. februara španski premijera Marijano Rahoj (Rajoy).
Artur Mas je rekao da će delovati u skladu s pravom.
Mas koji je u početku bio umereni nacionalista, zaoštrio je retoriku posle regionalnih izbora u novembru 2012. na kojima je njegova stranka ostvarila gori rezultat nego na prethodnima, zbog čega je morala da uđe u koaliciju sa ERC-om.
Katalonija, bogata industrijska oblast koja se graniči s Francuskom i izlazi na Mediteran, ima 7,5 miliona stanovnika sa jakim kulturnim identitetom. Ta oblast, koja je bila ekonomski motor Španije pre nego što je ta zemlje upala u krizu zbog dugova, smatra da je uskraćena u rapsodeli bogatstva i traži veću fiskalnu autonomiju.
U takvim okolnostima nacionalisti sve otvorenije i žustrije zastupaju svoju ideju o nezavisnosti. Tako je obeležavanje praznika Dijada, odnosno godišnjice ulaska franko-španskih snaga u Barselonu 1714, preraslo u protekle dve godine u velike manifestacije za nezavisnost.
Izvor: AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|