Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Moldavija jača veze sa EU, Rusija s Pridnjestrovljem
|
|
|
|
|
Objavljeno : 03.07.2014. |
|
|
|
|
|
|
Moldavija je 2. jula ratifikovala Sporazum o pridruživanju EU samo pet dana nakon potpisivanja, što je pozdravljeno u Briselu. Međutim, najjača stranka u parlamentu, proruski nastrojeni komunisti, bojkotovala je glasanje. S druge strane, Moskva je saopštila da se ovim približavanjem Moldavije EU krše prava građana Pridnjestrovlja i najavila da je osnažiti odnose sa tim regionom u kome stanovništvo govori ruski. Kišinjev strahuje da bi Moskva mogla da uvede sankcije Moldaviji, kao i da bi u Pridnjestrovlju mogle da se obnove tenzije.
Evropska komisija je pozdravila vest iz Kišinjeva da je Moldavija vrlo brzo ratifikovala sporazum koji je potpisan 27. jula na samitu EU u Briselu. Pored tog sporazuma EU i Moldavija su sklopile sveobuhvatan sporazum o slobodnoj trgovini (DCFTA).
"Ova odluka jasno pokazuje da je Moldavija odlučna da okrene leđa prošlosti, da stvori nove mogućnosti i donese opipljive koristi svojim građanima", rekao je portparol Evropske komisije DŽonatan Tod (Jonathan Todd).
Komisija pozdravlja početak jednostrane primene sporazuma što treba da se desi do jeseni, dok do pune primene još treba da ga ratifikuju članice EU i Evropski parlament, dodao je Tod.
Sporazum je izglasan glasovima poslanika vladajuće proevropske koalicija, dok su poslanici iz opozicione Komunističke partije i stranke Preporod napustili parlament u znak protesta.
Na parlamentarnim izborim 2010. Komunistička partija Moldavije (PCRM) postala je najjača stranka sa 42 poslanička mesta. Druga po snazi je Liberalno-demokratska partija Moldavije (PLDM) premijera Jurija Lenača sa 32 poslanika. PLDM uz podršku još dve stranke ima većinu u parlamentu. U Moldaviji će se 30. novembra održati parlamentarni izbori.
Moldavski predsednik Nikolae Tomofti je rekao u parlamentu da "definitivna perspektiva članstva u EU treba da bude naredini ključni korak Moldavije" i dodao da je ta zemlje odlučna da napreduje ka Evropi, preneo je radio Slobodna Evropa.
Komplikovani odnosi
Moldavija, međutim, strahuje da bi Moskva mogla da uvede vize moldavskim građanima koji rade u Rusiji ili da zabranu na uvoz moldavskih vina proširi na voće i povrće. Moldavija je, takođe, energetski zavisna od Rusije.
Kišinjev strahuje i da bi Rusija mogla da podstakne nemire u Pridnjestrovlju, oblasti koja se prostire duž moldavske istočne granice sa Ukrajinom. U tom regionu stanovništvo govori ruski i ne gleda blagonaklono na prozapadnu politiku koju vodi vlada u Kišinjevu. Moldavski naziv Pridnjestrovlja je Transdnjestrija, koji je uglavnom prihvaćen na Zapadu.
Sukobi u istočnoj Ukrajini između ukrajinskih vlasti i proruskih separatista, podstakli su strahovanja od obnavljanja krize u Pridnjestrovlju koje se otcepilo od Moldavije 1990. i od tada teži da se pridruži Rusiji. Nijedna zemlja ne priznaje nezavisnost Pridnjestrovlja.
U tom regionu se nalazi oko 2.500 ruskih vojnika i živi oko pola miliona ljudi, od kojih je 30% ruske nacionalnosti.
Moskva je 2. jula najavila da se osnažiti odnose sa tim regionom. Zamenik ruskog premijera Dmitri Rogozin potpisao je u Moskvi više sporazuma sa liderom Pridnjestrovlja Jevgenijem Ševčukom. Sporazumi se odnose na saradnju u oblasti proizvodnje, trgovine, poljoprivrede i transporta.
Rogozin je, kako prenosi agencija Interfaks, rekao da je većina robe proizvedene na teritoriji Pridnjestrovlja do sada bilo namenjeno izvozu u EU. "Naš zadatak je da stvorimo uslove da preusmerimo proizvode iz Pridnjestrovlja na rusko tržište", rekao je Rogozin koji je i specijalni izaslanik ruskog predsednika za taj region.
Rogozin je u maju doneo u Moskvu zahtev Pridnjestrovlja za prisajedinjenje Rusiji, podseća Rojters.
Ševčuk: Nismo razgovarali o pripajanju Rusiji
Ševčuk je rekao da pripajanje Pridnejstrovlja Rusiji nije na dnevnom redu njegove posete Moskvi.
"Građani Pridnjestrovlja čekaju da Rusija prizna ishod referenduma iz 2006. na kome su se izjasnili za nezavisnu državu sa perspektivom integracije u Rusku Federaciju", rekao je Ševčuk na konferenciji za novinare u Moskvi.
On je rekao da bi Pridnjestrovalo želeo da je takva odluka doneta. "Mi, međutim, ne može da namećemo svoju volju Rusiji", rekao je predsednik tog nepriznatog regiona.
Ševčuk je rekao da Pridnjestrovlje želi da se odnosi sa Kišinjevom reše "u okviru civilizovanog razvoda".
On je rekao da direktne veze između Moskve i Tiraspolja, glavnog grada Pridnjestrovlja, treba da umanje posledice Sporazuma o pridruživanju EU-Moldavija.
Izvor: EurActiv.com, AFP
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|