Projekat podržali
Sponzori mreže
|
U Bugarskoj u zatvor zbog laži o bankama
|
|
|
|
|
Objavljeno : 16.07.2014. |
|
|
|
|
|
|
Bugarski parlament 16. jula je u prvom čitanju usvojio amandman Krivičnog zakonika koji će omogućiti da se za širenje lažnih informacija o bankama izrekne zatvorska kazna. Izmena je predložena nakon nekoliko slučajeva masovnog povlačenja štednje zbog širenja panike. Bugarska je kao vid prevencije ovakvih kriza u budućnosti odlučila i da pokrene proceduru za pristupanje jedinstvenom mehanizmu nadzora u EU.
Očekuje se da će amandman, koji bi do kraja meseca trebalo da bude usvojen u drugom čitanju i stupi na snagu, sprečiti nove slučajeve masovnog povlačenja depozita i probleme koji zbog toga mogu nastati u bankarskom sistemu. Jedna banka, Korporet komeršal benk (CCB) zatvorena je nakon što su u medijima objavljene informacije o tome da će postati nesolventna.
Širenje "lažnih informacija o finansijskoj instituciji koje mogu da izazovu paniku" moći će da se kazni zatvorom od dve do pet godina. Osoba koja bi imala koristi od širenja takvih informaciji ogla bi da dobijje između pet i 10 godina.
Banka CCB, četvrta po veličini u zemlji, žrtva je rivalstva izmđu dva poslovna čoveka, koja su politički veoma uticajna. Reč je o većinskom akcionaru te banke Cvetanu Vasilevu i njegovom nekadašnjem partneru Deljanu Peevskom, koji je poslanik i nekadašjni vlasnik medija.
U medijima su 20. juna objavljeni alarmantni tekstovi, koji su primorali CCB da obustavi isplate. Mnogim javnim preduzećima iz oblasti energije, komunikacija, transporta i javnog zdravlja, kao i opštinama, depoziti su blokirani u toj banci.
Parlament još nije usvojio plan Bugarske centralne banke, koji bi omogućio da 21. jula CCB može ponovo da pokrene isplate, što povećava rizik od još jednog talasa panike. Pojačani nadzor nad bankom produžen je na tri meseca, pa će isplata moći da se nastavi tek u septembru.
Elektronske poruke o tome da će bankrotirati jedna druga bugarska banka, Ferst investment benk (FIB), takođe su dovele do obustave plaćanja 27. juna.
Međutim, likvidnost te banke brzo je ponovo uspostavljena budući da je vlada uz zeleno svetlo EU bankarskoms ektoru stavila na raspolaganje kreditnu liniju od 1,7 milijardi evra.
Bugarska prolazi kroz period političke nestabilnosti od februara 2013. godine. Nakon prevremenih izbora u maju te godine, novi prevremeni izbori su zakazani za oktobar 2014.
Poteban nadzor EU
Bugarska je u jeku ove krize 14. jula odlučila da pokrene proceduru za pristupanje jedinstvenom mehanizmu nadzora o EU. To je odlučeno na sastanku predsednika Bugarske Rosena Plevnelijeva, tehnokratskog premijera Plamena Orešarskog i lidera glavnih stranaka.
Jedisntveni mehanizam nadzora, koji sprovodi Evropska centralna banka, predstavlja prvi stub bankarske unije, zamišljene kao način da se povrati poverenje u banke zone evra. Bugarska, najsiromašnija zemlja EU, nije član zone evra, ali sprovodi rigorozan mehanizam u okviru kojeg je njena deviza, lev, vezana za evro.
Odluka o prijavljivanju za mehanizam direktno je podstaknuta nedaćama CCB banke.
Tokom nadzora su utvrđene nepravilnosti koje je nadzor bugarske centralne banke zanemarivao.
Utvrđeni su nedostaci u dosijeu kredita od 3,5 milijardi leva, odnosno 1,8 milijardi evra, koji je banka odobrila dužnicima koji su "blisko vezani za većinskog akcionara banke Cvetana Vasileva", rekao je 11. jula guverner Bugarske centralne banke Ivan Iskrov. Političari i stručnjaci su zatražili ostavku Iskrova jer nije dobro sprovodio svoju dužnost nadzora.
Narodna banka predviđa stečajni postupak za CCB. Biće garantovani depoziti do 100.000 evra, dok veći depoziti, u ukupnom iznosu od miliojardu evra, to neće biti. Tako će novac izgubiti brojna javna i privatna preduzeća, koja su zahvaljujući politički uticajnom najvećem akcionaru banke postala klijenti.
Dobra imovina biće preneta na banku Kredi agrikol Bugarska (Credit Agricole), koja je odnedavno u sastavu CCB.
Likvidacija CCB će, kako je rečeno na sastanku, povećati budžetski deficit za ovu godinu na 3%, sa 1,8% koliko je do sada bilo predviđeno.
Izvor: AFP
Foto: Shutterstock
Povezani sadržaj
|
|
|