Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Da li će tragedija promeniti tok ukrajinske krize?
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.07.2014. |
|
|
|
|
|
|
Obaranje malezijskog aviona sa 298 putnika na istoku Ukrajine koji potresaju sukobi šokiralo je svet i produbilo tenzije u odnosima Kijev-Moskva. Ukrajinske vlasti i proruski pobunjenici na istoku zemlje odbacuju odgovornost i međusobno se optužuju za obaranje aviona. Rasvetljavanje okolnosti pada malezijskog aviona je ključno u ovom trenutku i svet traži pokretanje međunarodne istrage. U tim osetljivim okolnostima, otkrivanje počinilaca moglo bi da značajno utiče na sagledavanje i rešavanje ukrajinske krize.
Malezijski putnički avion koji je leteo iz Amsterdama za Kuala Lumpur oboren je 17. jula u donjeckoj oblasti na istoku Ukrajine, gde se vode borbe između snaga ukrajinskih vlasti i proruskih pobunjenika. Avion se srušio nedaleko od sela Grabova, koje je pod kontrolom proruskih separatista.
I ukrajinske vlasti i proruski pobunjenici odbacili su odgovornost za obaranje aviona.
Američki obaveštajci smatraju da je avion oborila raketa zemlja-vazduh i nastoje da utvrde ko je ispalio projektil, a ukrajinski zvaničnici su izneli tvrdnje da je avion oboren raketom na navođenje iz raketnog sistema Buk, dok je leteo na visini od 10.000 metara.
Taj raketni sistem poseduju i ukrajinske i ruske snage. Pojedini stručnjaci navode da Rusija snabdeva separatiste vojnom opremom, ali da nije bilo dokaza da je iz Rusije u istočnu Ukrajinu prebačen sistem tog tipa.
Spasilačke ekipe na terenu potvrdile su da je pronađena jedna crna kutija, ali to neće u velikoj meri moći da pomogne da se utvrdi odakle je ispaljena raketa.
Za 18. jul je sazvana i vanredna sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, a ukrajinski ambasador pri UN Jurij Sergejev je najavio da će na toj sednici "Ukrajina predstaviti podatke o ruskoj vojnoj umešanosti u pad (malezijskog) Boinga".
Ako se pokaže da su malezijski boing 777 oborili proruski pobunjenici zahvaljujući oružju koje su dobili od Moskve, to bi moglo da značajno promeni celokupnu raspravu o ukrajinskoj krizi, piše britanski servis Bi-Bi-Si (BBC).
U slučaju da se pokaže da je Rusija umešana u ovu tragediju, pritisak posebno na Evropljane da se pooštre sankcije Moskvi samo će rasti.
To će podstaći napore da se pronađe diplomatsko rešenje za krizu, piše BBC i dodaje da Moskva očigledno ne želi da separatisti budu istisnuti ali i da nema jasan plan kako bi rešenje krize treblo da izgleda.
Ruski predsednik Vladimir Putin je ocenio da Ukrajina snosi odgovornost za pad malezijskog aviona.
"Ova tragedija se ne bi desila da ima mira u toj zemlji, da vojne akcije nisu obnovljene na jugoistoku Ukrajine. I, izvesno, država nad čijom se teritorijom to dogodilo snosi odgovornost za ovu užasnu tragediju", rekao je Putin.
Predsednik Ukrajine Petro Porošenko nazvao je obaranje malezijskog aviona aktom terorizma i pozvao na međunarodnu istragu. On je insistirao da njegove snage nisu oborile avion.
Međunarodna istraga
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun, EU i SAD su pozvali na pokretanje međunarodne istrage kako bi se u potpunosti rasvetlile okolnosti pada malezijskog aviona.
Šefica evropske diplomatije Ketrin Ešton istakla je da okolnosti pod kojim se avion srušio moraju da budu razjašnjene bez odlaganja, kao i da međunarodna istraga mora da potpuno rasvetli tu tragediju.
Američki predsednik Barak Obama rekao je da će SAD ponuditi svaku moguću pomoć kako bi se utvrdilo šta se desilo s malezijskim avionom u Ukrajini.
Proruski pobunjenici na istoku Ukrajine saopštili su da su spremni da proglase trodnevni prekid vatre i omoguće pristup međunarodnim organizacijama na mesto pada aviona.
Spasioci, policajci, čak i rudari van dužnosti nastavili su da pretražuju 18. jula zonu oko mesta na kojem se srušio malezijski avion.
Dan žalosti u Holandiji
U Holandiji su 18. jula zastave spuštene na pola koplja zbog pogibije 154 Holanđana u padu malezijskog aviona. Među stradalima ima i Malezijaca, Australijanaca, Indonežana, Britanaca i Belgijanaca.
Među žrtvama su i renomirani stručnjaci za borbu protiv side koji su putovali na međunarodnu konferenciju u Melburnu, uključujući bivšeg predsednika Međunarodnog društva za borbu protiv side Jepa Langa (Joep Lange), veoma priznatog istraživača ove bolesti iz Holandije.
Na mestu pada malezijskog putničkog aviona u istočnoj Ukrajini do sada su pronađena tela 181 čoveka od ukupno 298 koliko ih je bilo u ovoj letelici, saopšteno je 18. jula iz ukrajinskog ministarstva spoljnih poslova.
Izmeštanje letova
Nakon obaranja putničkog aviona Malejža erlajnza (Malaysia Airlines), aviokompanije širom sveta počele su da izmeštaju svoje rute iz vazdušnog prostora Ukrajine.
Kako piše Asošiejted pres (AP), neke kompanije već nedeljama izbegavaju Ukrajinu, a stručnjaci kritikuju odluku Malejža erlajnza da leti preko bojišta - bez obzira što je premijer Malezije rekao da su međunarodne vlasti za civilni saobraćaj proglasile rutu oborenog aviona bezbednom.
Međunarodna organizacija za civilnu avijaciju Ujedinjenih nacija je ranije zatražila od zemalja članica da upozore svoje aviokompanije na opasnosti letenja nad Ukrajinom.
Međutim, Malejžn erlajnz, koji je u finansijskom škripcu, nastavio je da leti iznad istočne Ukrajine "jer je ta ruta kraća, a to znači manji utrošak goriva i prema tome - manji trošak novca", ocenio je ekspert za civilnu avijaciju Norman Šenks (Norman Shanks).
Ovo je druga tragedija kompanije Malejža erlajns ove godine, pošto je njen avion 8. marta nestao na letu iz Kuala Lumpura ka Pekingu.
Više svetskih aviokompanija najavilo je da do daljnjeg neće leteti iznad istoka Ukrajine, uključujući Alitaliju, Lufthanzu, Er Frans, Britiš ervejz, Aeroflot i Turkiš ervejz.
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|