Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Industrija mleka u EU najviše pogođena ruskim embargom
|
|
|
|
|
Objavljeno : 03.09.2014. |
|
|
|
|
|
|
EU nastoji da pomogne poljoprivrednicima da se izbore za posledicama ruskog embarga, ali oni neće moći da računaju na punu naknadu štete. Ruski embargo na prehrambene proizvode iz EU i dela zapadnih zemalja do sada je najviše pogodio tržište mleka, donekle je poremetio tržište voća, ali se nije u većoj meri odrazio na tržište mesa i ribe. EU pokušava da poljoprivrednicima pomogne različitim merama, od otkupa dela proizvoda do pomoći za skladištenje, a planira da izdvoji i dodatna sredstva za podsticanje prodaje prehrambenih proizvoda.
U EU je ruskim embargom najteže pogođena industrija mleka i mlečnih proizvoda. Pre embarga, Unija je izvozila više od 250.000 tona sira vrste edamer u Rusiju. Deo mleka koji je korišćen za proizvodnju sireva sada se koristi za proizvodnju hrane koja se može duže čuvati, poput mleka u prahu ili putera, rekao je direktor za ekonomska pitanja u francuskom udruženju mlekarske industrije Atla Žerar Kalbri (Gerard Calbrix).
To je za posledicu imalo pad cene. U Francuskoj se tona obranog mleka u prahu sada prodaje za 2.400 evra a tona putera za 3.260 evra, dok je početkom avgusta tona obranog mleka u prahu vredela 2.880 evra, a tona putera 3.600 evra.
Veliki trgovinski lanci koriste situaciju kako bi još više snizili cene. Nemačka grupa Aldi je nedavno saopštila da je snizila cenu pakovanja putera sa 99 na 85 evro centi.
Za sada otkupna cena mleka nije se menjala jer je potrebno oko tri meseca da bi se promene cena mlečnih proizvoda odrazile na cenu u primarnoj proizvodnji, navodi AFP.
Prilike bi mogle da se pogoršaju pošto u EU u aprilu 2015. prestaje da važi sistem kvota za mleko. U takvim okolnostima, Evropski odbor za mleko, koji okuplja male proizvođače, preporučuje da se smanjuje proizvodnja na dobrovoljnoj bazi.
Udruženje nemački poljoprivrednika DBV zatražilo je od nemačke vlade i Evropske komisije da prošire mogućnosti za izvoz na druga tržišta.
Ruski embargo je dodatno opeteretio tržište voća i povrća u EU koje pokušava da se izbori sa bogatim prinosima i slabom potrošnjom. Poljoprivrednike i zvaničnike najviše brine šta će biti sa tržištem jabuka.
I pre ruskog embarga najavljivana je nepovoljna sezona. Rod jabuke je sa 12 miliona tona ove godine bio bogat, pa su cene krenule da padaju posebno za međunarodne sorte poput sorti golden i gala.
Embargo bi mogao da doprinese daljem padu cene, a sa ovakvim rodom evropsko tržište bi moglo da bude preplavljeno jabukama. Samo Poljska je prošle godine u Rusiju izvezla 700.000 tona jabuka, podaci su poljskog Ministarstva poljoprivrede.
Ruski embargo se u manjoj meri odrazio na tržište ribe. Cena norveškog lososa jeste pala sa 40 norveških kruna na 32 krune za kilogram, ali su na cenu uticali i drugi faktori, pošto je to bio i period sazrevanja ribe.
Prilike na tržištu su se zatim popravile same od sebe, rekao je šef operacija na berzi ribe Fiš pul (Fish Pool) Fransoa Peron (Francois Perrone). "Rusija će morati da se okrene čileanskom lososu, što znači da će njega biti manje za Amerikance i Japance koji će onda morati da se okrenu norveškom lososu", rekao je on.
Rusija je treći po veličini uvoznik norveškog lososa posle Poljske i Francuske, sa udelom od 9% u prihodima od izvoza lososa.
Kada je reč o tržištu mesa, u američkom Nacionalnom savetu za piletinu ne vide za sada veće poremećaje na tržištu, a isti je slučaj i sa Kanadom koja izvozi svinjetinu u Rusiju. U Kanadi cene svinjetine trebalo bi da padnu zbog ruskog embarga ali umesto toga skaču pre svega zbog epidemija virusa svinjske dijareje, javljaju kanadski mediji.
Prema podacima kanadaske statisičke službe, ta zemlja je prošle godine izvezla u Rusiju poljoprivrednih proizvoda u vrednosti od 428 miliona dolara. Od toga je najveći udeo imala svinjetine čija je vrednost bila 260 miliona dolara. To je, međutim, tek deo ukupnog izvoza svinjetine iz Kanade koji je iznosio 3,2 milijarde dolara.
Pomoć ali ne i puna naknada štete
Nemački ministar poljoprivrede Kristijan Šmit je 2. septembra rekao da će EU pomoći poljoprivrednicima ali da ne mogu da očekuju da će im se sva šteta nadoknaditi, iako će biti i takvih slučajeva.
EU je već izdvojila pomoć za sektor voća i povrća u vidu otkupa dela proizvoda, kao i za industriju mleka izdvajanjem sredstva za skladištenje kvarljive robe.
Pored toga, Evropska komisija je saopštila 3. septembra da namerava da obezbedi dodatnih 30 miliona evra za podsticanje prodaje evropskih proizvoda od 2015. Očekuje se da pored toga sredstava za to obezbede i priveda i sektorska udruženja tako da bi poljoprivrednici mogli da ukupno računaju na dodatnih 60 miliona evra.
Godišnje se od sredstava namenjenih za Zajedničku poljoprivrednu politiku izdvaja 60 miliona evra za promociju evropskih proizvoda, što znači da bi sa dodatnim izdvajanjima ukupna sredstva mogla da dostignu 120 miliona evra.
Ministri poljoprivrede EU razgovaraće 5. septembra u Briselu o posledicama ruskog embarga i podršci evropskim poljoprivrednicima, a uoči tog sastanka ministri poljoprivrede Nemačke, Poljske i Francuske sastali su se 2. septembra u Bonu kako bi usaglasili zajednički stav.
Oni planiraju da insistiraju na tome da se uticaj embarga prati iz dana u dan i prema proizvodu kako bi moglo da se odmah reaguje ako je potrebno, navode zvaničnici u Parizu.
"Naš cilj je da umanjimo posledice po naše interese i istovremeno pronađemo nova tržišta", navodi se u saopštenju sa sastanka ministara poljoprivrede tri vodeće evropske poljoprivrede.
U EU se nadaju i da će posledice ruskog embarga biti manje nego što se prvobitno strahovalo, s obzirom na dosadašnje efekte kao i neke korake Rusije. Ministarstvo poljoprivrede Nemačke je ocenilo da se "već vidi da Rusija odustaje od svoje prvobitne namere" i dozvoljava da neki proizvodi ipak uđu na njeno tržište.
Rusija je krajem avgusta izmenila listu zabranjenih proizvoda, dozvolivši uvoz mladi lososa i pastrmke, mleka bez laktoze, semenskog krompira i luak, hibridnog kukuruza šećerca i dodataka prehrani.
Izvor: AFP, EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|