Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


EU nastoji da umanji štetu od ruskog embarga      

Objavljeno : 12.08.2014. Štampa El. pošta bookmark
 

EU nastoji da predupredi posledice ruskog embarga na uvoz velikog broja prehrambenih proizvoda iz Unije. Evropska komisija priprema vanrednu pomoć proizvođačima breskvi i nektarina delom i zbog ruskog embarga, a stručni panel bi trebalo da ove nedelje osmisli plan kako da se pomogne evropskim poljoprivrednicima pogođenim zabranom. Od trgovinskog rata između EU i Rusije najviše koristi bi mogla da ima Latinska Amerika, ali i Belorusija i Turska, piše dnevnik Fajnenšal tajms i dodaje da zvaničnici EU planiraju da razgovaraju sa latinoameričkim zemljama poput Brazila ili Čilea kako bi ih ubedili da ne koriste situaciju. EU je 2013. izvezla u Rusiju poljoprivrednih proizvoda, uključujuči hranu i neprerađene proizvode, u vrednosti od oko 12 milijardi evra.

 

Stručnjaci 28 članica EU razmotriće 14. avgusta posledice zabrane izvoza prehrambenih proizvoda u Rusiji i mogućnost preusmeravanja izvoza za pogođene sektore na druga tržišta. Taj panel je formiran pošto je Moskva 7. avgusta na 12 meseci zabranila uvoza prehrambenih proizvoda iz EU.

 

Kako je najavio francuski ministar poljoprivrede Stefan Le Fol (Stephane Le Foll), ako bude potrebno, posle toga će biti sazvan neformalni sastanak ministara poljoprivrede EU.

 

Podaci evropske statističke službe Eurostat pokazuje da će zbog embarga EU izgubiti 12 milijardi evra, što je oko 10% ukupnog izvoza poljoprivrednih proizvoda van Unije. Embargo će pogoditi i ruske potrošače pošto Ruisija udeo u EU u uvozu hrane u Rusiju viši od 40%, piše portal EUobzerver.

 

Moguća finansijska pomoć

 

Evropska komisija u okviru Zajedinčke poljoprivredne politike raspolaže sa 420 miliona evra koji se mogu koristiti za naknadu štete poljoprivrednicima, ali zvaničnici smatraju da je još rano reći da li će se taj fond koristiti za naknadu štete zbog ruskog embarga.

 

"Smatramo da je još suviše rano da razgovaramo o konrektnim sumama", rekao je novinarima 11. avgusta portparol Evropske komisije Rodžer Vejt (Roger Waite).

 

On je dodao da evropski izvoznici jesu izgubili jedno tržište ali da bi zato mogli da se rpeusmere na druge tržišta.

 

Zvaničnici Poljske, Bugarske i Finske već su najavili da će tražiti odštetu od Evropske komisije za svoje poljoprivrednike pogođene zabranom.

 

Evropski komesar za poljoprivredu Dačijan Čološ (Dacina Ciolos) je, predstavljajući mere podrške proizvođačima breskvi i nektarina, međutim rekao da neće oklevati da pomogne drugim sektorima pogođenim ruskim embargom.

 

"Pažljivo pratimo tržište i neću oklevati da učinim isto kako bih pomogao i drugim sektorima koji zavise od izvoza u Rusiju, ako to bude neophodno", dodao je komesar za poljoprivredu.

 

Podrška proizvođačima breskvi i nektarina

Background

Ruska vlada uvela je 7. avgusta na godinu dana zabranu uvoza velikog broja prehrambenih proizvoda iz EU, SAD, Kanade, Australije i Norveške.

 

Zabrana koja je uvedena kao odgovor na sankcije Zapada, odnosi se na uvoz mesa, ribe, mleka i mlečnih proizvoda, voća i povrća, dok je hrana za decu izuzeta.

 

Evropska unija i SAD uveli su 29. jula Rusiji ekonomske sankcije, pre svega u oblasti odbrane i energetike, nakon obaranja malezijskog aviona nad istokom Ukrajine kada je poginulo skoro 300 putnika i članova posade.

 

Prema podacima evropske statističke službe Eurostat, EU je u 2013. izvezla u Rusiju poljoprivrednih proizvoda u vrednosti od 12.154 milijarde evra, što je 3,7% manje nego godinu dana ranije. Udeo izvoza  u Rusiju u ukupnom izvozu poljoprivrednih proizvoda EU bio je 10,2%.

 

Evropska komisija je najavila vanrednu pomoć proizvođačima breskvi i nektarina koji su pogođeni nepovoljnim vremenskim uslovima, ali i ruskom zabranom uvoza hrane iz EU. U Briselu ističu da se o toj pomoći razgovaralo i pre ruskog embarga a da je odluka Moskve samo ubrzala potrebu za preduzimanje neophodnih mera podrške.

 

Evropska komisija planira da plati i povuče s tržišta 10% tog voća umesto uobičajenih 5% i besplatno ga podeli školama, bolnicama i zatvorima, rečeno je BBC-iju u Evropskoj komisiji. Smanjenje ponude trebalo bi da poveća cenu tog voća.

 

Sredstva za otkup voća će biti izdvojena iz poljoprivrednog fonda i očekuje se da će ova mera koštati EU oko 30 miliona evra, javlja BBC.

 

I pre uvođenja ruskog embarga na poljoprivredne proizvode iz EU, proizvođači breskvi i nektarina bili su u teškoćama jer je blago proleće podstaklo prinos, ali je potražnja na tržištu voća opala pošto je leto svežije i vlažnije nego obično.

 

EU godišnje proizvede 2,5 miliona tona breskvi i 1,2 miliona tona nektarina, a najveći proizvođači su Italija, Španija, Francuska i Grčka.

 

Vrednost prošlogodišnjeg izvoza voća iz EU u Rusiju bila je 1,07 milijardi evra, zbog čega je to prvi poljoprivredni izvozni sektor, ispred mlečnih proizvoda i mesa, piše BBC.

 

FT: EU planira da razgovara sa lationameričkim zemljama

 

Dnevnik Fajnenšal tajms (Financial Times, FT) piše da EU planira da razgovara sa zemljama poput Brazila i Čilea kako bi ih ubedila da ne koriste zabranu za evropske poljoprivredne proizvode za plasman svojih na rusko tržište.

 

Više zemalja i trgovačkih grupa u Južnoj Americi je ocenilo da odluka Moskve predstavlja dobru priliku za njih. Brazil je odobrio izvoz piletine, svinjetine i govedine u Rusiju iz 90 novih farmi, dok bi Čile mogao da nadomesti odsustvo evropske ribe na ruskom tržištu.

 

To izaziva zabrinutost u Briselu. "Razgovaraćemo sa zemljama koje bi mogle da eventualno zamene naš izvoz kako bi im rekli da očekujemo da ne izvlače nepošteno korist iz sadašnje situacije", rekao visoki zvaničnik EU na brifingu o situaciji u Ukrajini.

 

On je rekao da može da razume da pojedinačne kompanije sklope nove ugovore sa Rusijom ali da će biti "teško opravdati" ako zemlje krenu u diplomatsku inicijativu kako bi popunile prazninu na tržištu.

 

Drugi zvaničnik EU je rekao da će ti razgovori biti više politički kako bi se istakao značaj jedinstvenog međunarodnog fronta za podršku Ukrajini, a ne da bi se iznele konkretne pravne primedbe zbog izvoza hrane u Rusiju.

 

Kako piše FT, za razliku od diplomata evropski zvaničnici nadležni za poljoprivredu su optimističniji. Jedan zvaničnik je rekao da će svaka zemlja koja preusmeri izvoz na Rusiji verovatno stvoriti novo tražište za EU.

 

Srbija još nije spremna za izvoz piletine u Rusiju

 

Srbija trenutno nije spremna za izvoz pilećeg mesa na rusko tržište, jer nema dovoljno veliku proizvodnju, ali ni farme i klanice koje bi zadovoljile standarde koji se traže u Rusiji, izjavio je 12. avgusta direktor Poslovnog udruženja za živinarstvo "Zajednica živinara" Srbije Rade Škorić.

 

"Budući izvoz pilećeg mesa na rusko tržište nije nemoguć, ali treba proceniti koliko će sankcije zapravo trajati, da li može da se investira za tako kratko vreme i šta će se dešavati sa cenom živinskog mesa na ruskom tržištu", rekao je Škorić agenciji Beta.

 

On je istakao da domaći proizvođači pilećeg mesa na tržištu Rusije "poslednjih godina nisu imali šanse ni sa cenom, čak i da su ispunjavali sve druge uslove".

 

Škorić smatra da šansu koja se otvorila pošto je Rusija pre nekoliko dana zabranila uvoz nekih prehrambenih proizvoda iz EU, SAD i drugih zemalja jer su joj uvele sankcije zbog ukrajinske krize, treba iskoristiti, ali da ne postoje uslovi da se tako nešto uradi brzo.

 

Prema njegovim rečima, više se ne može računati na Agroživ, koji je nekada bio najveći proizvođač u zemlji, dok su dve sledeće velike kompanije koje posluju u Srbiji - Vindija i Perutnina, s matičnim kompanijama u Hrvatskoj i Sloveniji.

 

Škorić je naveo da ne može da komentariše najave Perutnine da će piletinu izvoziti u Rusiju preko Srbije, jer ne zna na koji bi način to bilo realizovano, odnosno da li bi piletina iz ovdašnjih pogona bila slata na to tržište, a manjak za srpsko tržište bio nadomeštavan mesom iz slovenačkih pogona.

 

On je podsetio kako je nakon preuzimanja Agroživa od strane Srbijagasa bilo nagoveštavano da će ta firma proizvoditi za rusko tržište, ali da sada, kako je kazao, od toga nema ništa, jer je pogone nekada najveće nacionalne kompanije za proizvodnju piletine kupilo pet firmi.

 

"Srbija trenutno izvozi živinsko meso u Makedoniju, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru. To su simbolične količine. Sve to kad saberemo godišnje ne pređe 2.000 tona, što ne prelazi 2% ukupne produkcije koja iznosi od 85.000 do 90.000 tona", kazao je Škorić.

 

On je rekao da domaći proizvođači piletine još ne mogu da izvoze ni u Evropsku uniju, jer živinski proizvodi iz Srbije još nisu na listi dopuštenih, a zabranjen je i prolaz živinskog mesa i jaja iz Srbije preko njihove teritorije za treća tržišta.

 

Izvor: EurActiv.rs, Beta

Foto: Shutterstock.com

 

Povezani sadržaj


 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA