Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU traži od Bugarske da odmah isplati štediše
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.10.2014. |
|
|
|
|
|
|
Evropska bankarska agencija (EBA) pozvala je Bugarsku da štedišama Korporativne komercijalne banke (KTB) i Komercijalne banke Viktorija EAD (VCB) od 21. oktobra omogući pristup njihovim depozitima zaštićenim evropskom direktivom o garantovanju depozita. Centralna banka je preuzela kontrolu u banci KTB, četvrtom po veličini kreditoru u Bugarskoj, i zatvorila je u junu nakon što je povlačenje novca izazvalo najgoru bankarsku krizu u zemlji od devedestih godina. Ljuti klijenti nedeljama su protestovali ispred KTB ili centralne banke Bugarske tražeći pristup svojim računima. Procenjuje se da je kriza oko KTB pogodila između 200.000 i pola miliona građana.
U formalnoj preporuci od 20. oktobra Evropska bankarska agencija je bugarskoj centralnoj banci i Bugarskom fondu za osiguranje depozita ukazala na kršenje odredaba direktive o šemi garantovanja bankarskih depozita. EBA je takođe obavestila dve bugarske institucije šta treba da preduzmu kako bi se poštovale obaveze iz zakonodavstva Evropske unije.
Agencija je obrazložila da su nakon što je krajem septembra otvorena zvanična istraga o uvođenju nadzora u dve banke ispunjeni svi zahtevi za primenu direktive o garantovanju depozita. Direktivom EU predviđeno je da se štednja kompenzuje ne kasnije od 25 dana od dana od kojeg depoziti nisu na raspolaganju štedišama.
EBA traži od centralne banke da ili ukloni ograničenje na pristup depozitima, koje je posledica uvođenja nadzora u KTB i VBC, ili da odmah aktivira isplatu i verifikuje potraživanja kod Fonda za osiguranje depozita. Agencija pojašnjava da ako centralna banka ne preduzme ni jedno ni drugo, Fond trba da isplati potraživanja štedišama.
Posebnu zabrinutost Agencija je izrazila zbog trajanja preispitivanja finansijske situacije u KTB i VCB i uticaja na rešavanje problema štediša i kreditora u Bugarskoj i van te zemlje.
Agencija traži od bugarske centralne banke da ubrza proces nadzora kako bi što je pre moguće obezbedila izvesnost štedišama.
Od nacionalnih vlasti zahteva se da preduzmu sve odgovarajuće mere kako bi u punoj meri poštovale obaveze iz zakonodavstva EU i da tumače nacionalne zakone u skladu sa evropskim.
Direktivom EU o garantovanju depozita predviđena je zaštita depozita do 100.000 evra. Kako se navodi, nadležne vlasti, kada uvide da depoziti nisu na raspolaganju, u roku pet dana moraju da utvrde da li postoje izgledi da se depoziti isplate ili treba da aktiviraju isplatu iz nacionalne šeme osiguranja depozita. Ukoliko se aktivira šema, depoiziti moraju da budu na raspolaganju štedišama u roku od 20 radnih dana.
Kako navodi bugarska štampa, za aktiviranje šeme za osiguranje depozita potrebno je odobrenje parlamenta a prva sednica Narodne skupštine Bugarske zakazana je za 27. oktobar.
KTB i njena ćerka VCB
Narodna banka Bugarske je u KTB i VCB uvela nadzor i zaustavila sve isplate 20. odnosno 22. juna. Obe banke su od tada zatvorene a štediše nemaju pristup svom novcu ni iz svojih banaka ni iz Fonda za osiguranje depozita.
Banka VCB, bivša Kredi agrikol Bugarska, ćerka je banke KTB koja ima više od šest milijardi leva (tri milijarde evra) depozita od čega su 3,6 milijardi (1,8 milijardi) garantovani.
Nakon preliminarne istrage u septembru, EBA je otvorila zvaničnu istragu zbog kršenja zakona EU od strane nadlženih bugarskih vlasti. Evropska komisija je sa svoje strane 25. septembra pokrenula proceduru kako bi ispitala da li se krše propisi EU. I dok je cilj akcije Komisije da se zakoni EU korektno uvrste u bugarsko zakonodavstvo, cilj preporuke Evropske bankarske agencije je usklađivanje nacionalnih sa propisima EU.
Bugarski dnevnik Novinite piše da je preporuka EBA stigla nedugo pošto je centralnoj banci dostavljen dugo čekani revizorski izveštaj nadzornih organa iz KTB i Viktorije. Taj izveštaj uradile su računovođe AFA, Dilojt odit (Deloitte Audit) i Ernst i Jang (Ernst&Young).
Privremeni ministar finansija Rumen Porodzanov rekao je ranije ovog meseca da bi isplata štediša iz Fonda za osiguranje depozita mogla da počne u novembru, nakon što bude doneta konačna odluka o budućnosti KTB i VCB - da li će ih spasavati ili pustiti da propadnu.
Narodna banka Bugarske saopštila je da će odluka o budućnosti banaka biti doneta do 20. novembra.
Prve kontrole, prema centralnoj banci, ukazale su na ozbiljne zloupotrebe u KTB, kao i na nedovoljne informacije o zajmovima u visini 3,5 milijardi leva (1,75 milijardi evra).
Bugarski bisnismen Cvetan Vasilev vlasnik je 50,6% banke KTB, državni fond Omana ima udeo od 30% a ruska VTB banka oko 9%.
Vasilev, za kojim je raspisana Interpolova poternica, predao se vlastima u Srbiji i čeka odluku suda o bugarskom zahtevu za izručenje.
Taj biznizmen negira optužbe za zloupotrebe i tvrdi da su se na banku KTB u želji da je likvidiraju obrušili njegovi konkurenti u dosluhu sa nekim državnim zvaničnicima.
Vasilev je i pod istragom vlasti u Lihtenštajnu zbog sumnji na pranje novca.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|