Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Novi korak u borbi protiv utaje poreza u svetu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.10.2014. |
|
|
|
|
|
|
U svetu u protekle tri godine jačaju napori u cilju sprečavanja utaje poreza i pronevera zbog kojih države godišnje gube na stotine milijardi evra, a novi korak bi trebalo da bude preduzet na skupu u Berlinu koji počinje 28. oktobra. Očekuje se da najmanje 50 zemalja, uključujući Švajcarsku i neke "poreske rajeve", na tom skupu podrže uvođenje automatske razmene poreskih podataka počev od 2017, a u nekim slučajevima 2018. godine. O takvoj razmeni informacija je nedavno postignut dogovor u EU, a uspostavljanju tog sistema bi sada trebalo da se pridruže zemlje van Evrope.
"Strukturne mogućnosti za izbegavanje poreza se smanjuju... Završava se era bankarske tajne", saopštilo je nemačko Ministarstvo finansija koje 28. i 29. oktobra organizuje Svetski forum o transparentnosti i razmeni podataka. Na tom skupu će učestvovati predstavnici 122 zemalja i nacionalnih pravosuđa, uključujući i članice Evropske unije.
U igri je 5.800 milijardi evra koji se "kriju u poreskim rajevima", što je u proseku gubitak od 130 milijardi godišnje za poreske uprave širom sveta, rekao je nemački stručnjak za slučajeve utaje poreza Gabrijel Cukman (Gabriel Zucman).
Multilateralni sporazum, koji treba da bude potpisan 29. oktobra, zasniva se na kriterijumima Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD). Norme koje je OECD razvio na zahtev grupe 20 najrazvijenijih zemalja, trebalo bi da postanu međunarodni standard.
One treba da omoguće kraj bankarske tajne, na koju su se često pozivale Švajcarska i neke zemlje okarakterisane kao "poreski rajevi", kako ne bi morale da pruže podatke o imovinskom stanju stranih državljana zemljama iz kojh potiču.
Napori u cilju ukidanja bankarske tajne, podstaknuti usvajanjem zakona o oporezivanju računa američkih državljana u inostranstvu u SAD 2010. godine, dobili su na zamahu u protekle tri godine.
Prema američkom zakonu, koji je stupio na snagu 2014, strane banke su dužne da američkim poreskim vlastima daju podatke o računima američkih klijenata i njihovim depozitima većim od 50.000 dolara, a američki državljani su dužni da prijave račune u inostranstvu.
Inspirisane američkim primerom, pet evropskih zemalja - Nemačka, Francuska, Velika Britanija, Španija i Italija su zatražile 2011. da se uvede automatska razmena informacija u EU. Dogovor o tome je postignut 14. oktobra nakon višemesečnih pregovora, tokom kojih su se najviše bunile Luksemburg i Austrija, čije banke u velikoj meri "žive" od bankarske tajne.
Svih 28 članica se složilo da od 2017. automatski razmenjuju informacije, osim Austrije koja će iz tehničkih razloga to pomeriti za 2018. godinu.
Na skupu u Berlinu tome bi tim naporima trebalo da se pridruže i druge razvijene zemlje van Evrope.
Planirano je potpisivanje "multilateralnog sporazuma o nadležnim vlastima", koji predstavlja prvu etapu u uspostavljanju automatske razmene informacija, objašnjavaju u OECD-u. Konkrento, sporazum treba da omogući da se u svakoj zemlji odredi institucija koja će prikupljati poreske informacije za razmenu sa drugim zemljama.
Pritisci da se reši pitanje utaje poreza već donose plodove. U protekle dve godine više od pola miliona poreskih obveznika u svetu je dobrovoljno prijavilo poreskoj upravi imovinu i platilo 37 milijardi dolara na ime neplaćenog poreza i kamata, pokazuju podaci koje je OECD objavio ovog leta.
Drugi pokazatelj promena jeste namera Švajcarske, koja je oličenje bankarske tajne, da u Berlinu zvanično objavi stav da se će boriti protiv utaje poreza.
Švajcarska će dati "otvoren pristanak za uspostavljanje automatske razmene informacija", rekao je švajcarski ambasador Fabris Filije (Fabrice Filliez) za nemačku štampu. Švajcarska planira da pokrene taj sistem 2018. godine jer prethodno mora da izmeni zakone, rekao je on.
To predstavlja radikalnu promenu, pošto je koliko 2008. godine bivši švajcarski ministar finansija Hans Rudolf Merc (Merz) govorio da će protivnici banakrske tajne naići na "tvrd orah".
Paradoksalno, SAD koje su pokretač borbe protiv utaje poreza, neće se za sada priključiti normama OECD-a koje podrazumevaju punu razmenu informacija među zemljama.
Za sada nije poznato koliko će zemalja potpisati sporazum 29. oktobra u Berlinu, ali se "oseća pritisak", kažu u nemačkom Ministarstvu finansija. Kao dokaz navode to da će među potpisnicima biti i "nekoliko poreski rajeva".
Izvor: Beta, AFP
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|