Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evro će nastaviti da slabi prema konkurentima
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.11.2014. |
|
|
|
|
|
|
Kontinuirana deprecijacija zajedničke evropske valute trebalo bi da pomogne ekonomijama zone evra u 2015. godini a najviše koristi imaće Španija, smatraju stručnjaci Francuske ekonomske opservatorije koji očekuju dalje slabljenje evra prema vodećim konkurentima. Jak evro ne odgovara kompanijama jer umanjuje konkurentnost njihovog izvoza ali ni slab evro nije dobar pošto poskupljuje proizvodnju, uvećava cenu energije i umanjuje potrošnju domaćinstava. Kao i mnogi biznismeni, i brojni ekonomisti smatraju da slabljenje evra predstavlja priliku da se izbegne zamka deflacije koja trenutno preti zoni evra.
U izveštaju Opservatorije se ističe da će slabljenje vrednosti evra, koje je počelo u maju 2014. godine, limitirati rizik od deflacije u zoni evra.
Evro je od sredine 2012. do sredine 2014. godine ojačao za 10% prema vodećim svetskim valutama. U te dve godine evro je dobio na vrednosti prema dolaru više od 12%, prema jenu je aprecirao 44% a prema funti više od 3%.
Trend se međutim preokrenuo i poslednjih šest meseci kurs zajedničke evropske valute prema vodećim konkurentima pao je za 5,2%.
Za samo nekoliko meseci evro je zapravo izgubio gotovo 10% na vrednosti prema dolaru, više od 3% prema jenu i 4% prema funti. Slabljenje u odnosu na funtu počelo je još u avgustu 2013. i do sada je dostiglo 9%.
Prema Francuskoj ekonomskoj opservatoriji, deprecijacija evra će se nastaviti u 2015. i do drugog kvartala te godine evro će se menjati za 1,20 dolara prema 1,24 dolara za evro 21. novembra i 1,39 dolara u maju 2014. To bi trebalo da pomogne zoni evra da izbegne deflaciju.
Background U maju 2013. ECB je snizila referentnu kamatu na 0,5%, što je bio rekordni minimum u to vreme. U želji da inflaciju drži pod kontrolom, ECB vodi strogu monetarnu politiku koja utiče na kurs evra prema valutama vodećim konkurentima. I dok se u SAD vodi znatno labavija monetarna politika, vrednost evra teži da raste, čime se kažnjavaju evropski izvoznici.
ECB je početkom septembra 2014. godine ponovo spustila referentnu kamatu na 0,05% sa 0,15%.
Referentna kamata je stopa po kojoj ECB pozajmljuje bankama u zoni evra.
Autori izveštaja navode da je "deprecijacija evra potrebna da podrži strukturne reforme u Evropi i podstakne tražnju koju potkopavaju politike fiskalne štednje", preneo je Euraktiv Francuska.
Slabiji evro gura rast
Pad vrednosti evra ohrabriće kompanije da izvoze u zemlje izvan zone evra koje trenutno uživaju u nižim cenama izvoza iz drugih regiona.
Istovremeno će biti povećana konkurentnost nacionalnih proizvođača, što će za rezultat imati smanjenje uvoza i koristi za domaću proizvodnju. To će pak podstaći ekonomije zone evra i dodatno pomoći EU da se odmakne od rizika od ekonomske deflacije koja za posledicu može da ima rast nacionalnih dugova.
Od šest zemalja obuhvaćenih istraživanjem - Francuska, Nemačka, Španija, Italija, Velika Britanija i SAD, najviše koristi od pada vrednosti evra imaće Španija, procenjuju u Opservatoriji.
Kako navodi Opservatorija, pad evra za 10% prema ostalim valutama na dugi rok bi doneo rast španskog izvoza za 1,7%, italijanskog i francuskog za 1,1% a nemačkog za 1,3%. Istovremeno bi uvoz Španije pao za 2,3%, Nemačke za 3,2%, Italije za 1,1% a Francuske za 2,1%.
Kada je reč o cenama, u Španiji bi izvozne cene porasle za 2%, u Francuskoj za 2,1%, Nemačkoj za 1,4% a u Italiji za 1,5%. Uvozne cene bi u Španiji porasle za 2,9%, koliko i u Francuskoj, u Italiji za 1,5% a u Nemačkoj za 4,3%, procenjuju u Ekonomskoj opservatoriji.
Koristi veće na kratak nego na dugi rok
Opservatorija procenjuje da slabljenje evra prema ostalim vodećim valutama u svetu za 10% znači veću konkurentnost francuskog izvoza. Inače, francuska vlada se upravo zbog toga već dugo zalaže za deprecijaciju jedinstvene evropske valute.
U izveštaju se navodi da francusko ministarstvo finansija veruje da bi "pad kursa evra za 10% prema svim ostalim valutama doprineo da bruto domaći proizvod (BDP) Francuske u prvoj godini poraste za 0,6 procentnih poena, da se otvori 30.000 radnih mesta, smanji javni deficit za 0,2 procentna poena i povećaju cene robe široke potrošnje za 0,5%".
Međutim, "druga strana medalje" je da bi slab evro značio povećenje cene uvoznih proizvoda, što bi takođe donelo mnogo problema, uključujući veće račune za energiju, rast proizvodnih troškova u kompanijama i smanjenje kupovne moći domaćinstava.
Francuska ekonomska opservatorija upozorava takođe da će koristi od slabljenja evra za Francusku biti samo kratkoročne. Naime, posle sedam godina, dodatni rast francuske ekonomije od slabijeg evra spustiće se na 0,1% a otvaranje radnih mesta će stagnirati.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|