Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Učvršćivanje veza Grčke i Rusije      

Objavljeno : 18.03.2015. Štampa El. pošta bookmark
 

Grčki premijer Aleksis Cipras, usred napetih razgovora o grčkom dugu sa partnerima u EU, namerava da poseti Moskvu u aprilu, iako će mesec dana kasnije doći u ruski glavni grad na obeležavanje 70. godišnjice od kraja Drugog svetskog rata. Iznenadna najava još jedne Ciprasove posete Moskvi podstakla je špekulacije o njenim razlozima, ali i o tome da bi Grčka mogla da se okrene Rusiji, ako ne postigne dogovor sa evropskim partnerima o dugu.

 

"Premijer će posetiti Kremlj 8. aprila na poziv ruskog predsednika Vladimira Putina", saopštio je 17. marta neimenovani izvor iz grčke vlade.

 

Cipras, lider radikalne stranke levice Siriza, ranije je potvrdio da će 9. maja u Moskvi prisustvovati ceremoniji obeležavanja 70. godišnjice kraja Drugog svetskog rata. Vladini izvori nisu naveli zašto je Cipras odlučio da u Moskvu ode i pre toga.

 

Najtiražniji grčki dnevni list Ta Nea objavio je da bi razlog Ciprasove posete Moskvi mogli biti finansijski problemi sa kojima bi Grčka mogla da se suoči ako ne postigne dogovor sa evropskim poveriocima o isplati nove tranše pomoći koja je uslovljena sprovođenjem reformi.

 

Drugi grčki listovi pišu da bi Cipras mogao da traži od Moskve da izuzme grčke proizvode od embarga na uvoz evropskih poljoprivrednih proizvoda, s obzirom da je nova grčka vlada od dolaska na vlast u janauru u više navrata pokazala naklonost prema Moskvi. Atina se između ostalog suprotstavila uvođenju novih sankcija Rusiji zbog ukrajinske krize.

 

Grčke vlasti su najavile da će zamenik ministra odbrane Grčke Kostaks Isikos obraviti u poseti Moskvi od 17. do 20. marta kako bi razgovarao o jačanju odnosa dve zemlje koje, kako se navodi u saopštenju, "imaju dugu zajedničku istoriju".

 

U analizi AFP-a postavlja se pitanje da li time Grčka želi da nagovesti da će, ako se ne složi sa EU, potražiti utočište u zagrljaju Rusije. Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov rekao je 11. februara tokom posete grčkog ministra spoljnih poslova Nikosa Kocijasa Moskvi da će Rusija, ako joj se Grčka obrati u vezi sa finansijskim pitanjima, razmotriti taj zahtev.

 

"Rusiji bi možda bliska ta ideja ali, ne može se reći da ona u poslednje vreme pliva u izobilju", rekao je stručnjak Unikredit banke Erik Nilsen.

 

Zbog koketiranja Atine sa Moskvom mogle bi da reaguju SAD koje stalno ističu a geostrateški značaj Grčke kao vrata Evrope. Vašington bi mogao u tom kontekstu da pogura EU da postigne dogovor sa Atinom.

 

Cipras, koji veruje u političko rešenje grčkog pitanja, posetiće 23. marta Berlin gde će se sastati s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel. On bi takođe mogao da se na samitu EU, koji će se održati 19. i 20. marta u Brisleu, sastane sa Merkelovom, francuskim predsednikom Fransoa Olandom, predsednikom Evropske komisije Žan-Klodom Junkerom i predsednikom Evropske centralne banke Mariom Dragijem.

Background

Ministri finansija zone evra odobrili su 24. februara zahtev Grčke za produženje finansijske pomoći nakon što su Evropska komisija, Evropska centralna banka i Međunarodni monetarni fond (MMF) načelno podržali listu reformi koju je Atina predložila.  Spasilački program zajmova Grčke od 240 milijardi evra isticao je poslednjeg dana februara a pomoć je produžena za još četiri meseca.

 

Cilj produženja je da i Grčka i kreditori "kupe vreme" dok se ne slože oko dugoročnog sporazuma kojim će se ublažiti teret zajmova. Po svoj prilici, Grčka će morati da pregovara o novom finansijskom aranžmanu sa kreditorima jer joj u junu dospeva velika otplata obveznica.

 

Grčka je morala da napravi spisak reformi, uključujući mere za borbu protiv neplaćanja poreza i korupcije, kako bi joj kreditori produžili spasilački program zajmova. Bez tog programa, Grčka bi u narednim mesecima mogla da se suoči sa bankrotstvom, uvođenjem kontrole kapitala i napuštanjem zone evra.

 

Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc je izjavio 17. marta da veruje da će dogovor sa Grčkom biti postignut ove nedelje i naglasio da se EU ne priprema za izlazak Grčke iz zone evra.

 

Grčki mediji su se 17. marta bavili izjavom šefa Evrogrupe Jeruna Dejselbluma za holandski radio BNR da "zemlja u problemima ne mora nužno da istupi iz zone evra". "Setite se Kipra", rekao je on. Kipar je u martu 2013. doneo uredbu o striktnoj kontroli kapitala kako bi sprečio njegov odliv. "Sve vrste scenarija su moguće", rekao je Dejselblum.

 

Portparol grčke vlade Gabrijel Sakelaridis je na to "suvo" reagovao, pozvavši Dejselbluma da "ostane u okvirima svoje institucionalne uloge".

 

U međuvremenu su nastavljeni tehnički razgovori stručnjaka Evrogrupe, dok se grčke kase polako prazne. Atina za sada nije uspela sa predlogom reformi da uveri EU da joj isplati preostale 7,2 milijarde evra iz programa pomoći.

 

Atina se poziva i na misteriozni dogovor Junkera i Ciprasa o "specijalnom planu od dve milijarde evra za 2015", namenjenih borbi protiv humanitarne krize i nezposlenosti i za oporavka. Grčka navodi da se o tome razgovaralo 17. marta u Briselu.

 

Grčka vlada bi 18. marta trebalo da usvoji predlog zakona koji treba da olaška položaj najugroženijim delovima stanovništva, tako što će im se, između ostalog, obezbediti struja ili hrana putem bonova.

 

Evropski komesar Pjer Moskovisi rekao je 18. marta, reagujući na tvrdnje u medijima da će Evropska komisija sprečiti usvajanje mera podrške najugroženijim građanima Grčke, da Komisija u potpunosti podržava nameru Atine da im pomogne i da se ne protivi vanrednim merama koje vlada planira da usvoji.

 

Nepopularne mere Atine

 

Grčka vlada, takođe, nastavlja sa svojim planovima koji se ne moraju nužno svideti njenim partnerima u EU.

 

Atina je najavila da želi da sredstva od planiranih privazitacija da prenzionim fondovima a ne za otplatu duga. "Stvorićemo novu javnu agenciju za privatizaciju. Prihodi će se koristiti za finansiranje socijalne politike i za podršku sistema socijalne zaštite", rekla je zamenica ministra finansija Nađa Valavani na sednici skupštinskog odbora 16. marta.

 

Grčka nikada nije ostvarila ciljeve iz programa privatizacije koji su zahtevali poverioci države u zamenu za kreditnu pomoć, da bi ona i time doprinela otplati kredite. Početni cilj je bilo da se od privatizacije dođe do 50 milijardi evra do 2016. godine, ali su ga prethodne vlade smanjile na manje od 10 milijardi evra.

 

Grci takođe nameravaju da revidiraju dug i zaduživanje pre krize kako bi utvrdili da li se njegov deo može proglasiti "nelegalnim".

 

"Naš cilj je da utvrdimo sve elemente duga, da vidimo kako su sporne sume trošene, koji deo duga je odlazio na mito, kolike su stope kamata bile i kako su utvrđene", rekla je predsednica grčkog parlamenta Zoe Konstantopulu na konferenciji za novinare.

 

Prema njenim rečima, treba videti koji je "deo duga legalan a koji nelegalan".

 

Siriza već dugo traži reviziju duga, u čemu je podržavaju mnoge antiglobalističke organizacije koje od početka krize 2009. postavljaju pitanje porekla deficita, odnosno u kojoj meri se može pripisati "zajmovima ugovorenim u korist privilegovane manjine bez uzimanje opšteg interesa u obzir", kaže predsednik belgijskog ogranka Odbora za poništavanje duga trećeg sveta Erik Tusen.

 

Kao sporna pitanja pominju se eventualne malverzacije pri javnim nabavkama posebno uključujući nelegalne nabavke ili preuveličavanje troškova kao u slučaju nabavke opreme za Olimpijske igre u Atini 2004.

 

Grčke vlasti planiraju da pored zaduživanja pre 2009. ispitaju i legitimitet dva programa međunarodnih zajmova iz 2010. i 2012, koji su sklopljeni kako bi zemlju spasili bankrota.

 

Prvi zaključi komisije se očekuju u junu, kada ističe produžetak roka koje su poverioci dali Atini za sprovođenje reformi.

 

Izvor: AFP

Foto: Shutterstock.com

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA