Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Vodeće članice EU pridružuju se kineskoj Svetskoj banci
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.03.2015. |
|
|
|
|
|
|
Nemačka, Francuska i Italija, evropske ekonomske sile, objavile su da planiraju da se pridruže regionalnoj banci Azije, čije je osnivanje predložila Kina. Pre njih je iza projekta koji izaziva zabrinutost u Vašingtonu stala i Velika Britanija tako da su sada četiri članice Grupe 7 najrazvijenijih zemalja spremne za kineski plan. SAD su zatražile od evropskih zemalja da dvaput razmisle pre nego što odluče da se pridruže azijskoj razvojnoj banci koju Vašington vidi kao rivala Svetske banke. Osnivanje azijske banke za ulaganja u infrastrukturu jedna je u nizu inicijativa Pekinga usmerenih na povećanje uticaja u globalnim finansijama i širenje trgovinskih veza.
Berlin, Pariz i Rim u zajedničkom saopštenju od 17. marta objavili su da žele "da postanu osnivači Azijske investicione banke za infrastrukturu (AIIB)".
Nemački ministar finansija Volfgang Šojble (Wolfgang Schäuble) na zajedničkoj konferenciji za štampu sa kineskim vicepremijerom Ma Kaijem saopštio je da Nemačka, najveća evropska ekonomija i vodeći trgovinski partner Pekinga, želi da bude osnivač AIIB.
U saopštenju nemačkog ministarstva finansija navodi se i da tri evropske zemlje smatraju da AIIB "može da odigra važnu ulogu u obezbeđenju finansiranja velikih potreba za infrastrukturom u Aziji".
Odluka američkog saveznika da učestvuje u ekonomskom projektu Pekinga predstavlja diplomatski udarac za SAD koje nastoje da se izbore sa brzo rastućim ekonomskim i diplomatskim uticajem Kine.
Učešće evropskih zemalja u projektu Pekinga odražava pak želju Evrope za partnerstvom sa Kinom, drugom po snazi svetskom ekonomijom, u trenutku kada Brisel i Vašington pregovaraju, ne bez razmirica, o trgovinskom sporazumu.
Kina je 2013. godine predložila da se osnuje banka koja će finansirati izgradnju puteva i druge infrastrukture. Takođe se obavezala da obezbedi najveći deo početnog kapitala banke od 50 milijardi dolara. Želju da učestvuju u projektu izrazile su vlade 21 zemlje, uključujući Indiju, Novi Zeland i Tajland, ali ne i SAD i njeni bliski saveznici Japan, Južna Koreja i Australija.
AAIB će biti instrument za finansiranje regionalnog razvoja uz ostale kreditore, poput Svetske banke i Japanom predvođene Azijske razvojne banke (ADB) sa sedištem u Manili.
Spora reforma MMF
Evropska unija i azijske vlade nezadovoljne su zbog uloge SAD u reformi glasačkih prava u Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) kojom se Kini i drugi ekonomijama koje beleže brz rast daje veća moć u upravljanju globalnom ekonomijom.
Vašington insistira da on ne obeshrabruje zemlje da se priključe novoj banci ali postavlja pitanje da li će AIIB imati adekvatne standarde uprave, ekološke i socijalne zaštite.
SAD su izrazile bojazni da će nova banka davati kredite na osnovu blažih ekoloških standarda i bez poštovanja prava po osnovu rada, kao i da će rad banke biti nedovoljno transparentan. Time bi nova banka podrivala ulogu MMF i Svetske banke.
U zajedničkom saopštenju ministri spoljnih poslova i finansija Nemačke, Francuske i Italije kažu da će raditi na tome da nova institucija "sledi najbolje standarde i prakse u pogledu upravljanja, zaštite, politika duga i javnih nabavki", preneo je EurActiv.com.
Kineski mediji slave pobedu
Držvani kineski mediji proglasili su 18. marta veliku pobedu, nakon odluke Nemačke, Francuske i Italije da se pridruže azijskoj investicionoj banci. U međima za SAD navode da je "mrzovoljna i cinična" zemlja.
Nazivajući odluku tri članice Evropske unije "hrabrim ali racionalnim potezom", agencija Sinhua ocenjuje da se njome šalje jasna poruka Amerikancima.
Vašington nastoji da napravi anti-AAIB front među svojim saveznicima, navodi se u komentaru Sinhue i dodaje da primedbe na račun te banke samo "doprinose da SAD deluju izolovano i licemerno".
"Pošto sve više zapadnih zemalja razmišlja o priključivanju banci prevođenoj Kinom, SAD će biti sve usamljenije ako nastave da budu onaj koji usporava (osnivanje banke)", dodaje se u komentaru i postavlja pitanje: "Dakle SAD, šta čekate?".
Državni Čajna dejli ističe u uvodniku da, iako je novu banku predložila Kina i sedište će joj biti u Pekingu, to "ne znači da je kineska ili da je instrumet kineske 'meke' moći".
Ometanje iz SAD
"Opstrukcije SAD ovaj put su manje efikasne jer nema razloga da Vašington i Peking budu jedan protiv drugog o pitanju kao što je ovo", ocenjuje se u kineskom listu i dodaje da "Vašington traži od Pekinga da bude 'odgovorna' sila a AAIB je poslednji odgovor Pekinga na taj zahtev".
List Globall njuz, ogranak Pipls dejlija, "mikrofona" Komuinističke partije Kine, odluke evropskih vlada takođe proglašava pobedom Pekinga.
"Mnogi analitičari veruju da sadašnja situacija dokazuje da SAD nema mogućnost da zadrži rastuću Kinu", piše taj list u uvodniku.
"Pošto je Kina dobila trku oko AIIB, dobila je i neka važna prava za ubuduće", navodi se u uvodniku Global njuza i istovremeno upozorava da ne treba ići predaleko sa podsmehom Vašingtonu jer je pristup kojim se SAD postavljaju za protivnika suprotan kineskoj doktrini.
Kako je prenela agencija AP, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Hong Lei rekao je da je AIIB "otvorena i inkluzivna" organizacija i da Kina pozdravlja zemlje koje žele da budu osnivači.
"Kina će raditi sa svim zainteresovanim stranama da se izgradi profesionalna i visoko efikasna platforma za ulaganja u infrastrukturu koja će biti korisna svima i tako doprineti izgradnji infrastrukture u regionu i ekonomskom rastu", istakao je Hong.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|