Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Litvanski evroposlanik ima čak 27 pomoćnika
|
|
|
|
|
Objavljeno : 03.04.2015. |
|
|
|
|
|
|
Evropski parlament pokušava da smanji preterani broj pomoćnika koje zapošljavaju evroposlanici. Brojem asistenata posebno se ističu evroposlanici iz Poljske, Litvanije, Bugarske, Rumunije, kao i evroskeptični poslanici. Šampion je litvanski evroposlanik sa 27 lokalnih pomoćnika. Poslanici u Evropskom parlamentu imaju pravo na tzv. akreditovane pomoćnike, koji rade u Briselu i Strazburu, i lokalne, koji su angažovani u zemlji iz koje je evroposlanik. Ukupno ih je u ovom trenutku, što lokalnih, što "akreditovanih", oko 4.000.
Parisko javno tužilaštvo krajem marta pokrenulo je preliminarnu istragu o pomoćnicima poslanika Nacionalnog fronta u Evropskom parlamentu "nakon što je Martin Šulc (predsednik EP) otkrio činjenice koje možda ukazuju na zloupotrebu položaja", rečeno je Euraktivu Francuska u tužilaštvu. Za taj slučaj nadležno je francusko pravosuđe, pošto je sedište EP u Strazburu.
Međutim, to verovatno nije izolovan slučaj, odnosno Nacionalni front nije jedina partija koja treba da ograniči broj asistenata u Evropskom parlamentu.
I Evropski revizorski sud je 2013. upozorio na veliki broj pomoćnika parlamentaraca a evroposlanici su se založili za strožu kontrolu.
Evroposlanici imaju 21.349 evra mesečno za plaćanje dva tipa svojih pomoćnika. U prvoj grupi su "akreditovani" pomoćnici koji rade u službama Parlamenta u Briselu i Strazburu i čije angažovanje kontroliše Evropski parlament. Njih plaća "treća strana" a plate im zavise od nivoa odgovornosti.
U drugoj grupi su lokalni asistenti, koji rade u izbornim jedinicama evroposlanika i čije angažovanje ne podleže institucionalnoj kontroli. Upravo oni brinu Generalni direktorat za finansije EP. Kako se navodi, evroposlanici u proseku imaju po dva akreditovana i šest lokalnih pomoćnika.
I 43 pomoćnika za jednog poslanika
Predizborna kampanja za evropske izbore 2014. godine podstakla je neke političare da zaposle preveliki broj pomoćnika. Naime, nekim poslanicima koji su se nadali reizboru bila je potrebna velika pomoć da pripreme kampanje i više od 80 evroposlanika 2013. je angažovalo po 10 ili više lokalnih pomoćnika a jedan čak 43.
"Nema sumnje da su ti ljudi bili zaposleni na određeno vreme da pomognu u izbornoj kampanji", rekao je za Euraktiv Francuska izvor u Parlamentu.
Preterano angažovanja pomoćnika posebno je uočljivo u članicama sa istoka EU, istakao je francuski evroposlanik Žil Parnjo (Gilles Pargneaux) koji je izvestilac EP za to pitanje. Taj socijalista je uložio amandman na izveštaj o budžetskoj kontroli tražeći od EP dodatne provere.
"Želim da se stavi tačka na tu sumnjivu praksu nekih evroposlanika koju je uočio Generalni direktorat za finansije", rekao je Parnjo.
Manje pomoćnika posle izbora
U 2013. godini Evropski parlament imao je 1.785 akreditovanih i 4.860 lokalnih pomoćnika. Posle izbora 2014. broj asistenata znatno je smanjen i sada EP broji 1.716 akreditovanih i 2.246 lokalnih.
Francuski evroskeptici nisu jedini koji na veliko koriste sredstva EP da plaćaju ljude u svojoj zemlji. Tako evroposlanici koji deluju samostalno imaju ukupno 155 lokalnih pomoćnika, grupa Evropski konzervativci i reformisti (ECR) 347 a grupa Evropa za slobodu i direktnu demokratiju (EFDD) 181 lokalnog asistenta.
Poljski evroposlanici zapošljavaju 432 lokalna pomoćnika i gotovo svaki poljski evroposlanik iz grupe ECR ima više od 15 a jedan čak zapošljava 18 asistenata, preneo je EurActiv.com.
Slična je praksa u Rumuniji i Bugarskoj. Međutim, broj pomoćnika ipak je manji.
Rumunski evroposlanik Mirče Dajkonu (Mircea Diaconu) ima 13 lokalnih pomoćnika a dva bugarska evroposlanika po barem 11.
Situacija je još ozbiljnija u Litvaniji gde vodeći evroposlanici zapošljavaju po najmanje 10 lokalnih pomoćnika.
Litvanski evroposlanik Antanas Goaga (Guoga), inače profesionalni igrač pokera poznat pod pseudonimom Toni Dži (Tony G), ima 24 lokalna asistenta.
Tako veliki broj pomoćnika delom se može objasniti relativno niskim socijalnim troškovima i platama u tim zemljama, međutim, u slučaju Antanasa Goage, prosečna mesečna cena od 777 evra po asistentu dovodi se u sumnju.
Službe Generalnog direktorata za finansije EP ispitivale su pojedinačne slučajeve, uključujući slučaj evroposlanika iz jedne zemlje sa istoka EU koji je zaposlio samo jednog pomoćnika u svojoj zemlji ali mu je dao relativno veliku platu. Kasnije se ispostavilo da je deo te sume koristio za plaćanje zakupnine za stan.
Uzrok multiplikovanja pomoćnika
Bivši službenik EP koji je želeo da ostane anoniman smatra da problem potiče iz odluke generalnog sekretara Parlamenta Klausa Vele (Welle) da se "plafon" godišnjih zarada pomoćnika evroposlanika određuje prema životnom standardu u članici iz koje je.
Po tom principu, maksimalna godišnja zarada danskog pomoćnika koji radi u Danskoj je 105.000 evra a godišnja zarada bugarskog pomoćnika stacioniranog u Bugarskoj je 8.000 evra.
Pored činjenice da je takva razlika apsurdna, jer se standardi života u Danskoj i Bugarskoj razlikuju, ali ne toliko, krajnji rezultat je i da evroposlanici iz zemalja poput Bugarske i Letonije, koji imaju iste budžete za angažovanja asistenata kao kolege iz Danske ili Holandije, mogu da zaposle mnogo više pomoćnika.
"Pre nego što se evroposlanici okrive što zapošljavaju previše pomoćnika, treba pogledati Veleove računice", kaže taj bivši evropski službenik.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|