Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Grčka u fokusu u zoni evra, pohvale za Portugaliju
|
|
|
|
|
Objavljeno : 14.04.2015. |
|
|
|
|
|
|
Privreda EU porasla je za 1,3% u četvrtom tromesečju 2014. u poređenju sa istim periodom prethodne godine i vratila se na nivo od pre krize. Rast u zoni evra bio je nešto niži i iznosio 0,9%. U zoni evra i dalje su sve oči uprte u Grčku, koja u narednih nekoliko dana mora da predloži plan reformi da bi dobila novac koji joj je potreban, a prema informacijama Brisela od 13. aprila na tome treba još dosta raditi. Sa druge strane, Portugalija koja je iz programa pozajmice i štednje izašla pre godinu dana, dobila je pohvale Evropskog mehanizma za stabilnost da po reformama sledi svetli primer Nemačke.
Potpredsednik Evropske komisije zadužen za evro Valdis Dombrovskis rekao je 13. aprila za Blumberg TV da se pregovori sa Grčkom ubrzavaju i da do 20. aprila, okvirnog datuma kada bi Grčka trebalo da predstavi plan reformi, ima još dosta posla.
Ovo će biti u fokusu na sastanku ministara finansija zone evra u Rigi 24. aprila.
Dombrovskis nije precizirao da li će na tom sastanku biti doneta odluka o isplati poslednje tranše pomoći od 7,2 milijarde evra, uprkos tome što vlasti u Atini, kako je naveo, insistiraju da je zemlja u sve težoj finansijskoj sitaciji.
"To zaista zavisi od toga dokle se stiglo u tehničkim pregovorima", kazao je potpredsednik komiisije.
Dombrovskis, koji je bivši letonski premijer i pristalica tvrde linije prema Grčkoj, kazao je da "nije tajna" da su pregovori teški i da "izvestan broj komentara ne doprinosi" povoljnom ishodu.
Nekoliko dana ranije grčki ministar finansija Janis Varufakis rekao je da je uveren da se sporazum može postići do 24. aprila.
Razočaraćemo vas - nećemo bankrotirati
Ovim se bavio i Fajnenešel tajms koji je u izdanju od 13. aprila, pozivajući s na izbor blizak grčkoj vladi, objavio da u slučaju da se ne postigne dogovor s poveriocima Grčka neće vratiti Međunarodnom monetarnom fondu 2,5 milijarde evra u maju i junu.
Izvor vlade u Atini je ovo demantovao na ironičan način.
"Grčka će vas još jednom razočarati, ne sprema se za bankrot, a pregovori se nastavljaju nepromenjenom dinamikom u pravcu rešenja koje je povoljno za obe strane", kazao je taj izvor.
Podsetio je da je i rok za prethodnu isplatu 9. aprila takođe bio povod za sumnje u pogledu sposobnosti Atine za izmirenje dugova, i dodao da će i 24. april "biti novi datum kada neće biti kraja sveta".
Prema podacima o ekonomskoj i socijalnoj situaciji u EU, u Grčkoj je privreda u četvrtom kvartalu 2014. porasla za 1,3% u poređenju sa istim periodom prethodne godine, što je jednako proseku u EU, i bolje nego u proseku zone evra. U poređenju sa prethodnim kvartalom, međutim, zabeležen je pad od 0,4%.
Nezaposlenost je gorući problem Grčke sa stopom od 26% i čak 51,2% među mladima.
Grčkoj je u februaru odobren produžetak programa pomoći za tri meseca. Ova zemlja je od 2010. u programu pomoći EU, MMF-a i Evropske centralne banke, u ukupnom iznosu od 240 milijardi evra. Zauzvrat su sprovođene oštre mere štednje, što je dovelo do veoma teške socijalne situacije u zemlji, a nova vlada radikalne levice želi da promeni plan reformi koje su Grčkoj preostale.
Dobar đak - Portugalija
Iz Evropskog mehanizma stabilnosti, koji pruža pomoć članicama evro zone koje zapadnu u krizu, stigla je poruka o značaju reformi za dobru ekonomiju.
"Nemačka je sprovela više reformi od drugih tokom prethodne decenije", rekao je predsednik ove institucije sa sedištem u Luksemburgu Klaus Regling, i time obrazložio prednost koju ta zemlja ima u odnosu na druge u zoni evra, pre svega Francusku.
On je istakao primer Portugalije, koja je prošla kroz tešku krizu i pre godinu dana izašla iz programa pomoći, kao uzoran primer za sprovođenje reformi.
"Oni su pomalo kao Nemci u tom smislu, jer su Portugalci počeli da sprovode reforme pre pet godina", izjavio je predsednik tog mehanizma Klaus Regling u portugalskom dnevniku Diario de notisijas (Noticias).
Portugalija je 2011. dobila međnarodnu pomoć od 78 milijardi evra, u zamenu za stroge reforme.
Premijer desnog centra u Portugaliji Pedro Pasos Koeljo često je bio na meti kritika levičarske opozicije zbog sprovođenja preporuka kreditora EU, MMF-a i Evropske centralne banke sa previše žara.
Prema istraživanju javnog mnjenja na izborima predviđenim na jesen 2015. pobediće levica, pa je Reglingu postavljeno pitanje kako gleda na tu situaciju.
On je odgovorio da investitori u Portugaliji ne vidi "radikalnu opoziciju", kao što je bio slučaj u Grčkoj, i da ih to ohrabruje.
Izvor: AFP i S.V.
Ilustracija: Shutterstock
Povezani sadržaj
|
|
|