Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropske firme traže od Kine zaštitu poslovne tajne
|
|
|
|
|
Objavljeno : 10.06.2015. |
|
|
|
|
|
|
Grupacija evropskih kompanija koje rade u Kini traži od te zemlje da bolje štiti poslovnu tajnu i poštuje pravila poslovanja kako bi obezbedila evropske investicije i zapošljavanje u vreme kada kineski lideri nastoje da podstaknu inovativnu ekonomiju. Evropskim biznisom u Kini ovladao je pesimizam i ove godine osetno veći broj kompanija nego prošle planira rezanje troškova, pri čemu većina namerava da otpušta radnike. Kina je i dalje ključno tržište za evropske kompanije ali regulatorni okvir u toj zemlji, kako kažu, tek treba da "dođe na svoje mesto". Evropske kompanije posebno ukazuju na potrebu boljeg sprovođenja vladavine prava u cilju budućeg kineskog ekonomskog razvoja.
Godišnji izveštaj Evropske privredne komore u Kini, objavljen 10. juna, pokazao je da optimizam evropskih firmi oko dalje profitabilnosti rada u Kini bledi i četvrtina evropskih kompanija koje tu posluju planira smanjenje radne snage.
Rast kineske ekonomije, druge po veličini u svetu, usporio je i više nije dvocifren jer Kina nastoji da smanji preteranu zavisnost od trgovine i ulaganja u industriju. Ovogodišnji privredi rast Kine procenjuje se na 7%, što je još mnogo više nego u razvijenim zemljama, poput Japana, Nemačke ili SAD.
Vlada u Pekingu, kako bi osigurala da evropske kompanije ostanu u Kini tokom ekonomskog usporavanja i zaokreta prema industrijama sa većom dodatom vrednošću, mora da ujednačenije sprovodi pravila poslovanja bez nepotrebnog "ciljanja" na strance, da unapredi pristup internetu i garantuje zaštitu intelektualne svojine, ocenila je Evropska privredna komora u Kini.
Kako se navodi u Komorinom izveštaju o poslovnom poverenju u 2015, samo četvrtina od 541 evropske kompanije koja je učestvovala u istraživanju ima razvojne i istraživačke centre u Kini. Ti centri su prvenstveno fokusirani na prilagođavanje proizvoda za kinesko tržište a ne na razvoj nove tehnologije koja bi mogla da bude ukradena.
"Čini se da kompanije nerado smeštaju razvojne i istraživačke centre u Kinu zbog nepoverenja", rekao je za agenciju AP predsednik Komore u Kini i direktor nemačke kompanije BASF Jerg Vutke (Joerg Wuttke).
Istraživanje je pokazalo da su u 23% ispitanih evropskih kompanija pesimisti oko perspektiva za profitabilnost u naredne dve godine prema samo 16% u istraživanju iz 2014. Istovremeno su 28% optimisti.
Smanjenje broja zaposlenih planira 24% evropskih kompanija u Kini, posebno u industrijama poput energetike. Kako je kazao Vutke, o otpuštanju radnika najmanje se razmišlja u IT sektoru i proizvodnji hrane i pića.
"Pesimizam oko profitabilnosti je najviši do sada. Jasno je da usporavanje (kineske ekonomije) pogađa planove kompanija za ekspanziju", rekao je predsednik Komore ističući da su planovi za otpuštanje radnika ono što najviše iznenađuje u rezultatima istraživanja.
Kineski lideri kažu da su za prioritet postavili smanjenje birokratije i razjašnjavanje pravila poslovanja, što su sporna pitanja za mnoge strane kompanije.
Tome u prilog govori i činjenica da je u 2014. Kina osnovala tri suda specijalizovana za pitanja intelektualne svojine, u Pekingu, Šangaju i Guangdžou.
"S obzirom na rast broja kineskih inovativnih kompanija, zaštita inetelektualne svojine postala je nacionalna strategija, mada će biti potrebno vreme da se pravna zaštita u potpunosti razvije", rekao je kineski ekonomista Liu Juančun.
Taj profesor univerziteta kaže i da su u Kini u toku "revolucionarne promene" i dodaje da je "normalno za zemlju u razvoju da nema savršeno pravno okruženje dok se trudi da sustigne razvijene zemlje".
Kako se navodi u izveštaju Evropske privredne komore u Kini, potrebno je i vreme da stranci razviju poverenje u kineske sudove i pravosuđe.
"Mnoge strane kompanije bile su uspešne sa tužbama zbog povrede robne marke na kineskim sudovima ali su sudski procesi zbog krađe poslovne tajne i dalje retki", rekao je za AP sudija za pitanja intelektualne svojine u Višem sudu u Šangaju Rui Venbiao.
On dodaje da je u Kini mnogo teže prikupiti relevantne dokaze i ističe da kompanije strahuju da će njihove poslovne tajne biti dalje razotkrivene u sudskom sporu.
Evropska privredna komora u Kini, koja broji više od 1.800 članica, prepoznata je od strane Evropske komisije i kineskih vlasti kao zvaničan glas evropskog biznisa u Kini. Deo je rastuće mreže Evropska biznis organizacija (EBO) koja povezuje evropska poslovna udruženja i privredne komore u 20 zemalja van EU.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|